Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Starý Rejvíz - Strmý

Vyhledávání

Starý Rejvíz - Strmý

Všeobecná charakteristika

Kraj: Olomoucký kraj
Okres(y): Jeseník
Katastrální území: Zlaté Hory - Rejvíz
Mapové listy: 1424, 14242
Geologická správní oblast: Silesikum a žulovský masiv
Lokalizace: Jz. a zjz. svah k. Strmý (Zámecký pahorek), 1 km jjv. od Starého Rejvízu.
Charakteristika objektu: Skupina přirozených skalních výchozů a suť devonských kvarcitů na ploše cca 10 ha.
ID : 836

Geologie

Geologická charakteristika: V kvarcitových sutích a blocích v okolí přirozených výchozů se nalézá v méně soudržných horninách zachovalá fauna brachiopodů (spiriferidi), korálů, krinoidů, mlžů. Asociace prokazuje siegenské (pražské) stáří kvarcitů (rejvízko-vrbenská skupina) a exsistenci mělkovodního, příbřežního, plážového prostředí v němž tyto horniny vznikaly. Rovněž ultrastabilní asociace průsvitných těžkých minerálů i dokonale opracované těžké i lehké frakce dokládají plážový charakter sedimentů. Na výchozech jsou zachována jádra XO m vrás s osami orientovanými V.-Z. směrem, osní roviny se ukládají k JJV a JJZ. Vrstvy jsou tvořeny primárními vrstvami kvarcitů a na nich se nalézají deformovaná eliptická torza brachiopodů, jejichž protažení zhruba koinciduje s průběhy vrásových os. Vrásy mejí obecně severní vergenci. Jedná se o denudační torza vrás daleko větších. Dále jsou na výchozech vyvinuty další drobné struktury kliváží a vlečných vrás. Vrásové deformace jsou bezpečně mladší než spodnodevonské kvarcity. Celková mocnost kvarcitů na kótě Strmý s ohledem na vrt R-46 je pravděpodobně kolem 250 m.
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - moravskoslezská oblast - silezikum
Stratigrafie: paleozoikum - devon
Témata: strukturní geologie (tektonika), paleontologie
Jevy: suť, výchoz, zkameněliny - fauna, vrása
Původ geologických jevů (geneze): metamorfní (regionální metamorfóza)
Hornina: kvarcit

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně v CHKO
Ochrana geologického fenoménu: B - je důvodem k doporučení lokality k ochraně (evidovaná lokalita)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Jedná se o významnou paleontologickou lokalitu, současně o lokalitu s významnými vrásovými strukturami variské orogeneze, vyvinutých v paleontologicky datovaných kvarcitech spodního devonu rejvízské skupiny. Lokalita je relativně dobře přístupná lesní cestou ze Starého Rejvízu.
Součást VCHÚ: CHKO Jeseníky
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Nejsou známy střety zájmů.

Literatura

Chlupáč, I. (1975): Nové nálezy fauny v metamorfovaném devonu Hrubého Jeseníku a jejich význam. - Čas. Mineral. Geol., 20, 259-271. Praha. Chlupáč, I. (1989): Fossil communities in the metamorphic Lower Devonian of the Hrubý Jeseník Mts., Czechoslovakia. - N. Jb. Geol. Palaont., Abh., 177, 3, 367-392. Čabala, V. - Skácel, J. - Zídek, B. (1968): Vztahy metamorfovaného paleozoika ke krystaliniku Hrubého Jeseníku ve vrtu Starý Rejvíz. - Zpr. Geol. výz. za Rok 1966, 66-68. Praha. Orel, P. - Otava, J. - Hanžl, P. (1993): Interpretace příčných subhorizontálních až ležatých vrás vrbenské a desenské skupiny. - Zpr. Geol. výz. za Rok 1991, 103-105. Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Orel Petr, 01.12.93
Aktualizoval(a): Pecina Vratislav 03.06.11

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 836 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-30]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/836.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]