Trupelník - diatomity

Všeobecná charakteristika

Kraj: Ústecký kraj
Okres(y): Teplice
Obec: Bílina
Katastrální území: Bílina
Mapové listy: 02-34 Bílina, 02-341 Bílina
Lokalizace: Sv. od obce Kučlín (cca 1,5 km jihovýchodně od města Bíliny). Cca 150 m jv. od kóty (355,9m) Trupelník.
Přístup k lokalitě: schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika: Malý lom ve svahu kopce Trupelník.
Technický objekt: lom
ID: 1253


Geologie

Geologická charakteristika: Kopec Trupelník reprezentuje relikt vulkanického komplexu České středohoří. Podloží tvoří mořské sedimenty svrchní křídy, vycházejí na povrch u paty kopce. Na rozhraní vulkanitů ve vrcholové partii Trupelníku a křídových sedimentů vystupují v malých jámách a v drobných lůmcích diatomity, které obsahují hojnou flóru. Kromě rozsivek se tu nacházejí zbytky listů angiosperm, konifery, fosilní dřeva. Flóra byla paleosubtropická a ukazuje na stáří svr. eocénu až sp. oligocénu. Z fauny jsou na lokalitě zastoupeny především žáby, ze savců jsou to pak drobné nálezy býložravců. Datování lokality nebylo provedeno radiometricky, datování na základě palynologie udává stáří eocén. Geol. charakt. podle: Fejfar - Kvaček (1993).
Regionální členění: Český masiv > terciér Českého masivu > podkrušnohorské pánve a přilehlé vulkanické hornatiny > středohorský vulkanický komplex
Stratigrafie: terciér
Témata: paleontologie, geologie, vulkanologie
Jevy: výchoz
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: diatomit


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Přírodní rezervace (PR)
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území): Trupelník. Kód AOPK ČR: 2137. Odkaz na informace v  Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Význammné paleontologické naleziště paleogenní diatomitové mikroflory je součástí PR Trupelník (id 1641)
Střety zájmů: sběratelství
Popis střetů zájmů: Lokalita je významná pro bohaté nálezy fosílií. Dochází však k jejímu ničení sběrately těžícími diatomity s paleontologickými nálezy pro komerční využití.


Literatura a další zdroje
  • Fejfar O., Kvaček Z., 1993: Excursion Nr. 3, Tertiary basins in Northwest Bohemia. - Paläontologische Gesellschaft, 63. Jahrestagung, 21. - 26. September 1993 in Prague, str. 13. Univerzita Karlova, Česká geologická společnost Praha.
  • Mlčoch B. a kolektiv autorů, 1994: Geologicky významné lokality v severočeské pánvi a jejím okolí, chráněné nebo navržené k ochraně.- Český geologický ústav Praha.
  • Kopecký L. a kolektiv autorů, 1990: Vysvětlivky k základní geologické mapě ČR v měřítku 1 : 25 000 list 02341 Bílina.- Ústřední ústav geologický Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Jiřina Dašková, 13.11.2001
Aktualizoval(a): Plíšek Antonín, 01.12.2004


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 1253 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-05-25]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/1253.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: velký
Vzdělávací význam: velký
Významnost jevu: nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality: střední
Geologický význam: významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality: ucházející

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]