Panský lom
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Liberecký kraj
Okres(y):
Liberec
Obec:
Liberec
Katastrální území:
Hluboká u Liberce, Pilínkov
Mapové listy:
03-32 Jablonec nad Nisou, 03-321 Český Dub
Lokalizace:
Starý lom v sv. svahu Ještědského hřbetu j. od Hor. Hanychova, 900 m sv. od Plání; cca 2 km jv. od vrcholu Ještědu ( 1012 m), 1,5 km z. od Liberce - Pilínkov ve svahu Hlubockého hřebenu. Nazýván též Hanychovský nebo Michlerův lom.
Přístup k lokalitě:
s výjimkou - autem přístupná s povolením vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika:
Hluboký opuštěný lom v devonských vápencích s úzkou příjezdovou cestou a Hanychovskou jeskyní
Technický objekt:
lom
ID:
548
Geologie
Geologická charakteristika:
Lom poskytuje obsáhlý profil podstatnou částí devonského karbonátového sledu - původně mělkovodních karbonátů s přibýváním slínité složky směrem do nadloží, u vstupu odkryty zelené břidlice pravděpodobného podloží vápencového sledu, v jv.předpolí u cesty a v menším lomu v lese též nadložní hlíznaté vápence (zřejmě svrchnodevonského stáří). Lom je jedním z nejúplnějších sledů odkrytých v devonu Ještědského pohoří. V lomu byly nalezeny zbytky fosilií (průřezy schránek brachiopodů), možnost nálezů mikrofauny a mikroflóry. Jv. i sz. stěna odkrývá až 35 m vysoké stěny s příkře vztyčenými vrstvami s mírným detailním provrásněním a radiálními poruchami - názorný příklad tektonické stavby. V lomu je vchod do Hanychovské jeskyně, speleologicky prozkoumávané (Chlupáč 1993); Předmětem ochrany je povrchový stěnový lom v tělese dolomitického vápence včetně podzemních jeskynních prostor, jako významné zimoviště netopýrů a biotop rostlinných společenstev, vázaných na vápencové podloží. Specifikace ochrany: a) puklinová jeskyně s omezeně vyvinutými krasovými jevy jako významné zimoviště netopýrů a vrápenců; b) květena a zvířena skalních stěn a srázů, zahrnující zákonem chráněné či regionálně významné druhy.(Stanzelová 2009); Lom v současné době představuje nejhlubší a nejrozsáhlejší odkryv uhličitanového souvrství s nečleněnými stěnami v celém ještědském pohoří. Svrchní část souvrství tvoří šedý vápenec, jehož vrása je viditelná v horní části jv. stěny, spodní část potom tmavě šedý vápenec, odkryv v jádře lomu. V zachovalých partiích sz. stěny rozeznáme zdola nahoru: tmavě šedý vápenec, šedý vápenec, chlorit-sericitický fylit a zelenou břidlici, vzniklou přeměnou vulkanických diabasových tufů. Vápence se řadí do svrchního stupně středního devonu. Při vstupu do lomu vystupují výchozy chlorit-sericitických fylitů. Vylouhováním vápence podle puklin vznikla Hanychovská jeskyně, odkrytá v lomu při těžbě v roce 1988. Dosahuje délky až 136 m a je významným zimovištěm netopýrů.(Honsa, Sýkorová). Krápníková výzdoba byla bohužel poničena. (Rubáš, 2017).
Regionální členění:
> ještědské krystalinikum
Stratigrafie:
givet
Témata:
stratigrafie, strukturní geologie (tektonika), sedimentologie, petrologie
Jevy:
kras, skalní defilé, skalní stěna
Původ geologických jevů (geneze):
sedimentární , metamorfní (regionální metamorfóza)
Hornina:
břidlice zelená, mramor (kalcitický, dolomitický), fylit, vápenec
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Přírodní památka (PP)
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území):
Panský lom. Kód AOPK ČR: 2320. Odkaz na informace v Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Obsáhlý odkryv v lavicovitých i tence vrstevnatých devonských vápencích - stratigrafický profil, příklad faciálního vývoje, příklad tektonické stavby, krasové fenomény. Předmětem ochrany je povrchový stěnový lom v tělese dolomitického vápence včetně podzemních jeskynních prostor, jako významné zimoviště netopýrů a biotop rostlinných společenstev, vázaných na vápencové podloží. Celková výměra památky činí 1,6467 ha.
Střety zájmů:
nestabilita terénu
Popis střetů zájmů:
Vstup do jeskyně je uzavřen, otevřena je poslední srpnový víkend v rámci Evropské netopýří noci – seznámení veřejnosti se zajímavostmi ze života netopýrů. Na jaře 2022 došlo v části nad vstupem do jeskyně rozsáhlému skalnímu řícení, vzhledem k rozpukanosti skalních odkryvů a prudkému sklonu stěn lze předpokládá, že nebude ojedinělé. Výrazně se nedoporučují jakákoliv horolezecká činnost v rámci lomu i jeho vstupních částí. Od dubna 2022 je do lomu z těchto důvodů vstup zakázán.
Literatura a další zdroje
- KUČERA, B, Hromas, J. a Skřivánek, F.(1981): Jeskyně a propasti v Československu. Praha: Academia, 252 s.
- GALLWITZ, H. (1930): Geologie des Jeschkengebirges in Nordböhmen. Leipzig: Amtliche hauptvertriebsstelle, G. A. Kaufmann''s buchhandlung, Dresden, 63 s.
- CHLUPÁČ, I., Hladil, J. (1992): New Devonian occurrences in the Ještěd Mts., North Bohemia : Nové výskyty devonu v Ještědském pohoří v severních Čechách. Časopis pro mineralogii a geologii, vol. 37, no. 3,s. 185-191
- Honsa, Sýkorová (2002): Panský lom - Naučná stezka Ještědské vápence (2002) - Jizersko-ještědský horský spolek.
- RUBÁŠ, D. (2017): Přírodní klenoty Podještědí :obrazový průvodce krajinou. 1. vydání, 363 stran
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Ivo Chlupáč, 21.04.1993
Aktualizoval(a):
Stanzelová Zuzana, 02.10.2009, Gürtlerová Pavla, 02.09.2010, Vajskebrová Markéta, 12.01.2020
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 548 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-29]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/548.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
velký
Vzdělávací význam:
velký
Významnost jevu:
nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality:
velká
Geologický význam:
regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita:
ano
Stav lokality:
dobrý
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .