
Lom pod Strážnou, Veselý žleb
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Jihomoravský kraj
Okres(y):
Blansko
Obec:
Vilémovice
Katastrální území:
Vilémovice u Macochy
Mapové listy:
24-41 Vyškov, 24-411 Jedovnice
Lokalizace:
1,1 km zsz. od kostela v Jedovnicích, cca 0,5 km jižně od kóty Strážná 538 m.
Přístup k lokalitě:
bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika:
Lom odkrývá plynulý přechod útesových vilémovických vápenců (frasn)) do šedých hlíznatých vápenců svrchnofrasnské konodontové zóny Palmatolepis gigas.
Technický objekt:
lom
ID:
3716
Geologie
Geologická charakteristika:
Lom odkrývá plynulý přechod útesových vilémovických vápenců (frasn)) do šedých hlíznatých vápenců svrchnofrasnské konodontové zóny Palmatolepis gigas. V nadloží vystupují hrubě lavicovité až masivní vápencové brekcie, na jejichž bázi jsou deskovité hlízy šedých mikritů, až 8 cm dlouhé, plovoucí ve světlešedé základní mikritové hmotě. Delší osy těchto hlíz svírá s vrstevními plochami úhel 60-80o. Taková pozice hlíz je důsledkem skluzů. Vyšší část profilu brekcií je červeně zbarvený. Někdy tyto červené vrstvy obsahují červené laminované stromatolity se zvlněným bochníkovitým povrchem jak ukázala vrtná jádra z okolí lomu. Konodontové společensto ze spodní a svrchní části tohoto intervalu indikuje stáří zóny Palmatolepis triangularis. V nadloží brekcií spočívá 3 m mocná sekvence purpurových hlíznatých vápenců s jílovitou základní hmotou. Zde byly určeny konodontové zóny spodního famenu Palmatolepis crepida, P. rhomboidea a P. marginifera. Původní sedimentární textury byly poněkud zničeny skluzy k východu do centra pánve. Nejmladší usazeniny jedovnického lomu zahrnují typické litofacie křtinských vápenců. Sestávají z 0,5-3 cm mocných vrstev růžových hlíznatých vápenců s temně purpurovou vápnitou jílovitou hmotou. Poměry vápenců a základní hmoty jsou velmi proměnlivé. Konodonti křtinských vápenců náležejí zónám Palmatolepis marginifera, P. velifer a P. styriacus. Obdoví ukládání rudých hlíznatých vápenců se vyznačuje hojným přínosem jílovité frakce, která podlehla silnému chemickému zvětrávání v aridních podmínkách. Tato klastika se usazovala v příbřežním oxickém prostředí. Šedé až žlutavé hlíznaté vápence v okolí lomu obsahují svrchnofamenské až spodnotouraiské konodonty. Jílovitá základní hmota zde tvoří pouze povlaky hlíz. Nejvyšší část hlíznatých vápenců v jedovnické oblasti je známa pouze z vrtů. Obsahuje přepracovaná konodontová společenstva zóny Palmatolepis marginifera, která byla redeponována do spodnokarbonských vrstev. Přepracovaní konodonti přinášejí důkaz pokračující regrese, jejímž výsledkem je eroze původních depozičních oblastí (spodní až raný svrchní famen). Regrese dosáhla vrcholu během (středního až svrchního?) tournai. Toto je zvýrazněno přítomností vápencových brekcií na hlíznatých vápencích. Brekcie obsahují úlomky vápenců frasnu a famenu, které se objevují v podřízené šedé vápencové základní hmotě spolu s hojnými křemennými zrny, bílými kaolinizovanými živci a místy hojnými fosforitovými konkrecemi. Brekcie mohou být stáří svrchní tournai a visé. Velmi pravděpodobná je sedimentace brekcií na nerovný paleokrasový povrch, který se nutně musel vytvořit během hiátu.
Regionální členění:
Český masiv > moravskoslezská oblast > moravskoslezské paleozoikum > předflyšové jednotky > faciální vývoj Moravského krasu
Stratigrafie:
famen
Témata:
geologie, stavební a dekorační kámen, litologie, paleontologie, sedimentologie, strukturní geologie (tektonika)
Jevy:
charakteristická hornina, jeskyně krasová, kras, vrstva
Původ geologických jevů (geneze):
sedimentární , tektonická
Hornina:
břidlice jílovitá, brekcie, vápenec
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Geologické lokality doporučené k ochraně v CHKO
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území):
Moravský kras
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Litologicky atraktivní sediment, konodontový profil.
Střety zájmů:
těžba, těžba povrchová
Popis střetů zájmů:
V minulosti opakované pokusy o těžbu
Literatura a další zdroje
- Otava et al. (in prep.): Vysvětlující text k základní geologické= mapě 1:25 000 Jedovnice 24-411
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Jiří Otava, 23.09.2013
Aktualizoval(a):
Kukal Zdeněk, 19.12.2017
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 3716 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-05-03]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3716.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
velký
Vzdělávací význam:
velký
Významnost jevu:
regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality:
Geologický význam:
paleontologická typová lokalita, významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Stav lokality:
dobrý
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .