Valova skála

Všeobecná charakteristika

Kraj: Zlínský kraj
Okres(y): Vsetín
Obec: Vsetín
Katastrální území: Vsetín
Mapové listy: 25-41 Vsetín, 25-411 Halenkov
Lokalizace: 3 km SV. od Vsetína, Z. svah k. 550 Snož.
Přístup k lokalitě: schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika: Svahový skalní útvar až 38 m vysoký s řadou mikrotvarů zvětrávání.
ID: 724


Geologie

Geologická charakteristika: Strukturně podmíněný svahový skalní útvar je tvořen lukovskými vrstvami soláňského souvrství račanské jednotky magurského flyše paleocénního stáří. Skalní útvar (výška 38 ) je tvořen několika mohutnými, místy amalgamovanými, lavicemi drobnozrnných štěrků až středně nebo i hrubě zrnitých pískovců. Pískovce jsou křemenné až drobovité. Vrstvy jsou uloženy strmě (směr a sklon 350/70°) a jsou překoceny. Skalní útvar je výrazně rozpukán. Podél puklinového systému (směr a sklon 294/80°) je skalní útvar členěný na stupně, které jsou pokryty vhloubenými mikrotvary. Svrchní část skalního útvaru je členěna méně odolnou vrstvou prachovců a prachovitých jílovců na dva pískovcové hřebeny a je pokryta zárodečnými skalními mísami (maximální průměr 15 cm, hlobka 5 cm). Výskyt skalních mís je vázán na průběh vrstevní plochy. Sníženiny v svislých stěnách se váží na vyvětralé laminované pakety konvolutního zvrstvení, na tlakové deformace nadložních vrstev (load cast) se váží kruhovité a spirálovité vhloubeniny a vyvýšeniny, jež vznikly selektivním zvětráváním. V horní části skalního hřebene vznikl díky příkrému uložení vrstev a puklinatosti skalní hřib.
Regionální členění: Karpaty > flyšové pásmo > magurská skupina příkrovů
Stratigrafie: paleocén
Témata: geomorfologie, litologie
Jevy: selektivní eroze, skalní hřib, charakteristická hornina, skalní mísa
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: štěrk, pískovec


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Strukturně podmíněná skalní stěna vázaná na strmé uložení lukovských vrstev soláňského souvrství. Výskyt specifických mikrotvarů zvětrávání, jejichž vznik je podmíněn specifickým charakterem sedimentů. Ojedinělá mozaika tvarů selektivního zvětrávání: spyrálové vyhloubeniny a vyvýšeniny vznikající v závislosti na tlakových deformacích nadložních vrstev (load cast). V horní části útvaru zárodečné skalní mísy, na stěnách žlábkové pseudoškrapy.
Střety zájmů: sport, turistika
Popis střetů zájmů: Horolezecké aktivity, divoká ohniště, rozvoj eroze na stezkách v příkrém svahu podél skalních útvarů.


Literatura a další zdroje
  • Kirchner, K. (1994): Pseudokrasové tvary ve Vsetínských vrších. - V. Miedzynarodowe sympozjum pseudokrasowe. - Zbior referatow, 41. Szczyrk

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Karel Kirchner, 10.11.1994
Aktualizoval(a): Havlín Aleš, 20.04.2012, Kukal Zdeněk, 27.12.2017


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 724 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-23]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/724.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: malý
Vzdělávací význam: střední
Významnost jevu: regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Stav lokality: ucházející

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]