Lom Družec

Všeobecná charakteristika

Kraj: Středočeský kraj
Okres(y): Kladno
Obec: Žilina, Družec
Katastrální území: Družec, Žilina
Mapové listy: 12-23 Kladno, 12-233 Unhošť
Lokalizace: jv. od Žiliny a jz. od Družce u pravého břehu potoka Výskyta
Přístup k lokalitě: bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika: lom Družec činný, dvouetážový. Surovinou jsou masivní vulkanity až metavulkanity neoproterozoického stáří.
Technický objekt: lom
ID: 3780


Geologie

Geologická charakteristika: V tomto dvouetážovém lomu se získává kamenivo. Surovinou jsou masivní vulkanity až metavulkanity neoproterozoického stáří. Patří mírně metamorfovanému vulkanosedimentárnímu sledu blovického souvrství kralupsko-zbraslavské skupiny. Jde o jemnozrnné bazalty až metabazalty, dříve označované jako spility. Mocnost těles se odhaduje na desítky m. Čerstvější horniny šedé až šedomodré barvy se vyskytují pouze ve spodní etáži jižnější části lomu, ve svrchní části lomu je hornina zvětralá a vybělená. Makroskopicky patrné jsou v hornině textury pillow láv s tmavými, šedočernými okraji. Často je možno v textuře hornin pozorovat i nepravidelně roztroušené tmavě šedé až šedočerné smouhy a čočky. Jde o chloritizované části alterovaných bazaltů až metabazaltů, jež jsou pozůstatkem původně sklovitých partií vulkanitů. Tyto textury vznikly během rychlého schlazení v kontaktu s mořskou vodou. Spility mají mikroofitickou stavbu, podílejí se na ní především albitizované živce s Mg pumpellyitem, přítomen je titanit, ojedinělou akcesorií je křemen a pyrit. V s. části lomu je patrný paralelní kontakt spilitů se sedimenty – černými až šedočernými chloritickými břidlicemi a metadrobami o mocnosti cca 4m . Mikroskopickou strukturu černých metadrob tvoří polozaoblené až zaoblené klasty břidlic plovoucí v tmavém matrixu, jenž je tvořen převážně chloritem, muskovitem a směsí zrn rekrystalovaného albitu a křemene, akcesoricky se vyskytuje v této horrnině monazit, zirkon a pyrit ve výplni pórů. Spádnice foliace metadrob je zde 40/65 a ve stejné orientaci jsou konkordantně uspořádána i tělesa vulkanitů. Lokalita je významnou ukázkou neoproterozoického podmořského vulkanismu a paralelního kontaktu neoproterozoických vulkanitů a sedimentů.
Regionální členění: Český masiv > bohemikum > Barrandien > proterozoikum Barrandienu > kralupsko-zbraslavská skupina
Stratigrafie: neoproterozoikum
Témata: geologie, vulkanologie, strukturní geologie (tektonika)
Jevy: charakteristická hornina, láva
Původ geologických jevů (geneze): vulkanická, sedimentární
Hornina: spilit (albitizovaný bazalt), černá břidlice


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Ukázka neoproterozoického podmořského vulkanismu, kontakt vulkanitů s černými chloritickými břidlicemi
Střety zájmů: těžba povrchová
Popis střetů zájmů: Těžba a možné zavážení či zásyp lomových stěn na obou etážích, Po ukončení těžby doporučeno zachovat významné profily.


Literatura a další zdroje
  • M.Stárková et al. (2014): Vysvětlivky ke geologické mapě 12-233 list Unhošť. - MS Archív ČGS Praha

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Marcela Stárková, 22.08.2014
Aktualizoval(a):


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3780 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-19]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3780.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: velký
Vzdělávací význam: velký
Významnost jevu: nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: významný studijní profil, geovědně historický význam, regionálně-geologický význam (mapování)
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality: dobrý

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]