Maleč - Čertova kovadlina

Všeobecná charakteristika

Kraj: Jihočeský kraj, Plzeňský kraj
Okres(y): Strakonice, Klatovy
Obec: Drážov, Nová Ves, Strašín
Katastrální území: Lhota pod Kůstrým, Zálesí u Drážova, Maleč
Mapové listy: 22-34 Vimperk, 22-341 Vacov
Lokalizace: Maleč - Růždí, 1,2 km vjv. od obce Maleč
Přístup k lokalitě: schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika: Mohutné sruby a bloky syenitového porfyru, až 5 m velké, v délce asi 60 m, výchozy tvoří v potoce skalnatý práh, o 100 m níž je v údolí starý mlýn Růždí, u něj je studánka.
ID: 4233


Geologie

Geologická charakteristika: „Nedaleko samoty Růždí v údolí Růžďského potoka můžete narazit na obrovský monolit, který svým tvarem připomíná kovářskou kovadlinu. Podle pověstí na ni kovali obři z Obřího hradu.“ Tolik citace z portálu www.mapy.cz. Zmíněný monolit je součástí výchozů a volných bloků syenitového porfyru na dokumentačním bodu SZ672. Mohutné sruby a bloky jsou až 5 m velké a vystupují v délce asi 60 m, jejich výchozy tvoří v potoce skalnatý práh, o 100 m níž je v údolí starý mlýn Růždí, u něj je studánka. Ze silnice na Maleč sem od samoty U Biskupa vede zelená turistická značka, které pokračuje lesem až do osady U Benedy, kam pokračuje z Kváskovic asfaltovaná silnice. Bloky jsou v místě, kde probíhá 20–30 m mocná žíla syenitového porfyru, směru 80°, která proráží diskordantně foliovanou biotitickou ortorulou. Velmi masivní a houževnatá hornina je všesměrně zrnitá. Porfyr je netypický, tmavší než běžný typ s drobně zrnitou základní a s nepravidelně vtroušenými sporadickými vyrostlicemi draselného živce do 1 cm, akumulace flogopitu dosahují 4 mm. Rozpukání je řídké do velkých bloků, z nichž jeden tvoří zmíněnou kovadlinu. Struktura horniny je hyautomorfně všesměrně zrnitá, přibližné složení pak K-živec 35 %, plagioklas 30 % flogopit 20 %, pseudomorfózy po ortopyroxenu a/nebo olivínu 10 %, klinopyroxen 2 %. Akcesoricky je velmi hojný dlouze prismatický apatit a zirkon, vzácný je ilmenit, hojný je xenomorfní pyrit ojediněle s inkluzí chalkopyritu. Sekundární je aktinolit, serpentinové minerály a jemně zrnitý mastek. K-živec tvoří idiomorfní vyrostlice do 5 mm, a je také v základní hmotě spolu s plagioklasem. Hojný hnědý flogopit je izometrický až krátce prismatický, často s hojným prismatickým apatitem, často jde o šestiboké tabulky, 0,1–2 mm velké. Hojné jsou 1–2 mm velké hnědé kalné izometrické pseudomorfózy nebo po ortopyroxenu nebo zčásti i po olivínu, zcela zatlačené mozaikou sekundárních minerálů. Oproti typickému syenitovému porfyru chybějí velké vyrostlice KF a je jich méně, chybějí také vyrostlice amfibolu a navíc jsou v hornině hojné pseudomorfózy. Gamaspektrometricky určené obsahy přírodních radioaktivních prvků, zejména uranu, jsou vysoké (průměr 2 měření): K = 4,9 %, eU = 17,5 ppm, eTh = 33,7 ppm, magnetická susceptibilita kolísá v rozmezí 0,18–0,24 x 10-3.
Regionální členění: Český masiv > moldanubikum > magmatity v moldanubiku
Stratigrafie: variské stáří vyvřelin
Témata: geologie, geomorfologie, petrologie
Jevy: charakteristická hornina, skalní plotna, mrazový srub
Původ geologických jevů (geneze): magmatická
Hornina: porfyr


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Zajímavá hornina, unkátní geomorfologický fenomém
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Bez střetů


Literatura a další zdroje
  • Žáček, V. et al. (2021): Vysvětlivky k základní geologické mapě České republiky 22-341, list Vacov. - Archiv České geologické služby, Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Vladimír Žáček, 20.01.2021
Aktualizoval(a):


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 4233 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-05-15]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/4233.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: střední
Vzdělávací význam: střední
Významnost jevu: regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality: dobrý

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]