Krasové závrty severně od Miskovic

Všeobecná charakteristika

Kraj: Středočeský kraj
Okres(y): Kutná Hora
Obec: Miskovice
Katastrální území: Miskovice
Mapové listy: 13-32 Kolín, 13-324 Kutná Hora
Lokalizace: 600 m s. od Miskovic
Přístup k lokalitě: terén bez cesty - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika: Prohloubeniny na plošině, která se sklání k jihu, mírně svažité území 500x200 m s původně 8 závrty, z nichž se zachovaly 3
ID: 2511


Geologie

Geologická charakteristika: Geologické podloží tvoří svrchnokřídové horniny (vápence), které jsou překryty mocnou polohou spraší. Erozními pochody, tj. činností dešťové vody, vznikají v podložních horninách podzemní prostory, do kterých je postupně splavována spraš. Na povrchu tak vznikají výrazné prohlubeniny. Největší z nich je ve směru sever - jih asi 50 m dlouhá, ve směru východ - západ 20 m široká a dosahuje hloubky tří metrů. Dále k jihu leží další dvě prohlubeniny - pseudozávrty, které mají rozměry 8 x 6 a 7 x 7 m. Ještě před 8 lety bylo severně od Miskovic asi 8 pseudokrasových závrtů, pět menších však bylo zničeno rekultivací a bylo zavezeno v rámci arondace zemědělských ploch.(Zelenka 2009); Území s několika závrty (Kunský 1949) leží asi 600 m severně od Miskovic na plošině, která se sklání k jihu. Podloží tvoří svrchnokřídové deskovitě rozpadavé biosparitové vápence, které jsou překryty asi 2–3 m mocnou polohou spraší a sprašových hlín. Vápence jsou bílé, hrubozrnné a z určitelné makrofauny obsahují fragmenty rudistů Radiolites sanctaebarbarae a úlomky rul. Erozivními pochody, tj. činností dešťové vody, vznikají v podložních rozpustných horninách podél puklin podzemní prostory, do kterých je postupně splavována spraš. Na povrchu tak vznikají výrazné bezodtoké prohloubeniny. Největší z nich je ve směru sever – jih asi 50 m dlouhá, ve směru východ – západ 20 m široká a dosahuje hloubky tří metrů. Dále k jihu leží další dva podobné závrty, které mají rozměry 8x6 a 7x7 m. Poslední deprese podlouhlého tvaru (cca 50x10 m) o hloubce cca 4,5 m leží přibližně 400 m jz. od hlavního velkého závrtu. Kolem roku 1980 bylo registrováno na S od Miskovic asi 8 závrtů. Pět menších krasových depresí však bylo zničeno rekultivací a bylo zavezeno v rámci arondace zemědělských ploch (Knížetová et al. 1987). Poslední popisovaná deprese představuje „oživený“, přechodně rekultivovaný závrt.
Regionální členění: Český masiv > křída Českého masivu > česká křídová pánev > č. křídová pánev - kolínský vývoj;
Český masiv > kutnohorsko-svratecká oblast > kutnohorské krystalinikum
Stratigrafie: cenoman, proterozoikum
Témata: geomorfologie, hydrogeologie, sedimentologie, kvartérní geologie
Jevy: kras, jeskyně krasová, závrt, zkameněliny - fauna
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární , akvatická (činnost vody), zvětrávání, chemogenní, antropogenní (činnost lidská)
Hornina: vápenec, spraš


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Základní ochrana v rámci registrovaného VKP Miskovické pseudozávrty. Důvodem k navrženému vyhlášení ochrany jsou pseudokrasové závrty. Lokalita má regionální význam z hlediska geomorfologie.(Zelenka 2009) ; Krasové jevy a rozpouštění v organodetritických vápencích bělohorských vrstev. Vodní zdroj. Historický pramen. Speleologie.
Střety zájmů: skládky odpadků, zemědělství
Popis střetů zájmů: Prověrka území byla SPPOP Praha provedena 1.11.1984. S místním JZD byla předběžně projednána ochrana pseudokrasových závrtů, bez které při současném exploatačním pojetí zemědělství nemají naději na zachování. Doporučuje se proto vyhlásit toto území v kategorii CHPV. Prozatím nevyžaduje žádné zásahy. (Zelenka 2009); Opakovaně rekultivované přírodní krasové závrty při zemědělské činnosti a skládkování odpadu.


Literatura a další zdroje
  • Knížetová L., Pecina P., Pivničková M., 1987: Prověrka maloplošných chráněných území a jejich návrhů v letech 1982 - 85.- Středisko památkové péče a ochrany přírody Středočeského kraje, Bohemia centralis, sv. 16, str. 109, Praha.
  • Štědrá V. ed. (2010): Základní geologická mapa ČR 1 : 25 000, list 13-324 Kutná Hora s Vysvětlivkami. ČGS Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Ludmila Knížetová, 31.12.1987
Aktualizoval(a): Adamovič Jiří, 17.02.2007, Zelenka Přemysl, 23.09.2009, Štědrá Veronika, 17.06.2010


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 2511 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-05-22]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/2511.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: střední
Vzdělávací význam: velký
Významnost jevu: regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality: střední
Geologický význam:
Stav lokality: špatný

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]