Štamberk a kamenné moře

Všeobecná charakteristika

Kraj: Kraj Vysočina
Okres(y): Jihlava
Obec: Řásná, Lhotka
Katastrální území: Řásná, Lhotka u Mrákotína
Mapové listy: 23-41 Třešť, 23-413 Hodice
Lokalizace: 600 m jz. od kóty 726 m Vrch, 800 m sz. od obce Lhotka
Přístup k lokalitě: bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika: Skalní výchoz tvořený mohutnou skalní hradbou se soustavou skalních srubů. Vrchol je tvořen plochou kryoplanační plošinou, na které se nacházejí zbytky zříceniny hradu Štamberk.
ID: 1291


Geologie

Geologická charakteristika: Lokalita leží v dvojslídných číměřských granitech s kvádrovitou odlučností. Skalní výchozy podlehly zvětrávání v tropickém klimatu terciéru (zaoblené balvany, žlábkové škrapy), mrazovému zvětrávání v pleistocénu (mrazové sruby, jeskyňky, hranáčové haldy, kamenná moře) i současného humidního klimatu (skalní výklenky). Součástí lokality jsou allochtonní i autochtonní kamenná moře s balvanovým proudem, který končí u obce Lhotka. Unikátním jevem je zde typ hieroglyfických mozaikovitých výklenků. Horninová plocha je rozčleněna v síť díky mimořádně husté frekvenci navzájem si kolmých puklin. Pukliny se díky chemickému a fyzikálnímu zvětrávání prohloubily až do hloubky 3 cm a vytvořily mozaiku malých obdélníkových plošek, připomínajících egyptské hieroglyfy. Ke stavbě hradu bylo využito skalních výchozů s rozsáhlými plochami pokrytými kamennými moři a proudy. Soustava jednostranných i oboustranných mrazových srubů se nachází západně od zříceniny až k Mrhatině. Ve směru J-S je délka největšího mrazového srubu 165 m, šířka ve směru V-Z 30 m. Výška srubů dosahuje maximálně 10 m. Na úpatí mrazových srubů jsou zachovány hranáčové haldy.
Regionální členění: Český masiv > moldanubikum > magmatity v moldanubiku;
Český masiv > kvartér > kvartér denudačních oblastí Českého masivu
Stratigrafie: variské stáří vyvřelin, kvartér
Témata: geomorfologie, petrologie
Jevy: kamenné moře, mrazový srub, škrapy
Původ geologických jevů (geneze): magmatická, zvětrávání mrazové
Hornina: granit (žula)


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Přírodní rezervace (PR)
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území): Štamberk a kamenné moře. Kód AOPK ČR: 712. Odkaz na informace v  Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Typy mezoreliéfu tropického klimatu, mrazové zvětrávání v pleistocénu, kamenné moře.
Součást národního geoparku: Vysočina
Střety zájmů: skládky odpadků, sport
Popis střetů zájmů: Oblast kamenného moře v blízkosti obce Lhotka byla necitlivě antropogenně narušena (místní stavební účely)


Literatura a další zdroje
  • Tauber O. 1987: periglaciální tvary jihozápadní části Českomoravské vrchoviny.- Vlastivědný sborník vysočiny, odd.věd přírodních, VIII, 1987, 48-49

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Pavel Hanžl, 28.01.2002, Jaroslava Pertoldová, 28.01.2002
Aktualizoval(a): Pertoldová Jaroslava, 23.05.2003, Gürtlerová Pavla, 13.10.2010, Kukal Zdeněk, 21.11.2017, Vajskebrová Markéta, 31.08.2023


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 1291 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-20]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/1291.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: velký
Vzdělávací význam: velký
Významnost jevu: nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: geoturistická zajímavost (geotop)
Stav lokality: ucházející

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]