Kazatelny
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Olomoucký kraj
Okres(y):
Jeseník
Obec:
Zlaté Hory
Katastrální území:
Rejvíz
Mapové listy:
14-24 Bělá pod Pradědem, 14-242 Bělá pod Pradědem
Lokalizace:
J. a JZ. svahy hřbetu Kazatelen (k. 925), JZ. od Rejvízu, skály na hřbetu.Jde o soubor 6 skalních výchozů od velikosti 2 x 3 x 3 (výška) m do 5 x 7 x 8 m. v okolí kóty 891 m.
Stručná charakteristika:
Sutě na částečně zalesněném svahu a morfologicky nápadné skály.Muskovitický kvarcit s polohami chlorit-muskovických fylitů s grafitem a devonskou faunou.
ID:
828
Geologie
Geologická charakteristika:
Lokalita poskytuje faunu ve spodní i vyšší části sledu darkovských kvarcitů spodnodevonského stáří (stupeň prag), jmenovitě společenstva s Tropidoleptus (Z. část lokality) a Arenicolites (při hřbetu v horní části svahu a při jeho Z. ukončení). Ve všech studovaných výchozech jsou odkryty cukrově bílé až světle krémové, jemnozrnné, nepříliš foliované drakovské kvarcity.V horní části svahu jsou i názorné přirozené výchozy svrchní části darkovských kvarcitů v nichž byly přímo ve stěnách nalezeny ichnofosilie Arenicolites. Ve východní části hřbetu Kazatelna (při kótě 891) jsou velmi názorné odkryvy v darkovských kvarcitech, které o bsahují v sobě tu a tam polohy chlorit-muskovitického fylitu s grafitem o mocnosti od několika centimetrů do 65 cm. Směr a sklon tohoto typu střídání hornin představuje hlavní foliaci hornin, které není původním sedimentárním střídáním hornin, ale představuje starší kliváž, jejíž hodnoty směru a sklonu kolísají v rozmezí 320-340 (10-15) např. výchoz v těsném s. okolí kóty 891 m). Tento klivážní systém je zcela nepravidelně a jen místy protínán mladším, jehož hodnota směru a sklonu je kolem 108 (10-30-), často zhruba subhorizontální Tato mladší kliváž často způsobuje velmi intenzivní foliaci, ve které jsou jednotlivé polohy chlorit-muskovitického fylitu s grafitem rozvlečeny do mocností jen několika desetin mm a střídají se intenzívně s jen o málo mocnějšími polohami kvarcitů. Ojediněle lze v kvarcitu pozorovat vrásy cm až dm řádu. Směr jejich os je shodný se směrem os vrás V3. Starší kliváží bývá jejich průběh nerušen, takže se často zachovávají mezi dvěma sousedními klivážovými plochami jen jejich jednotlivé uzávěry (výchozy v. od kóty 891 m). Drobné svraštění na foliačních plochách je dvojího směru: 40/0 a 80/0. Posledně jmenovaná je zřetelně mladší. V sutích na jv. svahu hřebene nalezl Chlupáč (1975) faunu s převládajícími mlži Grammysia sp. a Kochia capuliformis (Koch).
Regionální členění:
Český masiv > moravskoslezská oblast > silezikum
Stratigrafie:
devon
Témata:
paleontologie, petrologie, strukturní geologie (tektonika), stratigrafie
Jevy:
Původ geologických jevů (geneze):
Hornina:
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Zajímavé geol. lokality registrované v ČGS v CHKO
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území):
Jeseníky
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Paleontologická lokalita v darkovských kvarcitech spodního devonu. Příklad zachování makrofauny v regionálně metamorfovaných horninách granátové metamorfní zony. Názorné přirozené odkryvy (skaliska) kvarcitů s charakteristickým litologickým vývojem a metamorfním i tektonickým postižením. V sutích na jv. svahu hřebene nalezl Chlupáč (1975) faunu s převládajícími mlži Grammysia sp. a Kochia capuliformis (Koch).
Střety zájmů:
bez střetů
Popis střetů zájmů:
Lokalita je na území se stálou ochranou.
Literatura a další zdroje
- Chlupáč, I. (1975): Nové nálezy fauny v metamorfovaném devonu Hrubého Jeseníku a jejich význam. - Čas. Mineral. Geol., 20, 259-271. Praha. Chlupáč, I. (1989): Fossil communities in the metamorphic Lower Devonian of the Hrubý Jeseník Mts., Czechoslovakia. - N. Jb. Geol. Palaont., Abh., 177, 3, 367-392. Skácel, J. (1972): Ke vztahu desenského krystalinika k devonu vrbenských vrstev a rejvízské serie. - Čas. Slez. Muz., Vědy přír., A, 21, 183-190. Opava. Fediuková, E., Aichler, J. a kol. (2004): Vysvětlivky k základní geologické mapě České republiky 1 : 25 000 14-242 Bělá pod Praděde
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Ivo Chlupáč, 29.06.1993
Aktualizoval(a):
Aichler Jaroslav, 28.11.2006
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 828 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-11-28]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/828.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
Vzdělávací význam:
Významnost jevu:
Reprezentativnost lokality:
Geologický význam:
geoturistická zajímavost (geotop)
Stav lokality:
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .