Vigantice, Na Vápenkách
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Zlínský kraj
Okres(y):
Vsetín
Obec:
Vigantice
Katastrální území:
Vigantice
Mapové listy:
25-23 Rožnov pod Radhoštěm, 25-234 Horní Bečva
Lokalizace:
1300 m jjz. od kostela ve Viganticích
Přístup k lokalitě:
bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika:
zašlé, zarostlé a zčásti zavezené lůmky a výchozy v korytě potoka Měřístek
Technický objekt:
lom
ID:
721
Geologie
Geologická charakteristika:
Vápence otevřené zašlými lůmky tvoří protažené těleso dlouhé 150 m a široké přibližně 40 m na tektonickém styku rožnovského a krosněnského souvrství. Pozice tělesa vápenců je od začátku předmětem rozmanitých interpretací. Zahálka (1927) je považoval za bázi svého vigantického příkrovu. Pesl et al (1989) se domníval, že vápence představují olistolit v krosněnském souvrství.Vápence jsou nově řazeny ke kurovickým vápencům račanské jednotky a těleso je považováno za tektonickou trosku v předpolí současného erozního čela příkrovu (Bubík 2007). Vápence jsou deskovitě odlučné, šedobílé, s ojedinělými pruhy a čočkami černošedých rohovců. Převládají pelagické vápence, podřadně s turbiditními polohami vápencových brekcií až konglomerátů (klasty 2 až 15 mm) s aptychy, vzácně rostry belemnitů, rhyncholity (kusadla loděnkovitých hlavonožců) a zbytky ostnokožců. Ve výbrusech byla zjištěna mikrofauna radiolarií, nanokonidi, kalpionellidi, kalcisféry, foraminifery, jehlice hub, ostrakodi a kosterní elementy hadic. Aptychy (Puncaptychus punctatus punctatus (Voltz), P. punctatus rectecostatus Cuzzi, Lamellaptychus beyrichi beyrichi (Oppel) a L. submortilleti Trauth), ojedinělí belemniti Pseudobelus sp. a kalpionellidi subzón ?alpina? a ?Remaniella? dokládají stáří spodního berriasu (Reháková et al. 1995). Nedávno byla rozpouštěním vápenců objevena zajímavá fauna aglutinovaných foraminifera (Bubík 2007). V severnějším lůmku byly v suti z nadloží vápenců zjištěny šedé vápnité jílovce zařazené na základě vápnitých nanofosilií do svrchní jury. V potoce Měřístek jsou poblíž vápenců odkryty šedé jílovce rožnovského souvrství tvořící strukturní podloží šupiny.
Regionální členění:
Karpaty > flyšové pásmo > magurská skupina příkrovů > račanská jednotka
Stratigrafie:
berrias
Témata:
paleontologie, stratigrafie, strukturní geologie (tektonika)
Jevy:
zkameněliny - fauna
Původ geologických jevů (geneze):
sedimentární
Hornina:
vápenec
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Zajímavé geol. lokality registrované v ČGS v CHKO
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území):
Beskydy
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Unikátní paleontologická lokalita, tektonická šupina hlubokovodních vápenců s kalpionelovou faunou a aptychy amonitů v oblasti magurského flyše.
Střety zájmů:
skládky odpadků, nestabilita terénu
Popis střetů zájmů:
Lokalitu v minulosti velmi poškodilo zavážení (?černá skládka). Toto nebezpečí hrozí dodnes a zatím mu brání špatná přístupnost lůmků. Lůmky jsou postiženy intenzivním zarůstáním náletem a zasucením.
Literatura a další zdroje
- Zahálka, B. (1927): Geologie moravských Beskyd v okolí Rožnova pod Radhoštěm. - Sbor. St. geol. Úst. Čs. Republ., 7, 1-50. Praha.
- Oppel, E. (1930): Uber einige Makrofossilien der Wigantitzer Klippe bei Roschau unter dem Radhost. - Lotos, 73 (2), 107-109. Prag.
- Stráník, Z. (1964): Předběžná zpráva o slezském paleogénu v širším okolí Rožnova pod Radhoštěm. Zpr. geol. Výzk. v R.1963, 253-254. Praha.
- Řehoř, F. - Řehořová, M. - Vašíček, Z. (1978): Za zkamenělinami severní Moravy. - Ostravské muzeum Ostrava.
- Pesl, V. et al. (1989): Vysvětlivky k základní geologické mapě 1 : 25 000, 25-234 Horní Bečva. MS Ústřední ústav geologický, Praha, 1-58.
- Reháková D., Šulgan F., Vašíček Z. & Michalík J. (1995): Environment, fauna and paleographic importance of the Berriasian limenstones from the Vigantice tectonic slice in the Outer Western Carpathians. Geologica Carpathica, 46, 1, 53-58. Bratislava.
- Bubík (2007): Výsledky mapování a stratigrafických výzkumů v račanské jednotce na listu Horní Bečva. Geologické výzkumy na Moravě a ve Slezsku, 2006. Brno
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Zdeněk Vašíček, 25.11.1993
Aktualizoval(a):
Bubík Miroslav, 10.04.2007, Bubík Miroslav, 19.04.2012
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 721 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-20]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/721.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
velký
Vzdělávací význam:
střední
Významnost jevu:
mezinárodní
Reprezentativnost lokality:
střední
Geologický význam:
významný studijní profil, geovědně historický význam, regionálně-geologický význam (mapování)
Exkurzní lokalita:
ano
Stav lokality:
špatný
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .