
Medůvka
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Zlínský kraj
Okres(y):
Vsetín
Obec:
Valašské Meziříčí
Katastrální území:
Brňov
Mapové listy:
25-14 Valašské Meziříčí, 25-144 Jablůnka
Lokalizace:
500 m od k. Kozinec, 2.5 km JZ. od Velké Lhoty (nm. 525 m).
Přístup k lokalitě:
terén bez cesty - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika:
Přirozený pískovcový skalní útvar stupňovitě členěný podél puklin.
ID:
712
Geologie
Geologická charakteristika:
Skalní útvar v rusavských vrstvách zlínského souvrství v nad. výšce 525 m, asi 500 m ZJZ od kóty Kozinec, 2,5 km jz. od Velké Lhoty. Na sz. ukončení úzkého hřbetu vystupuje pískovcový skalní útvar, stupňovitě členěný podél puklin, s řadou mikrotvarů zvětrávání a odnosu. Skalní útvar představuje strukturně podmíněný mrazový srub, který je typicky vyvinutý pro níže ležící stupeň. Jeho čelo je vázáno na puklinu směru 356 – 176/90o s erozivní modelací. Vyskytují se i antropogenní modelační tvary reliéfu. Při bázi je 2 m mocná poloha drobnozrnného slepence až hrubozrnného pískovce s četnými klasty krystalinika (převládají metamorfity; neopracované) a křemene, který je opracovanější. Velikost klastů je do 5 cm, ojediněle může dosáhnout až 10 cm. Celkově převládá základní hmota. V nadloží je asi 3 m mocná poloha hrubozrnného pískovce homogenního až gradačního a 1,6 m mocná poloha pískovce s paralelní a šikmou laminací. Skalní útvar přechází do svahu, mocnost celého rytmu lze odhadnout až na 10 m. Čelní stěna má délku asi 52 m a je rozpukána četnými puklinami 285/80o. Výška čelní stěny je asi 14 m. Vyšší skalní stupeň je oddělen 100 až 150 cm širokou chodbou směru a sklonu 342-162/90o s modelovanými stěnami, dlouhou asi 10 m, která může představovat oderodovanou polohu slepence bazální části dalšího rytmu. Mocnost rytmu horního útvaru činí asi 5 m. Skalní útvar pak přechází do svahu. Směr a velikost sklonu vrstev v horním skalním útvaru činí 200/65o a 170/70o ve vyšších, nezřetelně laminovaných partiích. Výška činí asi 4 m. Skalní útvar je tvořen rusavskými vrstvami eocenního stáří. Skalní útvar je vázán na příkře ukloněné arkózové pískovce a slepence rusavských vrstev. Méně odolným pruhem slepenců probíhajícím paralelně s protažením (šířka deprese 1-2 m) je rozdělen na jižní stupeň a severní stupeň. Jižní útvar je méně rozsáhlý, nižší do 3 m výšky, se skalní mísou na povrchu (oválná s osou 60 cm, hloubkou 20 cm, zaplněna vodou, vytvořen odtokový žlábek). Severní část dosahuje výšky 10 m, je široký až 4 m, na povrchu má dvě skalní mísy. Příčně jsou obě části členěny řadou puklin, pokryty jsou množstvím kulovitých dutin, skalních výklenků i mohutných vanovitých prohlubní a žlábkových škrapů. Vrcholový stupňovitý, velmi malebný skalní útvar, představující ukázku příkrého uložení paleogenních pískovců a slepenců rusavských vrstev s mnoha mikrotvary vzniklými mechanickým a selektivním zvětráváním. V okolí útvaru se setkáváme s pozůstatky drobné lomové těžby pískovců, vzhled útvaru nenarušujících. Vlastní útvar Medůvka slouží jako cvičný horolezecký terén. Útvar je často navštěvován, v okolí se projevují stopy po sešlapu a narušení půdního pokryvu.
Regionální členění:
Karpaty > flyšové pásmo > magurská skupina příkrovů
Stratigrafie:
eocén
Témata:
geomorfologie, geologie
Jevy:
skála
Původ geologických jevů (geneze):
sedimentární
Hornina:
pískovec
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Geologické lokality doporučené k ochraně
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Vrcholový stupňovitý, velmi malebný skalní útvar, ukázka příkrého uložení paleogénních pískovců a slepenců rusavských vrstev s mnoha mikrotvary vzniklými mechanickým a selektivním zvětráváním.
Střety zájmů:
sport, těžba povrchová
Popis střetů zájmů:
V okolí lokality pozůstatky po staré těžbě, které její ráz nenarušují.SV. směrem byl otevřen nový lom, který silně narušil vrcholovou hřbetní polohu, je nutné citlivé začlenění lomu do krajiny vhodnou rekultivací. Vlastní útvar Medůvka slouží jako cvičný horolezecký terém.
Literatura a další zdroje
- Hasalová, E. (1992): Skalní tvary Vsetínských vrchů. - Diplomová práce MS PřF UP Olomouc.
- Krejčí O. et al. (2012): Vysvětlivky k základní geologické mapě České republiky 1 : 25 list 25-144 Jablůnka.
- Linhart, L. (1982): Skály v okolí Vsetína. - Lidé a země, 31, 1, 10. Praha.
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Karel Kirchner, 28.11.1993
Aktualizoval(a):
Havlín Aleš, 20.04.2012
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 712 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-05-23]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/712.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
střední
Vzdělávací význam:
střední
Významnost jevu:
regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality:
velká
Geologický význam:
regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Stav lokality:
dobrý
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .