Pracký kopec

Všeobecná charakteristika

Kraj: Jihomoravský kraj
Okres(y): Brno-venkov
Obec: Prace
Katastrální území: Prace
Mapové listy: 24-43 Šlapanice, 24-431 Šlapanice
Lokalizace: Na j. úbočí Prackého kopce, 750 m j. od Mohyly míru
Přístup k lokalitě: schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika: bývalý lůmek, spodnobadenské vápnité pískovce až písčité vápence
Technický objekt: lom
ID: 3697


Geologie

Geologická charakteristika: Masiv Prackého kopce představuje dominantu krajiny v rámci celého listu Šlapanice. Masiv je budován spodnobadenskými písčitými vápenci až vápnitými pískovci. Na j. úbočí, 750 m j. od Mohyly míru, bylo v minulosti otevřeno několik lůmků, které později zarostly. V jednom z nich je pozorovatelná stěna odkrytá ve vápnitých pískovcích o celkové výšce asi 3 m a délce 8 m. Na bázi vystupuje 1,5 m mocná lavice středně zrnitého světle hnědého pískovce, výše 20 cm světle hnědého velmi dobře vytříděného jemnozrnného křemenného písku, v jeho nadloží 20 cm limonitizovaného prachu. Směrem do nadloží jsou uloženy dvě 0,5 m mocné polohy středně zrnitého pískovce, oddělené 15 cm polohou béžového prachu. Všechny polohy jsou uloženy subhorizontálně. Báze i strop pískovcových lavic jsou ostré. Ve vápnitých pískovcích byly pozorovány stopy po činnosti organismů (ichnofosílie). Z polohy světle hnědých vápnitých prachů byla studována foraminiferová fauna. Druhově i početně relativně bohaté společenstvo je zastoupeno velikostně drobnými schránkami druhů Paragloborotalia mayeri (Cush. – Ell.), Globigerinella obesa (Bolli), Globigerina praebulloides Blow, Globigerinoides trilobus (Rss.), Bolivina dilatata Rss., Heterolepa dutemplei (Orb.), Melonis pompilioides (Ficht. – Moll), Cassidulina laevigata Orb., Elphidium flexuosum Orb., E. fichtelianum (Orb.), Nonion commune (Orb.) a dalšími. Spolu s foraminiferami se objevují schránky ostrakodů, ostny ježovek a fragmenty zoárií mechovek. Charakter společenstva (hlubokovodní druhy vyskytující se spolu s mělkovodními) neindikuje výrazně mělkovodní prostředí, jak by bylo typické pro sedimentaci řasových vápenců, dokládá spíše prohloubení sedimentace v rámci ukládání písků. Brzobohatý (1989) řadí tento typ fauny k přechodné skupině. Hrabovský (2009) vyvozuje, že v oblasti sedimentace řasových vápenců docházelo k častému promíšení facií patrně v důsledku gravitačních sesuvů nebo bouřkových událostí. Díky tomu se karbonátový materiál, který vznikal v mělkovodním prostředí, mohl dostat do hlubších částí pánve, což potvrzuje také studium foraminifer. Pískovce a vápence byly použity např. k stavbě nedalekého památníku Míru.
Regionální členění: Karpaty > karpatská předhlubeň > karpatská předhlubeň - jižní část
Stratigrafie: spodní baden (morav)
Témata: geologie, litologie, paleontologie, sedimentologie, stavební a dekorační kámen
Jevy: ichnofosilie, zkameněliny - flora, zkameněliny - fauna
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: pískovec, písek, prach (silt), vápenec


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Jeden z posledních lůmků na spodnobadenské pískovce až vápence (stavební kámen).
Střety zájmů: jiné lidské aktivity
Popis střetů zájmů: relativně bez střetů zájmů, pomalá eroze


Literatura a další zdroje
  • Hrabovský, J. (2009): Revízia červených rias (Rhodophyta) vybraných lokalit badenu Moravy. – MS Diplomová práce. Přírodovědecká fakulta Masarykovy Univerzity. Brno.
  • BRZOBOHATÝ, R. (1989): K paleogeografii spodního badenu karpatské předhlubně v oblasti jv. od Brna. – Miscellanea micropaleontologica IV, Knihovnička ZPN, 9, 133–141. Hodonín.
  • Tomanová Petrová P. et al. (2013): Základní geologická mapa České republiky 1 : 25 000 s Vysvětlivkami 24-431 Šlapanice . Česká geologická služba. Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Petrová Pavla Tomanová, 10.09.2013
Aktualizoval(a): Kukal Zdeněk, 26.09.2017


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3697 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-05-25]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3697.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: velký
Vzdělávací význam: velký
Významnost jevu: národní
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Stav lokality: dobrý

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]