Pod Husí horou
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Zlínský kraj
Okres(y):
Uherské Hradiště
Obec:
Hluk
Katastrální území:
Hluk
Mapové listy:
35-11 Veselí nad Moravou, 35-112 Hluk
Lokalizace:
Nachází se na východním okraji vinice Husí hora (283 m n. m.) v nadmořské výšce 220 m, na jihozápadním okraji obce Hluk, katastrální území Hluk. Zářez u silnice směřující od Z. okraje obce na J. k potoku Okluky.
Přístup k lokalitě:
bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika:
Umělý zářez silnice s geologickým odkryvem asi 30 m dlouhý a 3 m vysoký v jemnozrnných, vrstevnatých vápencích - hlucký vývoj bělokarpatské jednotky magurského flyše
ID:
3098
Geologie
Geologická charakteristika:
V zářezu místní silnice jsou nepříliš dobře odkryty světle šedé, jemnozrnné, vrstevnaté vápence. Vápence tvoří desky až lavice o mocnosti až 45 cm. Doprovázejí je béžové, okrové slíny a tmavě šedé, vápnité, střípkovité jílovce. Směr sklonu a sklon je 180/ 39 °. Tyto polohy náleží hluckým vrstvám hluckého vývoje bělokarpatské jednotky magurského flyše (stáří spodní křída, barrem - alb), v současnosti se jedná o jediný zachovalý výchoz těchto vrstev. Hlucké vrstvy byly popsány v roce 1890 Paulem, jejich litologickou charakteristiku podali Kodym a Roth (1946). Nejnověji byly komplexně zpracovány Stráníkem a kol. (1989). V bělošedých a černošedých slínech byla nalezena fauna aglutinovaných foraminifer, která dokládá batyální, anoxické prostředí a uvedené stáří. Vápnitý nanoplankton patří do zón CC 6 - CC 8 a je zastoupen četnými nannokony. Z faciálního hlediska lze hlucké vrstvy charakterizovat jako uloženiny pánevní plošiny až pánevního svahu. Jsou přítomny pelagické až hemipelagické sedimenty, tak alodapické vápence geneticky odpovídající karbonátovým turbiditům. (Vůjta 1993); Odkryty jsou světle šedé, jemně zrnité, deskovité vápence, béžové a okrové slíny a šedé vápnité střípkovité jílovce hluckých vrstev hluckého vývoje bělokarpatské jednotky. Stáří sedimentů odpovídá spodní křídě - barrem-apt (Krejčí et al. 1994).
Regionální členění:
Karpaty > flyšové pásmo > magurská skupina příkrovů > bělokarpatská jednotka
Stratigrafie:
spodní křída
Témata:
geologie, stratigrafie
Jevy:
litologické rozhraní, charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze):
sedimentární
Hornina:
vápenec, jílovec (lupek), slínovec
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Přírodní památka (PP)
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území):
Pod Husí horou. Kód AOPK ČR: 2185. Odkaz na informace v Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Ojedinělý povrchový výchoz hluckých vrstev hluckého vývoje bělokarpatské jednotky. Vhodná exkurzní lokalita.Jediný povrchový výchoz hluckých vrstev, které jsou nejstarším sedimentem bělokarpatské jednotky.
Střety zájmů:
bez střetů
Popis střetů zájmů:
Bez střetů
Literatura a další zdroje
- Kodym, O. - Roth, Z. (1946): Křídové vrstvy v podloží paleogénního flyše na Moravě. - Věst. St. geol. Úst. Čs. Republ., 21, 70-78. Praha. Stráník, Z. et al. (1989): Geologie hluckého vývoje bělokarpatské jednotky. - MS ČGÚ Praha.
- Rezervační kniha. Dep. in KÚ Zlín, AOPK ČR. Kohoutová (2000): Ochrana geologických lokalit na okrese Uherské Hradiště. Brno.Stráník, Z., Bubík, M., Krejčí, O., Marschalko, R., Švábenická, L., Vůjta, M. (1995): New Lithostratigraphy of the Hluk Development of the Bílé Karpaty unit. - Geol. práce, Spr.
- svazek: 100: 57-69.
- Šnajdara P., Hrabec J. a kol. (2002): Chráněná území Uherskohradišťska a Uherskobrodska. 3. upravené a rozšířené vydání
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Martin Vůjta, 21.11.1993
Aktualizoval(a):
Stanzelová Zuzana, 02.10.2009, Krejčí Oldřich, 19.10.2012, Kukal Zdeněk, 27.12.2017
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 3098 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-29]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/3098.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
střední
Vzdělávací význam:
střední
Významnost jevu:
národní
Reprezentativnost lokality:
velká
Geologický význam:
paleontologická typová lokalita, významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita:
ano
Stav lokality:
dobrý
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .