Jedlka
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Ústecký kraj
Okres(y):
Děčín
Obec:
Malá Veleň
Katastrální území:
Malá Veleň
Mapové listy:
02-23 Děčín, 02-234 Děčín
Lokalizace:
Přirozený odkryv ve vyšší partii strmého svahu pravého břehu řeky Ploučnice. Odkryv situován asi 650 m S. od křižovatky v obci Jedlka.
Přístup k lokalitě:
schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika:
Nejvyšší odlučná plocha souborů kerných sesuvů, které níže přecházejí do suťových akumulací s výraznou morfologií. Výchozová skalní stěna kolmá, místy vyšší než 30 m.
ID:
142
Geologie
Geologická charakteristika:
Předchozí geologické mapování přiřazuje lokalitu k tefritovým tufům (Hibsch, 1897) a kerné sesuvy interpretuje systémem paralelních zlomových linií. Nové mapování (Cajz in Valečka et al., in prep.) označuje tyto horniny jako redeponovaná pyroklastika bezolivinických bazaltoidů až trachybazaltů, jež považuje za součást stratovulkánového vývoje stř. části středohorského vulkanosedimentárního komplexu. Tento subkomplex je zachován pouze jako denudační troska v několika izolovaných výskytech v rámci celého Českého středohoří. Diskutovaná lokalita uchovává dva genetické typy redeponovaného pyroklastického materiálu charakteristické pro distální facie stratovulkanické stavby. Proto je její výjimečnost z geologického hlediska zřejmá. Ve vyšších partiích výchozu jsou odkryty chaotické hrubozrnné sedimenty s podporou základní hmoty bez jakékoliv stratifikace či gradace. Fragmenty jsou z převážné části pyroklastického původu (jemná frakce a některé z větších, hlavně pórovitých klastů). v menší míře jsou zastoupeny i úlomky původem z lávových výlevů (pórové i kompaktní). Ve východní části výchozu lze nalézt oválné a značně protažené dutiny v sedimentu, které jsou patrně pozůstatky po původních drobnějších kamenech či větvích dřevin. Geneze horniny je interpretována jako produkt vulkanického bahnotoku (laharu). Ten vznikl na svahu sopečného kuželu v nesoudržných tufech (tefra), odkud se gravitačním působením pohyboval do vzdálenějších oblastí a při transportu přibíral i geneticky odlišný materiál (jiné sopečné horniny, vegetaci aj.) V nižších partiích Z. části výchozu nasedají lahary na jemnozrnné výrazně subhorizontálně stratifikované redeponované sopečné popely. Na základě sedimentárních textur v nich obsažených (gradace, províření, drobné klastické žilky a patrně bioturbace) lze soudit, že byly přepracovány v lakustrinním prostředí. Jejich přínos do tohoto prostředí však nelze z jistotou určit. Charakteristické znaky pyroklastických spadů se nepodařilo identifikovat, a proto je též možné, že tento jemnozrnný materiál byl vyplaven z jiných laharových akumulací. Nejjemnější polohy sedimentu jsou nadějné pro výskyt flóry. Jedna s poloh, na výchoze sledovatelná na vzdálenost cca 100 m, obsahuje zbytky listů, jež jsou dle Bůžka (ústní sdělení) obdobné nově zpracovaným lokalitám Božetěšice a Kočkov (Čech et al. 1991). Nejnadějnější pro nálezy fosilní flóry je suť jemného materiálu těsně pod výchozem.
Regionální členění:
Český masiv > terciér Českého masivu > podkrušnohorské pánve a přilehlé vulkanické hornatiny > středohorský vulkanický komplex
Stratigrafie:
terciér
Témata:
vulkanologie, sedimentologie, geomorfologie, petrologie
Jevy:
lahar, vulkanoklastika, charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze):
vulkanická, sedimentární
Hornina:
lahar, vulkanoklastika
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Geologické lokality doporučené k ochraně v CHKO
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území):
České středohoří
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Odkryv zachycuje dva geneticky odlišné typy redeponátů pyroklastického materiálu, který náleží stř. části středohorského vulkanosedimentárního komplexu. Pro širší oblast se jedná o typovou lokalitu, dokumentující geologickou stavbu distálních fácií stratovulkanického subkomplexu. V úvahu přichází možná použitelnost pro část stratotypu litostratigrafického členění vlastního středohorského vulkanosedimentárního komplexu.
Střety zájmů:
vegetace
Popis střetů zájmů:
Lokalita je situována ve velmi příkrém svahu porostlém lesní vegetací. Z důvodu nepřístupnosti je intenzivnější využívání lesa značně problematické, proto lze očekávat, že z toho hlediska střety zájmů nenastanou. Území je však součástí oblasti postižené vysokým stupněm znečištění ovzduší a zachování vegetace je z hlediska stability žádoucí.
Literatura a další zdroje
- Čech, S. et al. (1991): Vysvětlivky a Základní geologická mapa ČR 1 : 25 000, list 02-411 Ústí nad Labem. - MS Archiv ČGU, Praha
- Hibsch, J. E. (1897): Geologische Karte des Bohmischen Mittelgebirges, Blatt III. (Bensen), nebst Erlauterungen. - A. Holder, Wien
- Valečka, J. et al. (in prep.): Vysvětlivky a základní geologická mapa ČR 1:25 000, list 02-234 Děčín
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Vladimír Cajz, 24.11.1993
Aktualizoval(a):
Rapprich Vladislav, 07.10.2009, Rapprich Vladislav, 11.11.2009
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 142 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-21]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/142.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
velký
Vzdělávací význam:
velký
Významnost jevu:
národní
Reprezentativnost lokality:
velká
Geologický význam:
významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování)
Stav lokality:
dobrý
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .