Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Bystřice nad Olší - Boučkova lokalita

Vyhledávání

Bystřice nad Olší - Boučkova lokalita

Všeobecná charakteristika

Kraj: Moravskoslezský kraj
Okres(y): Frýdek-Místek
Katastrální území: Bystřice nad Olší
Mapové listy: 2611, 26111
Geologická správní oblast: Podslezská a slezská jednotka
Lokalizace: pravý nárazový břeh Olše v Bystřici nad Olší, 420 m vjv. od silničního mostu do Karpentné
Přístup k lokalitě: - bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Charakteristika objektu: téměř souvislé skalní defilé dlouhé 200 m
ID : 668

Geologie

Geologická charakteristika: V defilé meandru Olše je odkryto frýdecké souvrství podslezské jednotky. Je tvořeno hnědošedými prachovitými slíny s tělesy parakonglomerátů a turbiditních jemnozrnných pískovců a čočkami pískovců strážského typu. Defilé je nejbohatší lokalitou exotických bloků v podslezské jednotce. Vyskytují se zde různé paleozoické vápence, uhelné prachovce a arkózy produktivního karbonu, úlomky černého uhlí, horniny krystalinika, vulkanity aj. Parakonglomeráty představují gravitační skluzy. Slíny a polohy pískovců jsou deformované podmořskými sesuvy. V 80. letech byl profil interpretován jako hranice křídy a paleogénu (Samuel – Gašparíková 1983). Nové výzkumy však ukázaly, že v defilé se opakují polohy s mikrofaunou maastrichtu a středního paleocénu, přičemž spodní paleocén chybí (Bubík et al 2022). Z toho vyplývá, že celá akumulace je paleocenního stáří a maastrichtské sedimenty jsou redeponované v rámci skluzových těles. Paleontologický význam lokality tkví ve výskytu spodnokarbonské fauny v exotických blocích tzv. "uhelného vápence" (lilijice, trilobiti, brachiopodi, plži, rugosní koráli, foraminifery). Ve světlých vápencích typu macošského souvrství byla zjištěna devonská fauna (brachiopodi, amfipory). Exotické bloky paleocenních vápenců zas obsahovaly neobvyklé společenstvo mlžů a plžů charakteristické pro "cold seeps" – podmořské vývěry metanu. Pískovce strážského typu obsahují vápnité řasy, mechovky, destičky svijonožců, rybí a žraločí zuby. V turbiditních pískovcích byla zjištěna poměrně bohatá asociace fosilních stop (Thalassinoides, Scolicia, Ophiomorpha, Bergaueria aj.) a unikátní nálezy nejstarších fosilních zástupců Xenophyophorea (obří aglutinované foraminifery).
Regionální členění: Karpaty - flyšové pásmo - vnější (menilito-krosněnská) skupina příkrovů
Stratigrafie: mezozoikum - křída - svrchní křída - maastricht, kenozoikum - paleogén - paleocén
Témata: stratigrafie, sedimentologie, paleontologie, historie
Jevy: zkameněliny - fauna, ichnofosilie, sesuv, charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: jílovec (lupek), vápenec, pískovec, svor, aplit, vulkanit (neznámý), fylit, prachovec (siltovec), arkóza, uhlí černé
Geologický význam: významný studijní profil, geovědně historický význam

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně
Ochrana geologického fenoménu: B - je důvodem k doporučení lokality k ochraně (evidovaná lokalita)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Nejbohatší výskyt exotik v podslezské jednotce, včetně uhelných vápenců spodního karbonu, devonských vápenců, paleocenních vápenců podmořských vývěrů metanu aj. Lokalitu navrhujeme k ochraně pro její geologický a paleontologický význam, který dosud nebyl plně zdokumentován.
Střety zájmů: nestabilita terénu, dopravní stavby
Popis střetů zájmů: Defilé je dlouhodobě destruováno boční erozí řeky Olše. Během vysokých povodňových stavů postupně mizí exotické bloky, které jsou níže po proudu obvykle zakryty říčními sedimenty. Eroze zároveň ohrožuje důležitou rychlostní komunikaci E75. V této souvislosti lokalitě hrozí i necitlivá sanace břehové nátrže (opevnění břehu apod.).
Stav lokality: dobrý
Popis stavu lokality: setrvalý 22.11.2023;

Literatura

Bouček B./1952/: Výskyt exotických bloků na Těšínsku.-Přírodověd.Sbor.Ostrav.Kraje,13,3-4.Opava. Bouček B.-Přibyl A./1954/: O podslezském paleogénu v okolí Bystřice nad Olší, o jeho exotických blocích, zejména uhelném vápenci. - Přírodověd.Sbor.Ostrav.Kraje, 15, 220-235.Opava. Bubík, M. (2023): Konservat-lagerstätten of giant agglutinated foraminifera with the first fossil record of Psammina in the Cretaceous and Paleogene of the Carpathian Flysch – In: Bebenek, S., Waskowska, S., Kaminski, M.A. (eds.): 11th IWAF. Abstract Volume. – GFSP, 26, 13-14. Bubík, M. – Elbra, T. – Franců, J. – Kdýr, Š. – Schnabl, P. – Švábenická, L. (2022): Post-Cretaceous–Paleogene slumping in the Subsilesian Unit of the Outer Western Carpathians: Biostratigraphic, sedimentary, and magnetic records from the Bystřice section. – Geologica Carpathica, 73, 6, 561–577. Menčík et al./1983/: Geologie Moravskoslezských Beskyd a Podbeskydské pahorkatiny. - 1-307. ÚÚG Praha. Přibyl A.-Bouček B./1956/: Exotické valouny a bloky v křídě a paleogénu Moravskoslezských Beskyd a jejich paleogeografický význam. - Práce Úst.Průzk.uhel.Lož.,5-6,31-61.Praha. Řehoř F.-Řehořová M.-Vašíček Z./1978/: Za zkamenělinami severní Moravy.-1-279. Ostravské Muzeum Ostrava. Samuel O.-Gašparíková V.,Edits./1983/: 18th European Colloquy on Micropaleontology, Excursion-guide,1-215.GÚDŠ Bratislava.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Eliáš Mojmír, 18.11.93
Aktualizoval(a): Bubík Miroslav 22.11.23

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 668 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-26]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/668.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Bystřice nad Olší - Boučkova lokalita - celkový pohled, Oldřich Neudert, 2002
Bystřice nad Olší - Boučkova lokalita, Oldřich Krejčí, 1994


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]