Černá rokle

Všeobecná charakteristika

Kraj: Hlavní město Praha, Středočeský kraj
Okres(y): Praha, Praha-západ
Obec: Kosoř, Praha
Katastrální území: Radotín, Kosoř
Mapové listy: 12-42 Zbraslav, 12-421 Praha jih
Lokalizace: Hluboce zaříznutá rokle SV. a V. od Kosoře, po obou stranách Šachetského potoka.
Přístup k lokalitě: schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika: Staré lomy, intenzivní těžba zde skončila před 2. světovou válkou, lomové stěny jsou dosud velmi dobře odkryty. Rozsáhlé přirozené výchozy.
Technický objekt: lom
ID: 244


Geologie

Geologická charakteristika: V několika lomech v Černé rokli jsou odkryty zejména vyšší polohy lochkovského souvrství (devon), význačné neobyčejně hojnou a velmi různorodou faunou. V zadním lomu u silnice je dobře odkryt hraniční interval stupňů lochkov - prag (devon), jedná se o historický stratotyp hranice lochkov - prag (později z důvodu obsahu conodontů redefinován ve Velké Chuchli - Homolka). Dnes stratotyp hranice mezi lochkovským a pražským souvrstvím s projevem tzv. bazálního pražského eventu v relativně hlubokovodnější facii. Lochkovské souvrství tvoří radotínské vápence, které obsahují hojné zkameněliny, ze svrchního lochkovu pocházejí zejména unikátní nálezy trilobitů, eurypteridních členovců, phyllocaridů a ryb. Na radotínské vápence nasedají vápence dvorecko - prokopské(odkryty ve třech lomech), pokračuje skalami V sudech až do báze zlíchovského souvrství, která je odkryta v jamách v borovém lesíku u kraje obce Kosoř. Dvorecko- prokopské vápence jsou na faunu mnohem chudší. Odkryvy v Černé rokli vstoupily do historie geologických věd při řešení tzv. otázky hercynské a hranice silur - devon. Geologické poměry v Černé rokli a jejich interpretace zásadně ovlivnily světové trendy názorů na stratigrafii. Černá rokle u Kosoře je klasickou paleontologickou lokalitou známou již od Barrandových dob.
Regionální členění: Český masiv > bohemikum > Barrandien
Stratigrafie: paleozoikum
Témata: stratigrafie, paleontologie, botanika, geologie
Jevy: zkameněliny - fauna, vrstva, výchoz, stratotyp
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: vápenec


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Národní přírodní památka (NPP) v CHKO
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území): Český kras
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území): Černé rokle. Kód AOPK ČR: 2449. Odkaz na informace v  Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Původní mezinárodní stratotyp hranice stupnů lochkov - prag (nyní parastratotyp), stratotyp hranice pražského a lochkovského souvrství, mezinárodně významný referenční profil pro zónování lochkovu a pragu. Klasické paleontologické lokality světového významu. Odkryvy jedinečného historického významu pro stratigrafickou geologii, jmenovitě historii tzv. hercynské otázky a vedení hranice silur - devon. Vyhlášení ZCHÚ: KNV Středočeského kraje, 22. 9. 1970.
Součást národního geoparku: Barrandien
Střety zájmů: sběratelství, skládky odpadků
Popis střetů zájmů: Většina území je národní přírodní památkou "Černé rokle", kromě toho leží v CHKO Český kras. Objekty nejsou bezprostředně ohroženy vyjma nejvyšší části přirozených odkryvů V sudech, které jsou znečišťovány odpadky z Kosoře. Lomy pozvolna zarůstají náletem teplomilných dřevin. Při horním okraji u Kosoře byly zjištěny četné chráněné a ohrožené druhy rostlin, takže kromě významu geologického jde o velmi významný soubor ekosystémů a v tom smyslu je třeba rozšířit i motivaci ochrany. Je třeba odstranit náletové dřeviny z počvy lomu v blízkosti lomových stěn a z vybraných partií skalní stepi.


Literatura a další zdroje
  • Bouček, B. (1941): Geologické výlety do okolí pražského. - Melantrich, 202 p. Praha.
  • Cháb, J. et al. (1988): Vysvětlivky k základní geologické mapě 1:25 000, 12-142, Praha-jih. - Ústř. Úst. geol., 1-200. Praha.
  • Chlupáč, I. (1953): Stratigrafická studie o hraničních vrstvách mezi silurem a devonem ve středních Čechách. - Sbor. Ústř. Úst. geol., odd. geol., 20, 277-380. Praha.
  • Chlupáč, I. (1957): Faciální vývoj a biostratigrafie středočeského spodního devonu. - Sbor. Ústř. Úst. geol., odd.geol., 23 (1956), 369-485. Praha.
  • Chlupáč, I. (1993): Geology of the Barrandian.- Senckenberg - Buch, 69, 1-163. Frankfurt am Main.
  • Chlupáč, I., Jaeger, H. a Zikmundová, J. (1972): The Silurian-Devonian boundary in the Barrandian.- Bull. Canad. Petrol. Geol., 20 (1), 104-174. Calgary.
  • Chlupáč, I., Lukeš, P., Paris, F. a Schönlaub, H. P. (1985): The Lochkovian-Pragian boundary in the Lower Devonian of the Barrandian Area (Czechoslovakia).- Jb. Geol. B.A., 128 (1), 9-41. Wien.
  • Chlupáč, I. et al. (1986): Field conference Barrandian - Moravian Karst.- Subcommission on Devonian Stratigraphy - Excursion Guidebook, Ústř. Úst. geol., 1-62. Praha.
  • Svoboda, J. (ed.) (1960): Prager Arbeitstagung über die Stratigraphie des Silurs und des Devons (1958). - Nakl. ČSAV, 518 p. Praha.
  • Knížetová L., Pecina P., Pivničková M., 1987: Prověrka maloplošných chráněných území a jejich návrhů ve Středočeském kraji v letech 1982 - 85. Středisko památkové péče a ochrany přírody Středočeského kraje, Bohemia centralis, sv. 16, str. 200 - 201, Praha

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Ivo Chlupáč, 04.10.1993, Ludmila Knížetová, 04.10.1993
Aktualizoval(a): Plíšek Antonín, 29.09.2005, Steinová Marika, 12.11.2008, Vajskebrová Markéta, 14.04.2016


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 244 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-28]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/244.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: výjimečný
Vzdělávací význam: velký
Významnost jevu: mezinárodní
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: paleontologická typová lokalita, významný studijní profil, geovědně historický význam, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality: ucházející

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]