Tři kameny
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Olomoucký kraj
Okres(y):
Šumperk
Obec:
Loučná nad Desnou
Katastrální území:
Přemyslov
Mapové listy:
14-24 Bělá pod Pradědem, 14-243 Loučná nad Dyjí
Lokalizace:
2 km JV. od vých. okraje obce Nové Losiny, k. 926.
Stručná charakteristika:
Dva vrcholové mrazové sruby až 50 m vysoké v keprnické ortorule.
ID:
840
Geologie
Geologická charakteristika:
Mrazový srub vzniklý během pleistocénního periglaciálního zvětrávání. Patrné jsou tzv. kongelifrakční jevy - mrazové rozpukání, vějířovité vyvětrávání. Sruby jsou tvořeny hrubozrnnou keprnickou ortorulou vzniklou z granodioritu střednětlakou variskou deformací a metamorfózou. Hornina je světle šedá, textura nevýrazně plošně paralelní s výraznou předností orientací slíd. Často je textura okatá. Hornina se vyznačuje přítomností reliktních ok K - živce až 2 cm velkými a porfyroblasty až 1 cm velkými, odpovídajícími mikroklinu. Plagioklas s křemenem jsou charakteristické intenzivní dynamickou rekrystalizací. Vytvářejí monominerální vrstvy, křemen pak také monominerální hnízda až několik mm velká. Plagioklas bývá allotriomorfní až hypidiomorfní, bazicita odpovídá plagioklasu. Bývá zakalený, sericitizovaný. Z dalších minerálů se vyskytují zejména biotit, jehož velikost kolísá od setin až do 0,6 mm. Bývá obyčejně nahloučen v nepravidelných akumulacích i několik mm velkých. Je často chloritizován a sericitizován. Akcesoricky se v ortorulách vyskytují sericit, chlorit, apatit, granát, titanit, allanit, kalcit a epidot. Strukturně patří ortoruly Tří kamenů k příkrovu keprnické ruly, jsou na nich patrné synmetamorfní struktury - ploché mylonitové pásy a vrásnění a rozstřihání aplitických žil. Na foliačních plochách jsou patrné výrazné minerální a hřbítkové lineace roztažení. Sruby jsou omezeny výrazně vyvinutým systémem puklin SV.-JZ., S.-J., a ZSZ.-VJV. směru.
Regionální členění:
Český masiv > moravskoslezská oblast > silezikum
Stratigrafie:
devon
Témata:
geomorfologie, strukturní geologie (tektonika), petrologie
Jevy:
mrazový srub
Původ geologických jevů (geneze):
zvětrávání mrazové
Hornina:
ortorula
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Morfologicky a strukturně zajímavá lokalita dokumentující výskyt keprnické ortoruly s variskou deformací. Ukázkový případ mrazového srubu. Místo výhledu.
Střety zájmů:
bez střetů
Popis střetů zájmů:
Nejsou známy střety zájmů.
Literatura a další zdroje
- Cháb, J. (1986): Stavba moravskoslezské větve evropského mladopaleozoického orogenu (pracovní hypoteza). - Věst. Ústř. Úst. geol., 61, 2, 113-120. Praha. Mixa, P. - Koverdynský, B. et al. (1994): Strukturně-geologický výzkum, jižní uzávěr keprnické klenby. - MS ČGÚ Jeseník. Šitavanc, D. (1983): Petrologie hornin keprnické klenby v okolí Hanušovic. - Diplomová práce, MS PřF UK Praha
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Petr Mixa, 15.11.1994
Aktualizoval(a):
Kukal Zdeněk, 07.12.2017
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 840 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-20]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/840.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
Vzdělávací význam:
Významnost jevu:
Reprezentativnost lokality:
Geologický význam:
geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita:
ano
Stav lokality:
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .