Porcelanity u Svinčic
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Ústecký kraj
Okres(y):
Most
Obec:
Lužice
Katastrální území:
Svinčice
Mapové listy:
02-34 Bílina, 02-341 Bílina
Lokalizace:
Lokalita vypálených hornin u Svinčic má stejný charakter jako lokality Lužice - Dobrčice a Korozluky. Nachází se severně cca 200 m od obce Svinčice.
Stručná charakteristika:
Jedná se o odkryv vypálených jílů. V jižní části ložiska je otevřena těžebna, ve které probíhá příležitostná těžba. Odtěžena je pouze část ložiska (rozměry těžebny jsou zhruba 70 x 50 m).
Technický objekt:
staré dobývky
ID:
922
Geologie
Geologická charakteristika:
V profilu těžebního řezu je dobře patrná rozmanitost vypálených hornin co do barvy a kvality daná stupněm tepelného postižení původních hornin. Slabě vypálené jíly jsou střídány silně vypálenými polohami červených až červenohnědých jílů, místy se vyskytují polohy tvrdých červených, žlutých, zeleně skvrnitých, fialových i šedomodrých slinutých porcelanitů. V profilu jsou patrné i strusky lávového charakteru a škváry. Vypáleny byly i písky, které jsou v těžebním řezu odkryty v několika vrstvách ve svrchní části těžebního řezu, popř. v samostatných čočkách. Jedná se o bílé jemnozrnné písky, místy až 0,4 m mocné. Vypálené horniny jsou intenzívně chaoticky provrásněny. Jedná se o stejný typ ložiska jako v nedalekých Dobrčicích (viz lokalita Lužice - Dobrčice). Ve vypálených, deskovitě rozpadavých jílech byly nalezeny otisky rostlin. Severní část lokality není těžena. Terénní pochůzkou byly ve skeletu ornice ověřeny hojné úlomky červených a žlutohnědých vypálených jílů, šedomodrých porcelanitů i vypálených jílů s organickou hmotou. Hibsch (1924) uvádí kromě výše popsané lokality další dva drobné výskyty vypálených hornin východně od obce Svinčice. Lokality se nacházejí na zemědělsky obdělávaných plochách. Vzhledem k tomu, že v době terénní pochůzky byla pole hustě porostlá vegetací, byly v ornici patrné pouze ojedinělé úlomky porcelanitů. Na okraji pole byly nalezeny hromady kamení vysbíraných z polí, které obsahovaly velké množství červených a šedomodrých porcelanitů a vypálených jílů. Z toho lze usuzovat na skutečnou existenci vypálených hornin na těchto lokalitách, jak je uvádí Hibsch. Jak již bylo výše uvedeno, je větší část lokality v současné době odtěžena. Odkrytá těžební stěna dokumentuje všechny typy vypálených hornin charakteristické pro tepelně metamorfované souvrství uhelných slojí. Bylo by vhodné zachovat těžební stěnu v současném stavu a navrhnout ložisko k ochraně.
Regionální členění:
Český masiv > terciér Českého masivu > podkrušnohorské pánve a přilehlé vulkanické hornatiny
Stratigrafie:
terciér
Témata:
stratigrafie, sedimentologie, ložisková geologie
Jevy:
porcelanity
Původ geologických jevů (geneze):
sedimentární , vulkanická
Hornina:
jílovec (lupek)
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Geologické lokality doporučené k ochraně
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Lokalita vypálených hornin u Svinčic má stejný charakter jako lokality Lužice - Dobrčice a Korozluky. Podloží je tvořeno sedimenty svrchního turonu a coniaku. Následuje rozsáhlý komplex spodnomiocénních vulkanosedimentárních hornin, na kterých jsou uloženy denudační relikty miocénních souvrství s různým stupněm tepelného postižení. V severní části ložiska dosahují vypálené horniny dle vrtné dokumentace mocnosti pouze 1,3 m. V jižní části je mocnost větší, zhruba 11 m. V nadloží jsou kvartérní hlíny. Mocnost pokryvu stoupá směrem k severu, kde dosahuje cca 5 m. Západní strana ložiska se v přímočaré linii stýká s bazaltem. Kvartér je tvořen nevypálenými hlínami, jejichž mocnost narůstá severním směrem až na cca 0,7 m. Následují vypálené horniny o mocnosti 3 - 4 m, jejichž mocnost narůstá směrem k SV na cca 10 m. Ve vypálených, deskovitě rozpadavých jílech byly nalezeny otisky rostlin.
Střety zájmů:
rekultivace, skládky odpadků
Popis střetů zájmů:
Vytěžené prostory bývalé těžebny odkrývající celý profil porcelanitů jsou postupně zaváženy skládkou.
Literatura a další zdroje
- Nebyla použita
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Josef Godány, 08.05.1996
Aktualizoval(a):
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 922 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-01-14]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/922.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
Vzdělávací význam:
Významnost jevu:
Reprezentativnost lokality:
Geologický význam:
významný studijní profil
Stav lokality:
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .