Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Doksy u Kamenných Žehrovic

Vyhledávání

Doksy u Kamenných Žehrovic

Všeobecná charakteristika

Kraj: Středočeský kraj
Okres(y): Kladno
Katastrální území: Kladno
Mapové listy: 1223, 12233
Geologická správní oblast: Permokarbon a terciér středočeské a západočeské limnické oblasti
Lokalizace: sz. okraj Doks
Přístup k lokalitě: - bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Charakteristika objektu: Několik opuštěných lůmků s odvaly po historické těžbě v karbonských pískovcích a arkózách - stavební kámen tzv. žehrovák.
Technický objekt: lom
ID : 3783

Geologie

Geologická charakteristika: Zbytky po těžbě stavebního kamene tzv. žehrováku. Těžil se zejména při sz. okraji Doks. Název žehrovák zahrnuje proměnlivou litologii většinou hrubozrnných pískovců, pískovců s valouny, arkózovitých pískovců či arkóz s polohami slepenců s podpůrným matrixem. Tyto sedimenty jsou součástí vrstevního sledu nýřanských vrstev kladenského souvrství. Většinou světle šedý a žlutošedý hrubozrnný pískovec až arkóza je nevytříděný s valouny roztroušenými v hornině nebo na bázi akrečních ploch šikmého zvrstvení či na bázi konkávních mírně zvlněných erozních ploch písčitých těles, subhorizontálně až korytovitě zvrstvených. Polohy a čočky valounů tvoří místy slepence s podpůrnou strukturou matrixu. Valouny jsou většinou křemenné, místy silicitové, tvaru subangulárního až oválného velikosti 1–10 cm. Matrix tvoří převážně zrna ostrohranných živců, částečně sericitizovaných, a subangulárních křemenů. Pískovce a arkózy jsou převážně nevytříděné. V lomech u Doks vycházejí hrubozrnné facie valounovitých pískovců až arkóz a slepenců ve svrchních částech Lomových stěn. Slepence erozně seřezávají polohy s relativně jemnozrnnějšími sedimenty, kde je místy patrné šikmé zvrstvení těles s konkávními i plochými bázemi (mocnosti 0,5–1,5 m). Místy se zde střídají polohy šedého jemnozrnného kaolinitického pískovce až jílovitého prachovce (decimetrových mocností), jež obsahují ojediněle i intraklasty šedého jílovce o velikosti 2–30 cm (d. b. KS723, 723a). Tyto jemnozrnné polohy se střídají s hrubozrnnějšími polohami, z nichž se některé vyznačují pozitivní gradací. Lokalita kromě toho, že je dokladem historické těžby, představuje doklady pro říční styl v karbonu (asturu–kantabru) při ukládání nýřanských vrstev. Výchozy ve spodních částech dokumentují patrně klidnější sedimentaci na mělčí plošině s písečnými bary, později erodovanou divočícími toky s vyšší unášecí schopností.
Regionální členění: Český masiv - pokryvné útvary a postvariské magmatity - svrchní karbon a perm - středočeské a západočeské mladší paleozoikum - kladensko-rakovnická pánev - kladenský revír
Stratigrafie: paleozoikum - karbon - svrchní karbon - siles - westphal
Témata: ložisková geologie, sedimentologie
Jevy: zvrstvení
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: arkóza, pískovec
Geologický význam: geovědně historický význam, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně v CHKO
Ochrana geologického fenoménu: B - je důvodem k doporučení lokality k ochraně (evidovaná lokalita)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Historická těžba známého stavebního kamene žehrováku; ukázka zvrstvení říčních sezonních karbonských toků. U lokality je cedule popisující historickou těžbu.
Součást VCHÚ: CHKO Křivoklátsko
Střety zájmů: skládky odpadků, lesnictví
Popis střetů zájmů: Lumky vybízejí ke skládkám. Část jich už zarůstá
Stav lokality: ucházející

Literatura

M.Stárková et al. (2014): Vysvětlivky ke geologické mapě 12-233 list Unhošť. - MS Archív ČGS Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Stárková Marcela, 22.08.14
Aktualizoval(a): Kukal Zdeněk 20.09.17, Kukal Zdeněk 26.09.17, Kukal Zdeněk 20.12.17

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3783 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-26]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/3783.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
stěna lůmku v hrubozrnných arkózách, Marcela Stárková, 2013
Marcela Stárková, 2013
detail arkóz korytovitě zvrstvených, v centru a ve spodní části snímku polohy s intraklasty šedých písčitých jílovců až prachovců, angulárních i zaoblených , Marcela Stárková, 2013
arkozy kladenského souvrství nýřanských vrstev, detail proželeznělých vrstev s valounky a intraklasty šedých jílovců, Marcela Stárková, 2013
Marcela Stárková, 2013


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]