Vinařická hora
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Středočeský kraj
Okres(y):
Kladno
Obec:
Třebichovice, Vinařice
Katastrální území:
Saky, Vinařice u Kladna, Třebichovice
Mapové listy:
12-23 Kladno, 12-231 Kladno
Lokalizace:
Kóta 413, 500 m s. od obce Vinařice
Přístup k lokalitě:
bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika:
Návrší sopečného původu se znaky povrchového vulkanismu (stratovulkán). Na úbočí vystupují na povrch horniny permokarbonu a křídy.
ID:
59
Geologie
Geologická charakteristika:
Výrazné těleso sopečného původu, Kopeckým (1959) interpretované jako stratovulkán. Rozlišeny 2 sopečné fáze, srovnatelné s fázemi vulkanismu v Českem středohoří. Starší fáze byla explosivní, mladší explosivní i efuzivní. Efuziva odpovídají petrograficky nefelinitu resp. olivinickému nefelinitu. V pyroklastikách kausticky metamorfované bloky křídových (méně i permokarbonských) sedimentů. V impozantních profilech se střídají lávové příkrovy s vrstvami tufitického materiálu, dále se zde nacházejí minerály zeolitové skupiny (zejména v dutinách, např. kulovité agregáty thomsonitu o průměru 4-10 cm) a křídové zkameněliny vytržené z podloží při erupci sopky. Nejstaršími horninami na území PP Vinařická hora jsou tepelně přeměněné fylitické břidlice staré více než 570 miliónů let. Nad nimi se nacházejí horniny permokarbonu – jíly a arkózy s uhelnou drtí nebo částmi zuhelnatělých kmenů. Mladšími horninami jsou až křídové sladkovodní, brakické a později i mořské sedimenty. Jde o perucko-korycanské pískovce, jílovce a slepence cenomanského stáří a glaukonitické jílovce a bělohorské opuky stáří turonu. Některé z nich vycházejí na úbočí Vinařické hory na povrch, podmiňují vznik rozdílných půd a tedy i výskyt odlišných přírodních společenstev. Mladší mořské sedimenty stáří coniaku se na povrchu nezachovaly. Byly však nalezeny ve velkých hloubkách pod povrchem, kam se dostaly v během sopečného období. Sopečná činnost zde probíhala v období terciéru, ve dvou fázích od sebe časově oddělených dlouhým obdobím denudace (odnosu). Během starší fáze (oligocén a miocénu) se v místě dnešní Vinařické hory rozevřelo při výbuchu charakterizovaným hlavně plynnými explozemi několik hlubokých puklin sz.-jv. směru. Během mladší fáze (miocén až pliocén) byla činnost hlavního jícnu efuzivní i explozivní. Hlavní sopečný kráter se nacházel v oblasti dnešního vrcholu Vinařické hory. Jednalo se pravděpodobně o puklinu 70−100 m dlouhou, orientovanou ve směru zhruba ZSZ − VJV. Později byla vyplněna celistvým čedičem. Střídání výlevů lávy a výbuchů vyvrhujících do okolí velké množství pyroklastik s úlomky starších hornin dalo vznik složené stavbě tohoto vulkánu, i když nejde o stratovulkán v pravém slova smyslu. Stavba sopky je na některých místech velice dobře vidět, zejména tam, kde ji odkryl člověk při své lomové činnosti (zastavení naučné stezky č. 4).
Regionální členění:
Český masiv > terciér Českého masivu > terciér - rozptýlené alkalické vulkanity v ČM;
Český masiv > křída Českého masivu > další výskyty křídy
Stratigrafie:
terciér, svrchní křída
Témata:
geomorfologie, petrologie, stratigrafie, mineralogie, vulkanologie
Jevy:
lávový proud, litologické rozhraní, stratovulkán
Původ geologických jevů (geneze):
sedimentární , vulkanická
Hornina:
bazaltoid, slínovec, tuf
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Přírodní památka (PP)
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území):
Vinařická hora. Kód AOPK ČR: 862. Odkaz na informace v Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Povrchový sopečný útvar s typickou morfologií, dobře odkrytý i v několika lomech. Lze odlišit 2 sopečné fáze. Ve vyvrženém materiálu tepelně přeměněné úlomky křídových a karbonských hornin. Krajinná dominanta, významná geologická lokalita, byla zde zřízena naučná stezka. Vyhlášení ZCHÚ: ONV Kladno, 15. 1. 1985.
Střety zájmů:
vegetace
Popis střetů zájmů:
svahy i území po těžbě zarůstají neprůchodnou vegetací, v rámci plánů péče o PP je průběžně likvidována
Literatura a další zdroje
- Kopecký, L. (1959): Terciérní vullkanismus Vinařické hory u Kladna. - Věst. Ústř. Úst. geol., 34, 256-268, Praha
- Knížetová L., Pecina P., Pivničková M., 1987: Prověrka maloplošných chráněných území a jejich návrhů ve Středočeském kraji v letech 1982 - 85.- Bohemia centralis, sv. 16, str. 57 - 58, Středisko státní památkové péče a ochrany přírody Středočeekého kraje Praha.
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Přemysl Zelenka, 11.01.1994
Aktualizoval(a):
Plíšek Antonín, 20.07.2005, Adamovič Jiří, 17.02.2007, Zelenka Přemysl, 24.09.2009
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 59 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-01-08]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/59.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
velký
Vzdělávací význam:
velký
Významnost jevu:
národní
Reprezentativnost lokality:
velká
Geologický význam:
geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita:
ano
Stav lokality:
dobrý
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .