Koukalky

Všeobecná charakteristika

Kraj: Kraj Vysočina
Okres(y): Havlíčkův Brod
Obec: Chotěboř
Katastrální území: Chotěboř
Mapové listy: 13-44 Hlinsko, 13-443 Chotěboř
Lokalizace: Skály Koukalky se táhnou k SZ a k JV, Sv. od Chotěboře, kota 510
Přístup k lokalitě: schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika: Skály v horninách kutnohorského krystalinika, kde vystupují z výrazného strukturního hřbetu budovaného ortorulami a migmatity tzv. bíleckého tělesa.
ID: 2630


Geologie

Geologická charakteristika: Skály Koukalky (název po chotěbořském měšťanovi Koukalovi, kterému zde v polovině 16. století patřily pozemky) leží na sv. okraji Chotěboře v horninách kutnohorského krystalinika, kde vystupují z výrazného strukturního hřbetu tvořeného ortorulami a migmatity tzv. bíleckého tělesa. Jde o světle šedé hybridní horniny s převahou světlých minerálů, jejichž vzhled je značně variabilní. Hlavními horninotvornými minerály jsou křemen, plagioklas, K-živec a muskovit, množství biotitu kolísá od 2 do 7 %. Živce bývají alterovány a deformovány, plagioklas odpovídá svým složením albitu (An5-10). Hornina obsahuje relativně vysoké množství draselného živce (~20 - 25 %). Muskovit vytváří usměrněné lišty, místy s biotitem (Fe/(Fe + Mg) ~ 0,8), který často podléhá chloritizaci. Ojediněle se vyskytuje rozpadlý granát, a dále zirkon, apatit, rutil. V ortorule se vyskytují částečně usměrněné granitové polohy nepravidelného tvaru, maximálně metrových mocností (Koukalky). Jejich složení je křemen, plagioklas (oligoklas), K-živec a biotit (Fe/(Fe + Mg) ~ 0,7) s muskovitem (oba do 5 %). Skalní stěny jsou ukázkou systému strukturně podmíněných mrazových srubů, kryoplanačních teras i drobných skalních tvarů. Tvoří je drobně až středně zrnitý, biotitický až dvojslídný, stromatitický, místy až nebulitický migmatit. Na skále proti cestě vedoucí od kaple sv. Anny se v migmatitu nachází asi pětimetrová poloha světlého biotit-muskovitického granitu, slabě usměrněného.
Regionální členění: Český masiv > Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum > kutnohorsko-svratecká oblast > kutnohorské krystalinikum
Stratigrafie: proterozoikum
Témata: geologie, petrologie, geomorfologie
Jevy: charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze): metamorfní (regionální metamorfóza)
Hornina: ortorula, migmatit


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geol. lokality registrované v ČGS v CHKO
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území): Železné hory
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Strukturní hřbet má směr VJV ? ZSZ a v délce 0,5 km se na něm nachází 6 výrazných a několik menších útvarů. Skalní stěny jsou ukázkou systému strukturně podmíněných mrazových srubů, kryoplanačních teras i drobných skalních tvarů. Místy jsou patrny stopy těžby stavebního kamene, skalní stěny jsou využívány jako horolezecké terény.
Součást národního geoparku: Železné hory
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Bez střetů.


Literatura a další zdroje
  • Dudíková Schulmannová B. et al. (2006): Vysvětlivky k základní geologické mapě ČR 1 : 25 000 13-443 Chotěboř. Archív ČGS. Praha

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Barbora DudíkSchulmannová, 11.07.2007
Aktualizoval(a):


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 2630 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-20]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/2630.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: střední
Vzdělávací význam: střední
Významnost jevu: regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality: střední
Geologický význam: regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality: ucházející

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]