Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Vermířovský potok, godulské souvrství

Vyhledávání

Vermířovský potok, godulské souvrství

Všeobecná charakteristika

Kraj: Zlínský kraj
Okres(y): Vsetín
Katastrální území: Rožnov pod Radhoštěm
Mapové listy: 2523, 25231
Geologická správní oblast: Podslezská a slezská jednotka
Lokalizace: 230 m jv. od kóty Rybníčky (700,7 m n m)
Přístup k lokalitě: - bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Charakteristika objektu: výchoz v potoce, drobně rytmický flyš, souvislý profil godulským souvrstvím
ID : 3382

Geologie

Geologická charakteristika: V korytě a březích potoka je prakticky souvislý profil godulským souvrstvím. Vrstvy jsou monoklinálně uloženy k JJZ pod mírným sklonem. Spodní oddíl godulského souvrství má charakter drobně až středně rytmického flyše.Pískovce a prachovce jsou převážně modrošedé a zelenošedé jemnozrnné drobové i křemenné proměnlivě vápnité a slídnaté. Většinou jsou gradačně a laminovaně (často konvolutně) zvrstvené, naspodu s častými proudovými a biologickými hieroglyfy. Odělují slabé vložky šedých a zelenošedých a nevápnitých a slabě vápnitých jílovců až jílovitých prachovců. Lokálně se vkládají do sekvence drobně rytmického flyše silnější lavice jemně až středně zrnitého drobového pískovce s glaukonitem. V pískovci dominují polozaostrohranná monominerální a polykrystalická zrna křemene o velikosti okolo 0,1 mm. Z dalších minerálů jsou zastoupeny živce (okolo 15 %), které jsou částečně postiženy alterací, slídy (okolo 8 %), kde výrazně dominuje biotit nad muskovitem, a zelenkavý glaukonit (okolo 8 %). Z těžkých minerálů byl pozorován zirkon, turmalín, granát a rutil. Matrix má povlakový charakter a je tvořen jílovými minerály. Nahromadění pískovců vytváří polohy až 30 m mocné středně rytmického flyše, ve kterém jílovce jsou silně potlačeny. Pískovce středního oddílu jsou modrošedé a zelenošedé jemně až hrubě zrnité, drobové, proměnlivě vápnité, glaukonitické. Mají středně dobré zrnitostní vytřídění i stupeň opracovaní klastické složky. V hornině dominují polozaoblenná monominerální a polykrystalická zrna křemene o velikosti okolo 0,2–0,3 mm. Dále, okolo 20 %, jsou v hornině zastoupeny živce (K-živec mírně převažuje nad plagioklasem), které jsou částečně postiženy alterací. Slídy jsou přítomny okolo 8 %, muskovit mírně převažuje nad biotitem. Do 5 % je přítomen i zelenkavý glaukonit. Z dalších klastických úlomků byly zjištěny horninové zlomky rul a granitoidů a ojediněle i schránek organismů. Z těžkých minerálů byl pozorován apatit a zirkon. Matrix má povlakový charakter a je tvořen jílovými minerály. Zvrstvení bývá u pískovců středního oddílu godulského souvrství nejčastěji gradační, v horních částech lavic laminované. Převážně drobnozrnné slepence a slepencové pískovce se vyskytují naspodu silnějších poloh ve středním oddílu godulských vrstev. Proudové hieroglyfy a erozivní koryta svědčí o silné dynamice v pánvi. Svrchní oddíl godulského souvrství je litofaciálně blízký spodnímu oddílu.
Regionální členění: Karpaty - flyšové pásmo - vnější (menilito-krosněnská) skupina příkrovů - slezská jednotka - godulský vývoj
Stratigrafie: mezozoikum - křída - svrchní křída - campan
Témata: stratigrafie
Jevy: skála, koryto řeky
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: jílovec (lupek), pískovec, prachovec (siltovec)
Geologický význam: regionálně-geologický význam (mapování)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geol. lokality registrované v ČGS v CHKO
Ochrana geologického fenoménu: C - je důvodem k registraci lokality v databázi ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: významný profil godulským souvrstvím
Součást VCHÚ: CHKO Beskydy
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: bez
Stav lokality: dobrý

Literatura

Baldík a kol. (2011): Vysvětlivky k základní geologické mapě 1:25000, 25-231 Rožnov pod Radhoštěm. - ČGS, Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Barak Petr, 13.01.12
Aktualizoval(a): Baldík Vít 07.03.12

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3382 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-05-03]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/3382.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Monoklinálně uložené vrstvy gogulského souvrství., Vít Baldík, 2011


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]