
Žíla polzenitu na vrchu Pelousek u Modlibohova
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Liberecký kraj
Okres(y):
Liberec
Obec:
Český Dub
Katastrální území:
Smržov u Českého Dubu, Starý Dub
Mapové listy:
03-31 Mimoň, 03-312 Všelibice
Lokalizace:
Vrch Pelousek s výškou 488,5 m n.m., vzdálený jz. cca. 1,1 km od Modlibohova
Přístup k lokalitě:
bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika:
Výchozy vulkanické žíly (polzenitu - modlibovitu) a zbytky po dobývání Fe rud které dokumentují průběh této vulkanické žíly pronikající skrz svrchnokřídové sedimenty
Technický objekt:
staré dobývky
ID:
3400
Geologie
Geologická charakteristika:
Jihozápadně od obce Modlibohov poblíž Českého Dubu se na úpatí vrchu Pelousek u samoty Na Zavrchy nachází výchoz druhé variety polzenitu neobsahující tentokrát monticellit, kterou označil Scheumann jako „modlibovit“. Někdejší drobná dobývka později zanikla a byla odhalena systematickým výzkumem teprve v posledních letech. Žíla vulkanické horniny není zcela souvislá; až 6 m širokou tektonickou trhlinu vyplňuje vedle zavlečených poloh pískovce i hrubě krystalický uhličitan vápenatý typu kalcit a aragonit, vzniklý vysrážením z hydrothermálních roztoků. Jako příznačný rys těchto minerálů se uvádí nízké zastoupení stopových prvků; podle toho se jejich původ hledá v pískovci středního turonu (Jizerské souvrství), popř. v kalovém vápenci spodního turonu (Bělohorské souvrství). Minerály modlibovitu tvoří olivin, melilit, flogopit, biotit a nefelin, z akcesorií je nejčastější apatit, dále se vyskytují lazurit, perovskit a rudní minerály. Problematiku stáří této intruse je nutno řešit v kontextu s datováním vesecitu a nefelinitu Velké Čertovy zdi. Výsledky dosavadních K-Ar-datování ukazují sice na široké období mezi doznívající svrchní křídou a paleocénem, nejsou však zcela prosté různých methodických nedostatků. Součástí lokality jsou čtyři dosud jen okrajově zkoumané objekty: 1-Opuštěná, z části zasucená dobývka na okraji lesa severovýchodně od vrcholu vrchu Pelousek, sledující v délce asi 20 m průběh vulkanické žíly. 2 -Opuštěná dobývka v diageneticky zpevněných pískovcích středního turonu (Jizerské souvrství) na vrcholu vrchu Pelousek. 3 - Opuštěná, z části zasucená dobývka v lese jihozápadně od vrcholu vrchu Pelousek, sledující v délce asi 30 m průběh vulkanické žíly. 4-Výchoz vulkanické žíly v hořejší části údolního svahu nad obcí Modlibohov.(Paluska A., Veselý P. 2010).(Aktualizace 2/2015 A. Paluska).
Regionální členění:
Český masiv > terciér Českého masivu > terciér - rozptýlené alkalické vulkanity v ČM
Stratigrafie:
terciér, svrchní křída
Témata:
vulkanologie
Jevy:
žíla (magmatická), charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze):
vulkanická, sedimentární
Hornina:
polzenit, pískovec
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Geologické lokality doporučené k ochraně
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Typové lokality těchto unikátních hornin včetně dalších průvodních jevů, jako jsou např. různé typy odlučnosti, dokumentující v nebývalé podrobnosti proces tuhnutí taveniny, dále komíny vyplněné pyroklasticky (diatremy), a konečně kontaktní přeměny svrchokřídových pískovců jsou důvodem k jejich navržení k ochraně.
Střety zájmů:
skládky odpadků, těžba
Popis střetů zájmů:
Zavážení odpadky, případná těžba
Literatura a další zdroje
- PALUSKA, Antonín & VESELÝ, Pavel (2010): Návrh na rozšíření chráněné oblasti Národní přírodní památky „Čertova zeď“ v severních Čechách (Český Dub-Osečná) a vytvoření chráněné oblasti „Velká Čertova zeď“.- 2. vulkanologický seminář odborné skupiny vulkanologie České geologické společnosti v Teplicích,Speciální publikace Regionálního muzea v Teplicích, str. 35-36.
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Pavla Gürtlerová, 07.02.2012
Aktualizoval(a):
Gürtlerová Pavla, 21.03.2014, Gürtlerová Pavla, 24.02.2015, Kukal Zdeněk, 25.09.2017, Kukal Zdeněk, 26.09.2017, Kukal Zdeněk, 20.12.2017, Vajskebrová Markéta, 04.10.2021
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 3400 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-04-25]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3400.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
výjimečný
Vzdělávací význam:
velký
Významnost jevu:
mezinárodní
Reprezentativnost lokality:
střední
Geologický význam:
významný studijní profil, geovědně historický význam, geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita:
ano
Stav lokality:
ucházející
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .