Farský vrch

Všeobecná charakteristika

Kraj: Olomoucký kraj
Okres(y): Jeseník
Obec: Ostružná
Katastrální území: Ostružná
Mapové listy: 14-24 Bělá pod Pradědem, 14-241 Branná
Lokalizace: Jv. úbočí Černavy tvořící ostroh nad Klepáčovským potokem.
Stručná charakteristika: Skalní sruby na jv. úbočí Černavy tvořící ostroh nad Klepáčovským potokem, výšky 5-8 m a cca 250 m délky.
ID: 2586


Geologie

Geologická charakteristika: Ve svorech se střídají původně silně pelitické partie s prachovcovými, dnes metamorfované do silně slídnatých svorů v nichž se vyskytují několikametrové lavice svorů nasivního vzhledu s podřízeným množstvím slíd. V slídnatých partiích byly nalezeny mimořádně hojné a velké staurolitové krystaly až 5 cm délky, tvořící samostatné vyrostlice i křížově prorostlé porfyroblasty. Staurolit se zároveň koncentruje na povrchu křemenných sekrečních čoček, ačkoliv nikdy se nevyskytuje uvnitř těchto sekrecí. V matrix obsahují svory obsahují muskovit, biotit, plagioklas, granát, andalusit a retrográdní chlorit. Porfyroblasty staurolitu uzavírají běžně křemen, biotit a opakní složku, méně často muskovit, plagioklas či granát. Rovné inkluzní stopy ve staurolitu jsou místy ve vysokém úhlu k foliaci v matrix, při okrajích se inkluzní stopy mírně stáčejí a přecházejí plynule do matrix. Granáty se vyskytují v matrix nebo jako uzavřeniny ve staurolitech, jsou většinou velmi malé (výjimkou jsou větší zrna do 0,2 mm). Plagioklasy ve formě porfyroblastů jsou viditelné jen zřídka (0,3 mm) a obsahují inkluze křemene. Andalusity (~ 1 mm) přerůstají S3 foliaci. Biotit tvoří tabulky (až 1,5 mm) a vyskytuje se společně s muskovitem, v některých výbrusech je značně retrogresovaný. Křemen je střednězrnný (0,5 mm), v čočkách a páscích jsou zrna větší. Šupinky chloritu jsou sekundární a často jsou viditelné na kontaktu s biotitem či staurolitem, z nichž vzniká. Opakní složka je tvořena hlavně ilmenitem. Rovné inkluzní stopy ve staurolitech naznačují, že rostl v S2 foliaci, která je k nově vznikající foliaci v různých úhlech. Plagioklasy bývají výjimečně uzavřeny ve staurolitech (M2), jsou přítomné i v matrix (M3). Andalusity přerůstají krenulaci S3. Chlorit je minerál M3 fáze, roste v S3 foliaci.
Regionální členění: Český masiv > moravskoslezská oblast > silezikum
Stratigrafie: devon
Témata: geologie, geomorfologie
Jevy:
Původ geologických jevů (geneze):
Hornina:


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geol. lokality registrované v ČGS v CHKO
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území): Jeseníky
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Skalní sruby
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Bez střetů.


Literatura a další zdroje
  • Mixa, P. et al. (2006): Základní geologická mapa České republiky 1 : 25 000 s Vysvětlivkami 14-241 Branná. Česká geologická služba. Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Jaroslav Aichler, 07.12.2006, Pavlína Dekanová, 07.12.2006
Aktualizoval(a):


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 2586 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-05-12]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/2586.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam:
Vzdělávací význam:
Významnost jevu:
Reprezentativnost lokality:
Geologický význam:
Stav lokality:

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .

Fotoarchiv
K této lokalitě nemáme fotografie ve fotoarchivu.

© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]