Rejvíz - důl Brutus

Všeobecná charakteristika

Kraj: Olomoucký kraj
Okres(y): Jeseník
Obec: Zlaté Hory
Katastrální území: Ondřejovice v Jeseníkách
Mapové listy: 14-22 Jeseník, 14-224 Jeseník
Lokalizace: Sz. od Rejvízu, v levém břehu středního potoka, tvořícího pravostranný přítok Javorné, 95O m s. od kóty U pomníku a 880 m v. od kóty Bleskovec.
Přístup k lokalitě: terén bez cesty - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika: Částečně přístupné staré dobývky a haldy hlušiny.
Technický objekt: staré dobývky, odval (halda)
ID: 825


Geologie

Geologická charakteristika: Magnetitové zrudnění se nachází v chlorit-kalcit-sericitických břidlicích metatufech či metatufitech). Zpravidla má páskovanou, šmouhovitou nebo vtroušeninovou texturu, ojediněle jsou na lokalitě přítomny masivní magnetitové rudy. Magnetitové zrudnění je provázeno chloritem, biotitem a epidotem. Ve zrudněných partiích i okolní hornině jsou časté čočky a žilky tvořené křemenem, albitem a kalcitem, ojediněle v nich byl zjištěn chalkopyrit, pyrit a zcela sporadicky bornit a chalkozín. Pukliny probíhající rudními polohami a okolními horninami jsou vyplněny mineralizací alpského typu. Tato mineralizace má charakter žil o mocnosti zpravidla do 5 cm. Žíly jsou tvořeny především živcem (adularem), kalcitem, křemenem a hematitem. Uvedené minerály se často vyskytují v krystalizované na stěnách dutin - běžně se zde nalézají i přes 1 cm velké tabulovité krystaly hematitu, vzácnější jsou až několikacentimetrové krystaly křišťálu, které lze najít i ve volné suti a půdě v okolí dobývek. V menší míře se na složení žil alpského typu podílí muskovit, epidot, chlorit, heulandit, stilbit a pyrit (úplný výčet minerálů uvádí např. Fojt a Sládek 1970, Fojt, Kruťa a Skácel 1970, Kruťa 1973 a Staňková 1989.
Regionální členění: Český masiv > moravskoslezská oblast > silezikum
Stratigrafie: devon
Témata: těžební činnost a její následky, mineralogie, petrologie
Jevy: zrudnění
Původ geologických jevů (geneze): metamorfní (regionální metamorfóza)
Hornina: břidlice zelená


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geol. lokality registrované v ČGS v CHKO
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území): Jeseníky
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Historicky významné ložisko železných rud (důl Brutus), výskyt druhově početné nerostné asociace na žilách alpského typu.
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Nejsou známy střety zájmů.


Literatura a další zdroje
  • Fojt, B. - Kruťa, T. - Skácel, J. (1970): Mineralienparagenese im nordostlichen Teil des Altvatergebirges (Hrubý Jeseník, Hohes Gesenke, ČSSR). - Práce odd. přír. věd Vlast. úst. v Olomouci, 18, 24-25, 43-44. Olomouc. Fojt, B. - Sládek, R. (1970): Předběžná zpráva o mineralogickém výzkumu v oblasti listu mapy Zlaté Hory (1 : 50 000). - Zpr. vlast. úst. Olomouci, 149, 20-23. Olomouc. Kruťa, J. (1973): Slezké nerosty a jejich literatura. - Moravské Muzeum, 415 stran. Brno. Staňková, J. (1989): Parageneze železnorudného výskytu Práskač a Ulrichbrücke u Rejvízu. - MS PřF UJEP Brno

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Jaroslav Aichler, 10.11.1994
Aktualizoval(a): Večeřa Josef, 23.05.2011


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 825 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-11-05]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/825.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: střední
Vzdělávací význam: střední
Významnost jevu: regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality: střední
Geologický význam:
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality: ucházející

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]