Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Český Těšín/Cieszyn

Vyhledávání

Český Těšín/Cieszyn

Všeobecná charakteristika

Kraj: Moravskoslezský kraj
Okres(y): Karviná
Katastrální území: Český Těšín
Mapové listy: 1544, 15444
Geologická správní oblast: Podslezská a slezská jednotka
Lokalizace: Výchozy v korytě Olše (Olzy) se vyskytují od kavárny Avion (u mostu) až k z. konci hradního vrchu v délce asi 250 m. Lokalita je přístupná např. z ulice Hlavní třída a nachází se v hraničním pásmu.
Přístup k lokalitě: - bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Charakteristika objektu: ploché skalní výchozy defilé v korytě Olše (Olzy) s výchozy těšínských vápenců godulského vývoje slezské jednotky
Exkurzní lokalita: ano
ID : 3807

Geologie

Geologická charakteristika: Přirozené výchozy v korytě řeky Olše/Olzy podél hradního vrchu (těšínský hrad) patří těšínským vápencům godulského vývoje slezské jednotky. Nejstarší polohy vystupují nejníže po proudu toku v korytě a přilehlém svahu hradního vrchu. Jsou to šedé slínovce s vložkami vápenců spodního kalového členu souvrství označovaného v literatuře jako "kalový vývoj těšínských vápenců". Dále proti proudu v korytě vystupují tmavošedé vápnité jílovce s vložkami alodapických vápenců (grainstone) a až několikametrovými klasty alodapických kalových vápenců. Jílovce i vápence uvnitř klastů jsou synsedimentárně deformované četnými skluzovými vrásami. Vápence, slínovce i jílovce obsahují hojné mikrofosílie (kalpionelidy, dinocysty, vápnitý nanoplankton, foraminifery, radiolarie aj.). Lokalita byla předmětem opakovaných mikropaleontologických výzkumů. Nowak (1967) na základě studia kalpionelidů stanovil v profilu na úbočí hradního vrchu hranici jura-křída. Jeho profil později revidovala Olszewska (2005). Poslední komplexní biostratigrafické zhodnocení profilu na základě nanoplanktonu, dinocyst, kalpionellidů a foraminifer však prokázaly stáří v rozsahu spodní berrias - valangin (Bubík et al. 2020). Hranice jura - křída byla dřívějšími autory stanovena patrně na základě redeponované jurské mikrofauny. Vyšší část vrstevního sledu s velkými klasty vápenců a skluzovými vrásami nese znaky podmořského skluzu a sesuvu. Do nadloží postupně přechází do hradišťského souvrství, které bylo zdokumentováno v příležitostných odkryvech během opravy nábřežní zdi jv. od mostu. Skluzové/sesuvné těleso představuje lokální facii těšínských vápenců vázanou pravděpodobně na poklesový zlom, podle kterého docházelo k subsidenci ve slezské hlubokomořské pánvi.
Regionální členění: Karpaty - flyšové pásmo
Stratigrafie: mezozoikum - křída - spodní křída
Témata: stratigrafie, sedimentologie, paleontologie
Jevy: charakteristická hornina, stratotyp
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: slínovec, vápenec, jílovec (lupek)
Geologický význam: významný studijní profil

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Ochrana geologického fenoménu: C - je důvodem k registraci lokality v databázi ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: stratotyp - typová lokalita souvrství (těšínských vápenců)
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: V současnosti bez střetů. Potenciálním střetem by se mohla stát poloha v hraničním pásmu CZ/PL v případě omezení pohybu na hranici.
Stav lokality: dobrý
Popis stavu lokality: Stav lokality je dobrý. 8.12.2019; setrvalý 10.03.2021;

Literatura

Bubík M. et al.(2020): Slump/slide facies at the transition of the Cieszyn and Hradiště formations in Cieszyn (Těšín) section (Outer Flysch Carpathians). Stratigraphy, 17, 3, 187-204.; Nowak W. (1967): Development and stratigraphic position of the formations fom Góra Zamkowa at Cieszyn on Olza. Kwartalnik Geologiczny, 11, 335–356.; Olszewska B. (2005): Microfossils of the Cieszyn Beds (Silesian Unit, Polish Outer Carpathians) – a thin section study. Polish Geological Institute Special Papers, 19, 1–39.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Bubík Miroslav, 13.10.14
Aktualizoval(a): Maceček Lukáš 12.03.19, Maceček Lukáš 08.12.19, Bubík Miroslav 10.03.21

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3807 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-05-02]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/3807.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Miroslav Bubík, 2012


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]