
Čertův kámen
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Zlínský kraj
Okres(y):
Zlín
Obec:
Provodov
Katastrální území:
Provodov na Moravě
Mapové listy:
25-34 Luhačovice, 25-341 Provodov
Lokalizace:
Střední část Vizovické vrchoviny, hřbet Rysov u Provodova, 6 km S od Luhačovic
Přístup k lokalitě:
schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika:
Izolovaný pískovcový skalní útvar, 10,5 m výška, bohatá modelace dutinovými mikrotvary (tafoni), skalními mísami, žlábkovými škrapy. Pískovce luhačovických vrstev račanské jednotky magurského flyše.
ID:
1065
Geologie
Geologická charakteristika:
Ve střední části Vizovické vrchoviny jižně Provodova mezi Ludkovickým potokem a jeho přítokem vystupuje výrazný hřbet, který v oblasti Provodova má směr SV-JZ a končí vrcholem Čertova kamene 542 m. Asi 100 m JZ od hlavního vrcholu vystupuje řada skalních útvarů, největší je nazýván Čertův kámen. Území budují pískovce luhačovických vrstev račanské jednotky magurského flyše. Menší útvary dosahují výšku 4-5 m, vlastní Čertův kámen je na severní až severozápadní straně vysoký 10,5 m. Jedná se o izolovný skalní útvar protažený ve směru ZJV-VSV na 16 m, v příčném směru je útvar široký 9,5-13 m. Morfologie útvaru je zřetelně vázána na průběh puklin a vrstevních ploch. Hlavní směry puklin jsou 60-240 stupňů, 156-336 stupňů, vrstevní plochy vykazují sklon 15-30 stupňů k S. Lokalita je významná značným rozšířením drobných tvarů zvětrávání, které jsou rovněž podmíněny strukturním charakterem pískovců a na jejichž vzniku se podílelo velkou měrou chemické zvětrávání, zčásti pak i zvětrávání mechanické. Drobné tvary zvětrávání se vyskytují na svislých stěnách i na vrcholových subhorizontálních plochách. Ve svislých, šikmých a převislých stěnách jsou výrazné kulovité skalní dutiny, dovnitř rozšiřují a lze je považovat za dutiny typu tafoni. Zvláště výrazné jsou v sv.a jz.stěně skalního útvaru. Dosahují hloubky 30-60 cm, některé se vertikálně propojily a jsou až 1,3 m vysoké. Ve většině kulovitých vhloubenin se nachází značná vrstva rozvětralého materiálu. Dutiny z velké části vznikly v závislosti na puklinách (především směru 60-240 stupňů). Ve vyšší polovině převislé severní stěny se kromě různotvarých dutin vytvořily srážkové škrapy, hluboké až 30 cm a široké do 25 cm. Na mírně skloněné vrcholové plošince Čertova kamene je několik různě vyvinutých skalních mís. Plošinka je dlouhá 13 m a široká 2-4 m. Výrazná je zde skupina tří skalních mís, založených na výrazné puklině (60-240 stupňů), jejichž stěny jsou zpevněné železitou zvětrávací kůrou. Největší mísa je dlouhá 64 cm, široká 42 cm, hluboká 17-44 cm. Nejvýraznější železitá inkrustace (až 2 cm silná) omezuje třetí mísu. Ve vrcholové oblasti Čertova kamene je vytvořeno asi deset skalních mís. V nejvyšší skalní stěně je vedeno několik horolezeckých tras.
Regionální členění:
Karpaty > flyšové pásmo > magurská skupina příkrovů > račanská jednotka
Stratigrafie:
eocén
Témata:
geologie, geomorfologie
Jevy:
pseudoškrapy
Původ geologických jevů (geneze):
sedimentární , zvětrávání mrazové
Hornina:
pískovec
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Přírodní památka (PP)
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území):
Čertův kámen. Kód AOPK ČR: 1424. Odkaz na informace v Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Výrazný vrcholový izolovaný pískovcový skalní útvar, strukturně podmíněný, modelovaný chemickým a mechanickým zvětráváním. Jedinečný komplex drobných tvarů zvětrávání (pseudokrasových), který obsahuje dutiny typu tafoni (největší známé rozšíření ve flyšových Karpatech), odtokové škrapy a skalní mísy. Morfologicky zpestřuje vrchovinný a hornatinný reliéf, projevuje se výrazně v estetickém rázu krajiny. Vyhlášení ZCHÚ: ONV Havlíčkův Brod, 28. 4. 1986.
Střety zájmů:
sport
Popis střetů zájmů:
Reliéf drobně narušován návštěvníky (zanechávání odpadků), horolezecké trasy ve skalních stěnách.
Literatura a další zdroje
- Vítek, J.(1985): Čertův kámen nad Provodovem. Památky a příroda, 1985, č.8,s.503-504.Praha.
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Karel Kirchner, 30.11.1995
Aktualizoval(a):
Krejčí Oldřich, 22.10.2012
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 1065 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-05-01]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/1065.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
střední
Vzdělávací význam:
střední
Významnost jevu:
nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality:
střední
Geologický význam:
geoturistická zajímavost (geotop)
Stav lokality:
dobrý
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .