Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Doubrava - U hradu

Vyhledávání

Doubrava - U hradu

Všeobecná charakteristika

Kraj: Plzeňský kraj
Okres(y): Rokycany
Katastrální území: Skořice v Brdech
Mapové listy: 2212, 22121
Geologická správní oblast: Barrandienské proterozoikum; tiský a čistecko-jesenický masiv
Lokalizace: skalní defilé u hradu Dršťka a asi 1 km směrem na SV, asi 1 km na JV od Skořic
Charakteristika objektu: skalní defilé a roztroušené výchozy neoproterozoických silicitů tvoří jeden z nejdelších výskytů silicitu v širším okolí
ID : 4159

Geologie

Geologická charakteristika: Těleso silicitu, ukryté v lesích jz. od Doubravy (v. od Skořic), a na povrch vycházející v šířce pouze několika m. I přesto je toto těleso neoproterozoických silicitů geomorfologicky i svou celkovou délkou nápadné. Skály, místy bizarních tvarů dosahují místy výšky až 10 m. Tento 1 km dlouhý výskyt silicitů protáhlý ve směru SV–JZ se stáčí na svém s. konci k SVV. Místy se při severním konci výskytu, projevuje lavicovitá odlučnost (vrstevnatost ?) zapadající k SSZ (352/20) až k SSV (5/26), v jižních partiích výskytu však vrstevnatost směřuje na V (89/32). Tělesa silicitů, erozi odolná avšak k rozlámání náchylná, prodělala četné křehké deformace. Tektonická porušení výskytu silicitů dokumentují nejen odlišné sklony lavic těles silicitů, ale především četné pukliny s ohlazy a vodorovným až šikmým rýhováním. Celkově je hornina často viditelně rozpukaná ve směru SZ–JV, event. SV–JZ. Horninu tvoří šedý, bílý až načervenalý prožilkovaný silicit s hnědými limonitovými skvrnami a povlaky. Textura horniny je brekciovitá místy s relikty černých a šedočerných silicitů ve světlejším silicifikovaném matrixu, jež patrně zatlačil při diagenezi původní tmavší silicit tence páskovaný, vzácně pak s náznaky šedobílého páskování a kulovitým uspořádáním na průřezech, s tzv. stromatolitovými texturami. Zatlačování tmavšího silicitu (patrně s příměsí organické hmoty) zcela světlou mikritickou křemennou hmotou je vidět i ve struktuře horniny při pozorování v mikroskopu. Drobné pukliny nižších řádů jsou v hornině také běžné. Vzájemně se kříží nebo vytvářejí sítě žilek vyplněné bílým hrubozrnějším křemenem s laločnatou strukturou do sebe zapadajících zrn. Erozi odolné, nad krajinu vyčnívající členité relikty silicitových poloh, vybízely ke stavbě hradů. Dnes již pouze zachované části zdiva z místního silicitu a terénní nerovnosti připomínají, že zde stával hrad Dršťka (Ronšperk). Geneticky je silicit této lokality považován autory (Stárková et al. 2018) za hydrotermální, vzhledem na těsné kontakty s produkty neoproterozoických podmořských erupcí.
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - středočeská oblast (bohemikum) - Barrandien - proterozoikum Barrandienu - kralupsko-zbraslavská skupina + jílovské pásmo
Stratigrafie: proterozoikum - neoproterozoikum (1000 - 542 Ma)
Témata: geomorfologie, geologie, historie
Jevy: skalní defilé
Původ geologických jevů (geneze): chemogenní
Hornina: silicit
Geologický význam: geovědně historický význam, regionálně-geologický význam (mapování)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně v CHKO
Ochrana geologického fenoménu: B - je důvodem k doporučení lokality k ochraně (evidovaná lokalita)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Ukázka mohutného tělesa neoproterozoických silicitů s geomorfologickými fenomény a s neoproterozoickou primární genezí spjatou s hydrotermální činností při vzniku podmořských spilitů, považovaných také jako součást vrstevního sledu kadomského akrečního klínu (podle Hajná et al. 2013, 2018);lokalita je zajímavá i doklady antropogenního působení - na skalním hřebeni jsou zachované terénní úpravy a části zdiva hradu Dršťka (Ronšperk).
Součást VCHÚ: CHKO Brdy
Součást Geoparku: Barrandien
Střety zájmů: lesnictví, vegetace
Popis střetů zájmů: skalky a skalní defilé podléhající zarůstání vegetací a mechem, částečně i erozi
Stav lokality: dobrý

Literatura

Stárková et al. (2019): Vysvětlivky k Základní geologické mapě 1 : 25 000 list 22-121 Mirošov. MS Archiv ČGS.; HAJNÁ, J. – ŽÁK, J. – KACHLÍK, V. – DÖRR, W. – GERDES, A. (2013): Neoproterozoic to early Cambrian Franciscan-type mélanges in the Teplá–Barrandian Unit, Bohemian Massif: evidence of modern-style accretionary processes along the Cadomian active margin of Gondwana? – Precambr. Res. 224: 653–670.; HAJNÁ, J. – ŽÁK, J. – DÖRR, W. – KACHLÍK, V – SLÁMA, J. (2018): New constraints from detrital zircon ages on prolonged, multiphase transition from the Cadomian accretionary orogen to a passive margin of Gondwana. – Precambrian Research,Volume 317,159–178.; STÁRKOVÁ, M. – HALODOVÁ, P. – MRÁZOVÁ, Š. (2018): Geneze neoproterozoických silicitů (buližníků) s tzv. stromatolitovými texturami na území Brd. – Zpr. geol. Výzk. 51, 57–62.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Stárková Marcela, 07.08.19

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 4159 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-26]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/4159.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
skalky neoproterozoických silicitů, Marcela Stárková, 2019
textury brekciovaného silicitu; s diagenetickým zatlačováním křemene původního silicitu, Marcela Stárková, 2019


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]