Nedvědice

Všeobecná charakteristika

Kraj: Jihomoravský kraj
Okres(y): Brno-venkov
Obec: Nedvědice
Katastrální území: Nedvědice pod Pernštejnem
Mapové listy: 24-13 Bystřice nad Pernštejnem, 24-132 Bystřice n.P.
Lokalizace: Opuštěný a zavážený lom v Nedvědicích
Přístup k lokalitě: bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika: Bývalý lom na mramor, přístupný po asfaltové vozovce, odbočující vpravo ze silnice Nedvědice-Věžná, rozloha 80x30x20 m
Technický objekt: lom
ID: 967


Geologie

Geologická charakteristika: Při hranici svrateckého krystalinika s moravikem se nalézají četná čočkovitá tělesa krystalických vápenců, uložená v rulách. Na kontaktech mramorů a rul často vznikají erlany s typickou minerální asociací, konkrétně na lokalitě Nedvědice je reprezentován kalcitem, hesonitem, vesuvianem, wollastonitem, diopsidem aj. Krystalický vápenec na lokalitě má namodralou, v některých místech dosti sytou barvu, příčina tohoto anomálního zbarvení není dosud objasněna. Dříve byl tento modrý mramor těžen na stavební a dekorační účely. (Jižně od odkryvů "modrého mramoru" je lom, kde krystalické vápence jsou bílé, místy šedě páskované.) V tomto lomu je také odkryt kontakt s migmatity svrateckého krystalinika. Lom je oplocený se zákazem vstupu. Zdejší mramory se používaly na stavby v okolí, např. na hradě Pernštejn nebo na kostele v Doubravníku.
Regionální členění: Český masiv > Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum > kutnohorsko-svratecká oblast > svratecké krystalinikum
Stratigrafie: proterozoikum až paleozoikum
Témata: mineralogie, petrologie, ložisková geologie
Jevy: charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze): metamorfní (regionální metamorfóza)
Hornina: mramor (kalcitický, dolomitický)


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Významná mineralogická lokalita. Naleziště celosvětově anomálního tzv. modrého kalcitu a kontaktní asociace nerostů, která je zde nejlépe vyvinuta v rámci širší oblasti Českomoravské vrchoviny.
Střety zájmů: právo vlastnické
Popis střetů zájmů: Vlastníkem lomu je obec Nedvědice, územní plán městyse Nědvědice platný od r. 2015 uvádí "využití plochy mramorového lomu jako veřejného prostranství s možnostmi společenského využití", nicméně je zřejmé, že lom zůstává k dnešnímu datu (prosinec 2020) pro tyto účely nevyužitý.


Literatura a další zdroje
  • Sekanina J.(1946): Nerosty a horniny v území mezi Nedvědicí a Rožnou.-Sbor.klubu přírodov. V Brně, XXVI, str. 99-113. Brno.
  • Losos Zd.(2001): Mineralogicko-petrologická exkurze do oblasti Nedvědice-Rožná-Bory.- Exkurze České geologické společnosti č. 7, str.3-4,ČGÚ Prah

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Zdeněk Losos, 05.11.1993
Aktualizoval(a): Gürtlerová Pavla, 17.10.2012, Buriánek David, 21.11.2012, Hrdličková Kristýna, 15.12.2020


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 967 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-18]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/967.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: výjimečný
Vzdělávací význam: velký
Významnost jevu: mezinárodní
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: geovědně historický význam, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality: ucházející

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]