Antonínův Důl - grafit-muskovitické svory

Všeobecná charakteristika

Kraj: Královéhradecký kraj
Okres(y): Trutnov
Obec: Mladé Buky
Katastrální území: Mladé Buky
Mapové listy: 03-42 Trutnov, 03-424 Trutnov
Lokalizace: Nejlepší výchozy jsou na levém břehu potoka Kalná, asi 120 m sv. od kapličky v Antonínově Dole. Ve stráni na okraji lesa jsou skalky 0,5 až 1 m vysoké. Další skalky se vyskytují severním směrem proti proudu potoka.
Přístup k lokalitě: s výjimkou - autem přístupná s povolením vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika: Výchozy grafit-muskovitických svorů krkonošsko-jizerského (rýchorského) krystalinika podél potoka Kalná.
ID: 3481


Geologie

Geologická charakteristika: Díky přítomnosti grafitu se grafit-muskovitické svory poměrně snadno rozpadají, takže dobrých odkryvů je málo. Jsou to deskovitě, destičkovitě až tence destičkovitě rozpadavé, makroskopicky stříbřitě tmavošedé navětralé horniny na S-plochách a na četných puklinách červenohnědě zbarvené oxidy a hydroxidy Fe. Podél foliačních ploch jsou běžné mm až cm žilky či ploché čočky kouřově šedého sekrečního křemene. Na plochách kolmých k foliaci jsou nápadné 1–3 mm velké šedobílé blasty albitů.Foliace má směr 90/33, na některých místech je na S-plochách výrazná krenulační lineace (24/14). Severně proti proudu potoka jsou svory zvrásněny do dm plochých otevřených vrás. Svory jsou tvořeny především křemenem, albitem, muskovitem a sericitem, dále je přítomný chlorit, hematit a grafit. Tmavé zbarvení svoru způsobují hematit a grafit. Grafit se vyskytuje jako jemný pigment roztroušený hlavně v šupinkách muskovitu a shlucích sericitu, hojně se též koncentruje v porfyroblastech albitu. Ve většině případů protažení těchto šmouh i tvarová orientace porfyroblastu albitu je subparalelní s foliací a ukazuje na jejich postkinematickou krystalizaci. Vzácněji jsou protáhlé porfyroblasty se šmouhami grafitu orientovanými k foliaci kose, což ukazuje na jejich postkrystalinní rotaci. Horniny jsou spodnopaleozoického stáří a vznikly patrně metamorfózou jílovitopísčitých sedimentů s příměsí organické substance.
Regionální členění: > rýchorské (leszczyniecké) krystalinikum
Stratigrafie: paleozoikum
Témata: litologie, geologie
Jevy: charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze): metamorfní (regionální metamorfóza)
Hornina: svor


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS v NP
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území): Krkonošský národní park
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Na území mapy 1 :25 000 ojedinělé výchozy hornin (grafit-muskovitických svorů), které poměrně snadno podléhají rozpadu. Jeden z nejlepších odkryvů grafit-muskovitických odkryvů na území listu.
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: nejsou známy


Literatura a další zdroje
  • Schovánek P. et al. (2012): Základní geologická mapa České republiky 1 : 25 000 s Vysvětlivkami 03424 Trutnov. Česká geologická služba. Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Pavla Gürtlerová, 08.03.2012
Aktualizoval(a): Kukal Zdeněk, 26.11.2012


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 3481 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-04-25]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3481.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: malý
Vzdělávací význam: malý
Významnost jevu: regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality: střední
Geologický význam: regionálně-geologický význam (mapování)
Stav lokality: dobrý

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .

Fotoarchiv
K této lokalitě nemáme fotografie ve fotoarchivu.

© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]