Sedlec - Křemencový vrch

Všeobecná charakteristika

Kraj: Ústecký kraj
Okres(y): Most
Obec: Korozluky
Katastrální území: Sedlec u Obrnic, Korozluky
Mapové listy: 02-34 Bílina, 02-341 Bílina
Lokalizace: Lokalita se nalézá východně od města Most, cca 2,5 km západně od obce Korozluky, v bývalé těžebně křemenců.
Stručná charakteristika: Stěny starého křemencového odklizu, délka stěny 250 m, v. 10 m, ležící západně cca 250 m od obce Sedlec.
ID: 916


Geologie

Geologická charakteristika: V neúplně odkryté severní stěně vystupuje pod kvartérem asi 2 m mocný (spíše jílovitý sediment s bloky kvarcitu) příkrov čedičové vyvřeliny, silně zjílovatělé, místy je zřetelně zachována původní svisle orientovaná, široce sloupcovitá odlučnost a zbývají eliptická nepřeměněná jádra původního čediče. V podloží je 3 m mocná poloha zelenavých, na spodu bělavých patrně tufitických jílů a tufitů. V z. stěně asi 1 m od báze jsou 2 tenké vrstvičky do 2 cm uhelnatého sedimentu. V podloží je křemencová lavice asi 1,5 m mocná tvořená šedým amorfním typem křemence, který, jak se popisuje, obsahuje vertikální otisky po kořenech rostlin. Podloží křemencové lavice není odkryto. V bývalých lomech na kvarcit se nachází zbytky křemencové desky, která je produktem fosilního tropického větrání v paleocénu až eocénu. Vznikly prokřemeněním tehdejšího povrchu paleogenních písčitojílovitých sedimentů a slínovcových sedimentů křídy. V jílovitých tufech a tufitech v jejich nadloží byly popisovány naleziště svrchnooligocenních savčích zbytků.
Regionální členění: Český masiv > terciér Českého masivu > podkrušnohorské pánve a přilehlé vulkanické hornatiny
Stratigrafie: terciér
Témata: paleontologie, sedimentologie
Jevy:
Původ geologických jevů (geneze):
Hornina:


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: V neúplně odkryté severní stěně vystupuje pod kvartérem asi 2 m mocný (spíše jílovitý sediment s bloky kvarcitu) příkrov čedičové vyvřeliny, silně zjílovělé, místy je zřetelně zachována původní svisle orientovaná, široce sloupcovitá odlučnost a zbývají eliptická nepřeměněná jádra původního čediče. V podloží je 3 m mocná poloha zelenavých, na spodu bělavých patrně tufitických jílů a tufitů. V z. stěně asi 1 m od báze jsou 2 tenké vrstvičky do 2 cm uhelnatého sedimentu. V podloží je křemencová lavice asi 1,5 m mocná tvořená šedým amorfním typem křemence, který, jak se popisuje, obsahuje vertikální otisky po kořenech rostlin. Podloží křemencové lavice není odkryto. V bývalých lomech na kvarcit se nachází zbytky křemencové desky, která je produktem fosilního tropického větrání v paleocénu až eocénu. Vznikly prokřemeněním tehdejšího povrchu paleogenních písčitojílovitých sedimentů a slínovcových sedimentů křídy. V jílovitých tufech a tufitech v jejich nadloží byly popisovány naleziště svrchnooligocenních savčích zbytků.
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Nejsou známy střety zájmů.


Literatura a další zdroje
  • Nebyla použit

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Josef Godány, 08.05.1996
Aktualizoval(a):


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 916 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-11-23]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/916.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam:
Vzdělávací význam:
Významnost jevu:
Reprezentativnost lokality:
Geologický význam:
Stav lokality:

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .

Fotoarchiv
K této lokalitě nemáme fotografie ve fotoarchivu.

© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]