Velký a Malý Bezděz
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Liberecký kraj
Okres(y):
Česká Lípa
Obec:
Bezděz
Katastrální území:
Bezděz
Mapové listy:
03-33 Mladá Boleslav, 03-331 Bělá p.B.
Lokalizace:
Dva vrcholy o nadmořské výšce 603 m (Velký Bezděz) a 578 m (Malý Bezděz), výrazná krajinná dominanta nad obcí Bezděz se stejnojmenným středověkým hradem.
Přístup k lokalitě:
bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika:
Dva znělcové vrcholy, na severní straně Velkého Bezdězu se nachází pseudokrasová puklinová paledová jeskyně.
ID:
867
Geologie
Geologická charakteristika:
Geologická charakteristika Vrcholovou část Malého Bezdězu tvoří neovulkanické těleso trachytoidu (pravděpodobně lakolit) vypreparované z křídových sedimentů. Těleso se vyznačuje periklinárně deskovitou, místy i nepravidelně deskovitou odlučností, ve vrcholové části se vyskytují i stěny mrazových srubů (Demek et al. 1987). Hornina tvořící těleso Malého Bezdězu je obdobou horniny sousedního Bezdězu (k. 638), kterou dle Schrbeného a Macháčka (1973) tvoří sodalitický alkalický trachyt s příměsí nefelinu (přechod k fonolitům). Je pravděpodobné, že tělesa Malého Bezděza a Bezděz spolu v hloubce souvisí (jeden přívodní kanál). Úpatí a dolní svahy Malého Bezdězu tvoří křemenné pískovce svrchní části jizerského souvrství (střední až svrchní turon), v jejich nadloží se zachovaly vápnité pelity teplického až březenského souvrství (svrchní turon až coniac). Vápnité pelity jsou v největší mocnosti - kolem 80 m zachovány v sedle mezi Malým Bezdězem a (Velkým) Bezdězem. Svahy Malého Bezdězu pokrývají rozsáhlá suťová pole. Dle Mackovčin a kol., 2002: Geomorfologicky se jedná o dva mohutné vypreparované neovulkanické suky oddělené nižším sedlem. Ty jsou budovány dvěma třetihorními znělcovými tělesy, přičemž těleso Velkého Bezdězu je výrazně protaženo severovýchodním směrem. Znělec má deskovitou a sloupcovitou odlučnost. Podloží tvoří svrchnokřídové pískovce středního turonu a slínovce svrchního turonu. Slínovce se zachovaly ve formě denudačního reliktu kolem obou Bezdězů.
Regionální členění:
Český masiv > terciér Českého masivu > terciér - rozptýlené alkalické vulkanity v ČM
Stratigrafie:
terciér
Témata:
geomorfologie, vulkanologie, zoologie, petrologie
Jevy:
intruze, selektivní eroze
Původ geologických jevů (geneze):
vulkanická
Hornina:
trachyt
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Přírodní rezervace (PR)
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území):
Velký a Malý Bezděz. Kód AOPK ČR: 235. Odkaz na informace v Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Výrazná krajinná dominanta s teplomilnými porosty a starými bučinami. Vyhlášení ZCHÚ: MŠVU, 3. 11. 1949, č. předpisu: 94.411/49; změny nebo doplnění: OÚ Česká Lípa, 22. 12. 1993; dodatečná registrace ve Sbírce zákonů (Výnos MK ČSR č. 14.200/88 z 29. 11. 1988); výměra 28,21 ha.
Střety zájmů:
bez střetů
Popis střetů zájmů:
Nejsou známy střety zájmů.
Literatura a další zdroje
- Demek, J. et al. (1987): Hory a nížiny. - Shrbený, O. - Macháček, V. (1973): Microelements in melilitic rocks in northern Bohemia. - Čas. min. geol., 19, 1, 15 - 25. Mackovčin P., Sedláček M. a Kuncová J. (2002): Chráněná území ČR - Liberecko, Svazek III. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, Praha, 331 s
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Jaroslav Valečka, 14.11.1994
Aktualizoval(a):
Lorencová Markéta, 26.06.2007, Rapprich Vladislav, 21.09.2009
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 867 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-27]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/867.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
střední
Vzdělávací význam:
velký
Významnost jevu:
národní
Reprezentativnost lokality:
velká
Geologický význam:
geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita:
ano
Stav lokality:
dobrý
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .