Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Kamencové jezero

Vyhledávání

Kamencové jezero

Všeobecná charakteristika

Kraj: Ústecký kraj
Okres(y): Chomutov
Katastrální území: Chomutov I
Mapové listy: 0233, 02331
Geologická správní oblast: Mostecká pánev
Lokalizace: Severovýchodní okraj Chomutova poblíž Podkrušnohorského zooparku
Přístup k lokalitě: - bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Charakteristika objektu: světově unikátní jezero vzniklé zatopením prostoru po těžbě kamenečných břidlic s jedinečným chemickým složením vody
Technický objekt: lom
ID : 4096

Geologie

Geologická charakteristika: Kamencové jezero vzniklo na přelomu 18. a 19. století pravděpodobně postupným zatopením prostoru po těžbě, i když je možné, že menší vodní plocha nebo bažina se zde nacházela již před vlastní těžbou. Otevření blízkého lomu a vrstvení vytěženého materiálu a jeho samovolné požáry mohly způsobit průvaly vody a řícení půdy zaznamenané v historické literatuře, které dotvořily současnou jezerní pánev. Těžil se zde kamenec - síran draselnohlinitý a síra. Voda v jezeře dnes obsahuje disociovaný kamenec (až jedno procento), sírany, chloridy, železo, draslík a hliník je proto nevhodná pro život nižších i vyšších rostlin i živočichů. Její pH se pohybuje kolem 3. Hydrologický režim nebyl dosud objasněn, jezero nemá žádný přítok, předpokládá se existence stálých vývěrů podzemní vody, které vodu stále chemicky obohacují. Existence kamencové vody zřejmě souvisí s výskytem uhelné sloje s vysokým obsahem pyritu severně od jezera. Zvětráváním pyritu se uvolňuje kyselina sírová, která rozpouští jíly za vzniku iontů (např. Na+ a K+). Z nich nezávisle vzniká síran hlinitý a síran draselný a teprve jejich smícháním vznikne kamencová voda. Světově unikátní složení vody má však léčebné účinky, snižuje pocení, má lehce svíravé účinky. Voda je po celý rok velmi čistá. Na břehu jezera byly na konci 19. století provozovány lázně, zachovaly se např. historické dřevěné převlékací kabiny.
Regionální členění: Český masiv - pokryvné útvary a postvariské magmatity - terciér Českého masivu - podkrušnohorské pánve a přilehlé vulkanické hornatiny - Mostecká pánev
Stratigrafie: kenozoikum - terciér (paleogén - neogén)
Témata: ložisková geologie, těžební činnost a její následky, historie
Jevy: jezero
Původ geologických jevů (geneze): antropogenní (činnost lidská)
Hornina: písek, jíl, uhlí
Geologický význam: geoturistická zajímavost (geotop)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Ochrana geologického fenoménu: C - je důvodem k registraci lokality v databázi ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Unikátní složení vody s rozpuštěným obsahem kamence, pozůstatek po těžbě a historicky významné místo.
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: bez střetů
Stav lokality: dobrý

Literatura

GABRIELOVÁ, Ivana. Je chomutovské Kamencové jezero přirozená nádrž?. Geografické rozhledy. prosinec 1996, roč. 6, čís. 3, s. 82–84. ISSN 1210-3004.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Vajskebrová Markéta, 06.09.17
Aktualizoval(a): Kukal Zdeněk 22.02.18

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 4096 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-27]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/4096.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Jezero se světově unikátním složením vody obohacené o rozpuštěný kamenec., Markéta Vajskebrová, 2016


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]