Biskoupky

Všeobecná charakteristika

Kraj: Plzeňský kraj
Okres(y): Rokycany
Obec: Sebečice
Katastrální území: Biskoupky
Mapové listy: 12-32 Zdice, 12-323 Podmokly
Lokalizace: 800 m sz. od obce Biskoupky.
Přístup k lokalitě: schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika: Přirozené, silně zasucené výchozy ve svahu nad potokem Škaredá, přítokem Vejvanovského potoka. Celková výměra 1.1 ha.
ID: 153


Geologie

Geologická charakteristika: Lokalita proslula zejména nálezy ramenonožců, hyolitů, trilobitů a ostnokožců. Výzkumy zde prováděli např. Smetana (1920), Šnajdr (1958), Mikuláš (2000) aj. Její výjimečnost spočívá zejména v tom, že je to jediný výchoz skryjských břidlic (o velikosti cca 100 x 30 m) v okolí budovaném jinak pouze nadložními vulkanity křivoklátsko-rokycanského pásma. Výskyt může mít i tektonickou pozici, kterou uvádí již Kettner (1923). Litologicky se zde jedná o šedozelené až šedočerné břidlice, prachovce až jemnozrnné droby. Díky rozpukání horniny a celistvosti prachovců se v nich však vrstevnatost nedá dobře odhadnout. Kromě zmíněných fosílií jsou patrné i bioturbace – keříčkovité, několik mm mocné rozvětvené stopy po lezení a vrtání organismů v sedimentu. Spolu s jinými texturami je popisuje např. Mikuláš (2000).Droby mají při navětrání světlejší narezlou barvu, občas jsou laminované, nebo tvoří laminy v prachovcích a břidlicích. Z dalších texturních znaků je možné pozorovat např. gradace či výmolové (proudové) textury na hranici drob s břidlicemi či prachovci. Lokalita představuje důležitý důkaz toho, že se i v této oblasti vyskytují sedimenty kambria stále v podloží křivoklátsko-rokycanského pásma, i když zde jeho výskyty mohou být již nesouvislé. Nejbližší nálezy sedimentárního kambria (ve skeletu) jsou popsány cca 2,5 km s. odtud u Hlohoviček (U křížku) a 2 km sz. odtud u Hlohovic (pole Na žďáru).
Regionální členění: Český masiv > bohemikum > Barrandien;
Český masiv > bohemikum > Barrandien > skryjsko-týřovická pánev
Stratigrafie: paleozoikum, "střední kambrium" (nejvyšší wuliuan a zejm. drum)
Témata: paleontologie, stratigrafie, geologie, strukturní geologie (tektonika)
Jevy: zkameněliny - fauna
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární , vulkanická
Hornina: andezit, břidlice


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Přírodní památka (PP)
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území): Biskoupky. Kód AOPK ČR: 1155. Odkaz na informace v  Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Lokalita představuje nejjižnější výskyt fosiliferních uloženin skryjsko - týřovického kambria. Nejbohatší naleziště fosílií kambrického stáří na území rokycanského okresu. Vyhlášení ZCHÚ: ONV Rokycany, 5. 9. 1989, přehlášeno z nařízení Plzeňského kraje č. 3/2023 ze dne 20. 11. 2023.
Součást národního geoparku: Barrandien
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Nejsou známy střety zájmů.


Literatura a další zdroje
  • KETTNER, R. (1923): Kambrium skrejsko-tejřovické a jeho okolí. – Sbor. St. geol. Úst. Čs. Republ. 3, 5–63.
  • MIKULÁŠ, R. (2000): Trace fossils from the Middle Cambrian of the Barrandian area (Central Bohemia, Czech republic). – Czech Geol. Survey Spec. Pap. 12, 1–30.
  • SMETANA, V. (1920): Kambrium u Biskoupek na Zbirožsku. – Rozpr. II. tř. České akademie, XXVIII (1919), č. 23, p. 1–4.
  • ŠNAJDR, M. (1958): Trilobiti českého středního kambria (The trilobites of the Middle Cambrian of Bohemia). – Rozpr. Ústř. Úst. geol., 24: 1–280
  • Nolčova L., Mergl M. (2016): Occurrence of epibiont echinoderms in the Buchava Formation (Cambrian, Drumian) at Biskoupy near Radnice (Barrandian area, Czech Republic. - Geosci. Res. Rep. Czech Geol. Surv., 49, pp. 43-46

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Jaroslav Kraft, 24.06.1993
Aktualizoval(a): Steinová Marika, 23.09.2009, Vorel Tomáš, 01.04.2014


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 153 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-21]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/153.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: velký
Vzdělávací význam: střední
Významnost jevu: nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: paleontologická typová lokalita, významný studijní profil, geovědně historický význam, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality: dobrý

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]