Lávový proud u Meziny

Všeobecná charakteristika

Kraj: Moravskoslezský kraj
Okres(y): Bruntál
Obec: Mezina
Katastrální území: Mezina
Mapové listy: 15-31 Bruntál, 15-313 Břidličná
Lokalizace: Hranice PP jsou vymezeny prostorem lomu při úpatí Venušiny sopky 643,0 m n.m. u Bruntálu , cca 1 km na SV od jejího vrcholu.
Přístup k lokalitě: bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika: Opuštěný lom odkrývá sloupcovou odlučnost bazanitu lávového proudu z Venušiny sopky
Technický objekt: lom
ID: 2329


Geologie

Geologická charakteristika: Jde o odkrytý lávový proud Venušiny sopky, která je zbytkem erodovaného stratovulkánu - smíšené sopky. Těžbou kamene zdevastované temeno vrchu je zbytkem nasypaného kužele, tvořeného vulkanoklastickým materiálem, zejména tufy. Během aktivity vulkánu byla explozivní činnost střídána fázemi efuzivními. K výlevům láv docházelo ve směru georeliéfu - hlavně k S a V. Vrtným průzkumem byly zjištěny tři lávové proudy nad sebou , oddělované polohami vulkanoklastik. V čelních částech láv. příkrovů byly založeny poměrně rozsáhlé lomy (štěrk). Čela láv. proudů zřejmě vyplnila část někdejšího koryta Černého potoka, jak dokládá nález fluviálních štěrků v podloží čediče v s. situovaném Natherově lomu. V lomech lze podle texturních znaků horniny rozlišit dva časově následné výlevy nad sebou. V prostoru mezi s. a j. lomem byly při bázi lávového pokryvu objeveny chodbovité dutiny dlouhé až 30 m. Jižní lom (areál chráněného území) je pozoruhodný zejména dobře vyvinutou sloupcovitou odlučností charakteristickou pro čedičové horniny. Sloupce o průměru několika dm mají šstihranný, vzácněji pětihranný průřez. Podle orientace sloupců lze definovat předefuzivní reliéf deprese, kterou láv. proud zaplnil. Zatímco ve stř. části lomové stěny jsou vertikální, v sz. stěně se stáčejí mírně šikmo, přičemž zachovávají kolmou oientaci k bázi proudu. V některých partiích se projevuje výrazná lavicovitá odlučnost kolmá ke sloupcovité. Ve zvětrávací zóně při povrchu pak dochází k rozpadu horniny za vzniku kulovitých balvanů. Vzácnější formou je tzv. bobovitý čedič , jehož kuličky dosahují jen centimetrových rozměrů. Petrograficky je zdejší hornina nefelinický bazanit s přechody k olivinickému nefelinitu popř. limburgitu. Jde o černošedou, místy světleji šedou horninu, někdy v nafialovělých odstínech. Texturu má více nebo méně pórovitou, strukturu porfyrickou, v základní hmotě afanitickou. Okem lze rozeznat drobné vyrostlice olivínu, někdy augitu a magnetitu. Radiometricky určené stáří horniny činí zhruba 1,8 milionu let, což odpovídá spodnímu pleistocénu.
Regionální členění: Český masiv > kvartér > kvartérní vulkanismus v Českém masivu
Stratigrafie: kvartér
Témata: vulkanologie, petrologie
Jevy: lávový proud
Původ geologických jevů (geneze): vulkanická
Hornina: bazanit


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Přírodní památka (PP)
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území): Lávový proud u Meziny. Kód AOPK ČR: 1915. Odkaz na informace v  Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Láva Venušiny sopky se sloupcovitou odlučností čediče a vyrostlicemi olivínu.
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Nejsou známy


Literatura a další zdroje
  • Weissmannová H. a kol (2004): Ostravsko. In: Mackovčin P. a Sedláček M.(eds.): Chráněná území ČR, svazek X. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, str.99 Praha

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Pavlína Jirková, 26.03.2009
Aktualizoval(a): Otava Jiří, 04.11.2011, Rapprich Vladislav, 31.08.2012


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 2329 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-11-21]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/2329.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: střední
Vzdělávací význam: střední
Významnost jevu: regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality: dobrý

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]