Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Střílky - Stupava

Vyhledávání

Střílky - Stupava

Všeobecná charakteristika

Kraj: Zlínský kraj
Okres(y): Uherské Hradiště
Katastrální území: Stupava
Mapové listy: 2444, 24442
Geologická správní oblast: Předmagurská, račanská (v. od Napajedelské brány), bystrická a bělokarpatská jednotka
Lokalizace: Lom na pravé straně silnice Brno - Uherské Hradiště, asi 600 m před odbočkou na Stupavu.
Charakteristika objektu: Opuštěný stěnový kamenolom (výška stěny 400 m).
Technický objekt: lom
Exkurzní lokalita: ano
ID : 688

Geologie

Geologická charakteristika: Profil spodním paleogénem račanské jednotky magurského flyše (svrchní soláňské vrstvy). Jde o pískovcovo-slepencový vývoj dosahující celkové mocnosti kolem 500 m. Pískovcové lavice jsou poměrně dobře vytříděné, mají laminované zvrstvení, nebo jsou bez zvrstvení, popřípadě mají kombinované laminované a gradační zvrstvení. Slepence jsou z petrografického hlediska polymiktní s valouny sedimentů i krystalinika Sedimenty jsou zastoupeny nejčastěji vápenci, dále rohovci, pískovci a jílovci flyšového typu, horniny krystalinika jsou reprezentovýány převážně magmatity (34%, dvojslídné granity, biotiticko-muskovitické a biotitické granodiority, paleoryolity), metamorfity (18%, sericiticko-chloritické fylity a kvarcity). Tmel slepenců je písčitý, vápnitý až jílovitý, zastoupení jednotlivých složek se mění. Nejstabilnější je písčitá složka, zatímco se vzrůstající vápnitou složkou vzrůstá pevnost slepence. Klastický materiál je netříděný, o průměrné velikosti 5-10 cm. Výjimečně se vyskytují bloky metrových rozměrů (vápence, granitoidy). Na slepencových blocích jsou patrné projevy částečné eroze. Erozní výmoly jsou vyplněny jemnozrnným laminovaným pískovcem. Celkový charakter erozních jevů svědčí o působení normálních trakčních proudů.
Regionální členění: Karpaty - flyšové pásmo - magurská skupina příkrovů
Témata: stratigrafie, sedimentologie, geologie, petrologie

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně
Ochrana geologického fenoménu: B - je důvodem k doporučení lokality k ochraně (evidovaná lokalita)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Odkryv soláňských vrstev magurské flyšové jednotky s lavicemi drobnozrnných až hrubozrnných slepenců. Polymiktní valounový materiál obsahuje pestrou horninovou asociaci krystalinických a sedimentárních exotik, významných z hlediska poznání látkového složení, stavby a tektoniky staršího fundamentu tvořícího podloží karpatské předhlubně a flyšového pásma. Profil je charakteristickou ukázkou magurského flyšového vývoje a je přímo využitelný pro studijní a exkurzní účely.
Střety zájmů: vegetace, skládky odpadků
Popis střetů zájmů: Lokalita je situována bezprostředně u frekventované komunikace a je proto postupně zavážena stavební sutí a odpady. Negativně se projevuje též postupně zvětrávání a zarůstání vegetací.

Literatura

Krystek, I. (1965): Výzkum sedimentů západní části magurského flyše a otázky její geneze. - Folia Fac. Sci. Nat. Univ. Purk. Brun, Geol. VI., 9, 1-47. Brno. Němcová, J. (1967): Příspěvek k exotickým horninám Chřibů. - Acta Univ. Palack. Olom., Geogr. Geol., 9, 23, 61-68. Olomouc. Štelcl, J. ml. (1989): Petrology and geochemistry of granotoid exotics of the Rača unit of the Magura Flysch. - Geol. Zbor. Geol. Carpath., 40, 735-748. Bratislava.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Štelcl Jindřich, 30.11.93
Aktualizoval(a): Plíšek Antonín 03.02.03

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 688 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-20]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/688.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Oldřich Krejčí, 1996


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]