Dobrá Voda

Všeobecná charakteristika

Kraj: Jihočeský kraj
Okres(y): České Budějovice
Obec: Horní Stropnice
Katastrální území: Dobrá Voda u Horní Stropnice
Mapové listy: 33-13 České Velenice, 33-133 Horní Stropnice
Lokalizace: kostel Nanebevzetí P. Marie v centru Dobré Vody
Přístup k lokalitě: bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika: pramen u kostela Panny Marie Těšitelky, výchoz biotitického migmatitu až migmatitizované pararuly
ID: 4290


Geologie

Geologická charakteristika: Blízké okolí Dobré Vody, Hojné Vody a Starých Hutí na sv., respektive v. svahu Kraví hory tvoří lokální drenážní oblast pro podzemní vody z přilehlých svahů Novohradských hor. U vodních zdrojů zde byly zaznamenány vyšší vydatnosti a dále také výskyt tektonických struktur, které tvoří preferenční cesty proudění podzemní vody. Využívání podzemních vod v oblasti má dlouhou historii. V roce 1698 se objevil nový pramen v místě později pojmenovaném Dobrá Voda. Geofyzikálním průzkumem bylo zjištěno, že pramen leží na křížení dvou tektonických linií směru SSV–JJZ a SZ–JV (Tybitancl 1991). Voda je typu CaSO4, nízce mineralizovaná s celkovým obsahem rozpuštěných látek 65 mg.l-1, mírně kyselé reakce (pH 6,75). Vydatnost pramene je přibližně 0,3 l.s-1. Jedná se o podzemní vodu mělkého oběhu, jejím zdrojem je kolektor ve zvětralinovém plášti a přípovrchové části puklinového prostředí granitů. V archivech je popisována řada zjevení a zázračných uzdravení spjatých s tímto pramenem. V roce 1701 u pramene stála kaple s mariánským obrazem, ke které se konaly poutě. V letech 1708 až 1715 byl poblíž pramene postaven poutní kostel Panny Marie Těšitelky, který je dodnes dominantou celého okolí. Kostelní pramen je podchycen do jímky u Kalvárie ležící přibližně 70 m nad silnicí vedoucí pod kostelem. Voda je svedena do dvou kašen umístěných pod schodištěm v průčelí kostela. Na upraveném prostranství jv. od kostela se nachází menší výchoz biotitického migmatitu až migmatitizované pararuly, který byl citlivě zahrnut do architektonického řešení celého venkovního prostoru. Jedná se o drobnozrnnou, tmavě šedou horninu, jejíž metamorfní stavba je definovaná přednostní orientací biotitu. Její minerální složení tvoří tence lamelované sericitizované vyrostlice plagioklasu, který spolu s menšími zrny K-živce prorůstá s křemenem a vytvářejí tak společně drobné, nepravidelné pásky leukosomu. Biotit tvoří lišty, někdy slabě chloritizované, obsahuje uzavřeniny drobných minerálů s pleochroickými dvůrky. Nepravidelné střídání pásků leukosomu a melanosomu tvoří metamorfní foliaci, která tvoří asymetrické vrásové struktury. Plochy původní (reliktní) metamorfní foliace upadají pod strmými úhly k S. Plochy superponované foliace, které jsou paralelní s orientací vrásových rovin, mají mírný až střední sklon k S až SZ. Vrásové osy na lokalitě upadají pod mírnými až středními úhly k Z až ZJZ.
Regionální členění: Český masiv > moldanubikum > metamorfní jednotky v moldanubiku > moldanubikum Šumavy a jižních Čech
Stratigrafie: proterozoikum až paleozoikum
Témata: hydrogeologie, geologie
Jevy: pramen, výchoz
Původ geologických jevů (geneze): tektonická
Hornina: migmatit, eluvium (zvětralina)


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Lokální drenážní oblast pro podzemní vody z přilehlých svahů Novohradských hor. Místo je významné i z hlediska historického, v okolí zdejšího pramene byla založena osada, vodě byla přisuzována zázračná moc, jedná se o význačné poutní místo.
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: nejsou známy


Literatura a další zdroje
  • Dudíková B. (2021): Vysvětlivky k základní geologické mapě 1 : 25 000, list Horní Stropnice 33 133, MS, Česká geologická služba
  • Tybitancl J. (1991): Dobra Voda - PHO, hydrogeologický průzkum, Stavební geologie Praha, závod České Budějovice, MS Čes.geol.služba, Geofond Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Markéta Vajskebrová, 15.11.2021
Aktualizoval(a): DudíkSchulmannová Barbora, 06.01.2022


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 4290 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-05-29]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/4290.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: velký
Vzdělávací význam: střední
Významnost jevu: nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Stav lokality: dobrý

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]