Nové Hrady

Všeobecná charakteristika

Kraj: Pardubický kraj
Okres(y): Ústí nad Orlicí
Obec: Nové Hrady
Katastrální území: Nové Hrady u Skutče
Mapové listy: 14-33 Polička, 14-331 Proseč
Lokalizace: severovýchodní okraj Nových Hradů, cca 100 m vlevo od silnice Nové Hrady – Proluka
Přístup k lokalitě: bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika: jezírko pramenního vývěru Nadymač
ID: 3629


Geologie

Geologická charakteristika: Podloží zájmové lokality je budováno sedimenty svrchnokřídového stáří, které náležejí do východočeské oblasti české křídové pánve, pro kterou je charakteristický spíše písčitý charakter souvrství a příznivé uložení sedimentů vlivem tektonických pochodů. Z těchto důvodů se jedná o oblast s velkým vodárenským významem. Vyskytují se zde pískovce a jílovce cenomanského stáří o mocnosti okolo 30 m, písčité slínovce a jemnozrnné pískovce spodního turonu o mocnosti do 40 m a prachovité slínovce středního turonu o mocnosti cca 15 m až 20 m, respektive 70 m až 100 m ve vrcholových partiích nad obcí Nové Hrady.; Takto vymezená souvrství, hlavně souvislé souvrství spodního turonu mají příznivé kolektorské vlastnosti z hlediska infiltrace a pohybu podzemních vod, a jsou od sebe víceméně přirozeně oddělená horninami s izolačními vlastnostmi, z hlediska podzemní vody (např. více jílovité složky). Pohyb podzemní vody je zároveň ovlivňován tektonickými liniemi, podle kterých se sedimenty rozpadly do systému jednotlivých ker.; Na severozápadním okraji Nových Hradů dochází vlivem příznivé stavby území k přirozenému odvodnění podzemních vod formou pramenních vývěrů, jež se projevují jako soustava jezírek pod zámkem a mají název Nadymač.; Součtové množství vyvěrajících podzemních vod je měřeno na měrném profilu ČHMÚ Pod mlýnem, u křižovatky do Roudenského údolí, zde byly epizodně naměřeny vydatnosti blížící se 100 l/s. Blízké okolí měrného profilu ČHMÚ je učebnicovým příkladem výskytů odlišných pramenních vývěrů, kterými jsou odvodňovány dva různé kolektory, v našem případě bazální kolektor A – nově rekonstruovaný pramenní vývěr v patě pískovců a mohutný odtok podzemních vod z kolektoru B, který je tvořen opukami. Soutok Novohradky s vývěrem Nadymač umožňuje i porovnání odtoku podzemních vod z krystalinika a ze svrchní křídy.; K vodárenskému využití území je užíván hlavně vydatný spodnoturonský útvar podzemní vody, který má zároveň dobré chemické složení podzemní vody. Od 70. let 20 století sloužily jako zdroj podzemní vody pro místní skupinový vodovod širokoprofilové studny, v 90. letech byly posíleny vrtanou studnou. Zájmová lokalita byla předmětem častých hydrogeologických průzkumů, které potvrdily přebytky podzemních vod vhodných pro další vodárenské využití.; Do budoucna bude důležité sladit tento záměr s hospodářsko-turistickým využitím území, ke kterému dochází v souvislosti s rozšiřujícím se areálem zámku v Nových Hradech a jeho okolí.
Regionální členění: Český masiv > křída Českého masivu > česká křídová pánev > č. křídová pánev - orlicko-žďárský vývoj
Stratigrafie: spodní turon
Témata: hydrogeologie
Jevy: pramen
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární , antropogenní (činnost lidská)
Hornina: pískovec


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Součást projektu Národní Geopark Železné hory.
Součást národního geoparku: Železné hory
Střety zájmů: právo vlastnické
Popis střetů zájmů: Lokalita jako celek je z významné části oplocena, část oplocených pozemků je přitom využívána pro pastvu vysoké zvěře; nicméně pramenní vývěry Nadymač jsou zřetelné i z břehů přístupných rybníčků v okolí zámku, závěrečný měrný profil je přístupný bez jakýchkoliv překážek pro širokou veřejnost.


Literatura a další zdroje
  • DOUCEK, Jan (2012): Národní Geopark Železné hory - mapování. Závěrečná zpráva, MS Vodní zdroje Chrudim, spol. s r. o.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Anna Králová, 05.11.2012
Aktualizoval(a): Kukal Zdeněk, 21.09.2017, Kukal Zdeněk, 26.09.2017


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3629 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-07-16]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3629.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: malý
Vzdělávací význam: střední
Významnost jevu: regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality: střední
Geologický význam: geovědně historický význam, geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality: ucházející

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]