Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Vysoký vrch

Vyhledávání

Vysoký vrch

Všeobecná charakteristika

Kraj: Středočeský kraj
Okres(y): Kladno
Katastrální území: Kyšice
Mapové listy: 1223, 12233
Geologická správní oblast: Barrandienské proterozoikum; tiský a čistecko-jesenický masiv
Lokalizace: 2 500 m jz. od Malých Kyšic - v lese, v okolí kóty 485 m.
Přístup k lokalitě: - schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Charakteristika objektu: Neoproterozoický silicitový (buližníkový) skalní hřeben v délce 500 m a v šířce 100 až 200 m lemovaný sutí složenou z bloků silicitů, výška skalek v jz. části až 50 m.
ID : 3784

Geologie

Geologická charakteristika: Lokalita je názornou ukázkou selektivní eroze odolných silicitů, jejichž složení tvoří z 98 % SiO2. Je součástí pruhu izolovaných výskytů silicitů směru SV–JZ, který se táhne přes celé území listu. Skalky Vysokého vrchu v jz. části hřbetu dosahují výšky až 50 m. Hřbet tvoří lavice 0,5–1,5 m mocné s generelním úklonem 35° k JV, jenž je shodný s úklonem foliací sledu okolních mírně metamorfovaných sedimentů v jv. části listu. Skály jsou intenzivně rozpukány v několika směrech a jsou lemovány sutí složenou z bloků silicitů průměrné velikosti 1– 4 m. Černošedý páskovaný silicit, dříve označovaný jako buližník, je místy pokryt povlaky a skvrnami limonitu a hematitu. Ve struktuře horniny převažuje jemně krystalický křemen, v žilkách hruběji krystalický, přítomna je i slída. Neoproterozoické silicity jsou součástí mocného vulkanosedimentárního sledu blovického souvrství kralupsko-zbraslavské skupiny. Silicity vznikly v klidnějším období mořské sedimentace za částečného spolupůsobení organické hmoty, která zůstala rozptýlena v amorfní podobě v hornině a způsobuje šedé až černošedé zbarvení silicitů. Silicifikace horniny probíhala postupně. Lokalita je výletním místem, na vrchu je jednoduchá jehlanovitá dřevěná rozhledna obnovená v roce 2007. Najdeme zde i mohylu z ledna 1969 postavenou z místních silicitových bloků a kamenů na připomínku upálení J. Palacha.
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - středočeská oblast (bohemikum) - Barrandien - proterozoikum Barrandienu - kralupsko-zbraslavská skupina + jílovské pásmo
Stratigrafie: proterozoikum - neoproterozoikum (1000 - 542 Ma)
Témata: geomorfologie, geologie
Jevy: kamenné moře, skalní hřbet, selektivní eroze
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: silicit
Geologický význam: geovědně historický význam, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně v CHKO
Ochrana geologického fenoménu: B - je důvodem k doporučení lokality k ochraně (evidovaná lokalita)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Impozantní geomorfologie odolného suku silictů, rozhledna a mohyla, ukázka podmořské neoproterozoické sedimentace s nejasnou genezí.
Součást VCHÚ: CHKO Křivoklátsko
Součást Geoparku: Barrandien
Střety zájmů: turistika, vegetace
Popis střetů zájmů: Lokalita je hojně navštěvovaná, daleký výhled ze skalek i z rozhledny může později narušovat vzrostlá vegetace.
Stav lokality: dobrý

Literatura

M.Stárková et al. (2014): Vysvětlivky ke geologické mapě 12-233 list Unhošť. - MS Archív ČGS Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Stárková Marcela, 22.08.14
Aktualizoval(a): Kukal Zdeněk 27.11.17

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3784 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-26]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/3784.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
vrcholová část silicitového vrchu s rozhlednou, Marcela Stárková, 2014
skalka silicitu na hřebenu Vysoký vrch, Marcela Stárková, 2013


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]