Suché skály
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Liberecký kraj
Okres(y):
Jablonec nad Nisou
Obec:
Líšný, Koberovy
Katastrální území:
Líšný, Besedice, Vrát
Mapové listy:
03-32 Jablonec nad Nisou, 03-324 Turnov
Lokalizace:
Ostrý skalní hřeben 1,5 km severně od obce Besedice, mezi silnicemi Malá Skála (Zákoutí) - Koberovy a Malá Skála (Zákoutí) - Vrát, od jejich křižovatky zhruba 2 km. 3,5km z. od středu města Železný Brod.
Přístup k lokalitě:
bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika:
Nápadně rozeklaný skalní hřeben vzniklý zvětrávání a odnosem cenomanských pískovcových vrstev, kolmo vztyčených podél lužického zlomu
ID:
65
Geologie
Geologická charakteristika:
Významná geologická a geomorfologická lokalita. Morfologicky výrazný rozeklaný skalní hřbet Suchých skal je tvořen vztyčenými až mírně překocenými vrstvami křídových cenomanských pískovců při lužické poruše. Jeho pokračování ve skalních útvarech Pantheonu a Malé Skály je provázeno horizontálním posunem podél příčného zlomu v údolí Jizery. Lze pozorovat ohlazy a jiné tektonické fenomény. Pískovce jsou zrnitostně velmi proměnlivé a lokálně obsahují akumulace ústřičné fauny. Jejich stáří je prokázáno nálezem vůdčího druhu Neithea aequicostata (Lam.). Podle Mackovčina a kol., (2002): - Svrchnokřídové písčité sedimenty české křídové tabule (pískovce a slepence mořského cenomanu) byly při tektonických pohybech v průběhu třetihor a čtvrtohor vztyčeny podél lužického zlomu. Původně vodorovné vrstvy se tak ocitly v téměř svislé poloze a byly vystaveny intenzivnějšímu odnosu. Nejlépe odnosu vzdorovaly nejstarší svrchnokřídové usazeniny - pevné, prokřemenělé cenomanské pískovce, které byly vymodelovány do podoby nápadného skalnatého hřebenu s ostrými vrcholovými skálami, věžemi a soutěskami. Dokladem tektonických pohybů a "klouzání" jednotlivých vrstev po sobě jsou četná tektonická zrcadla (ohlazy na vrstevních plochách).; Podle Rejchrta (mapování 1:25 000 v roce 2011): Skalní komplex o ploše 23,44 ha, který tvoří středně až hrubě zrnité, středně dokonale vytříděné křemenné pískovce perucko-korycanského souvrství, je vertikálně vztyčený podél lužické poruchy. Tato struktura vznikla třetihorním a čtvrtohorním omlazením již existující, pravděpodobně prvohorní tektonické linie situované v místě oslabení zemské kůry. Na poruše se křemenné pískovce tektonicky stýkají s permskými melafyry a usazenými horninami. Dále směrem k JV od hřbetu Suchých skal byly zaznamenány mírnější sklony vrstev převážně k ZJZ, a to na Z od obce Koberovy 80°, na ZJZ od Hamštejna 40° a na lokalitě Podkozákov 30° . Působení tektonického tlaku způsobilo vznik vertikálních až subvertikálních několik centimetrů dlouhých puklin a ohlazů v pískovcích a jejich nápadný „rozeklaný“ vzhled. Suché skály jsou jednou z turisticky nejnavštěvovanějších lokalit v Českém ráji a jsou též populární jako lokalita pro horolezecký výcvik. To má za následek porušení skalních svahů a občasný, velmi nebezpečný pád uvolněných horninových bloků.
Regionální členění:
Český masiv > křída Českého masivu > česká křídová pánev > č. křídová pánev - jizerský vývoj
Stratigrafie:
cenoman
Témata:
geomorfologie, strukturní geologie (tektonika), litologie, geologie
Jevy:
zlom, tektonické zrcadlo, voštiny, zkameněliny - fauna, suťové pole, skalní stěna, skalní plotna, skalní ostroh, skalní ohlaz, skalní komín, skalní hřbet, skalní hradba, inkrustace
Původ geologických jevů (geneze):
sedimentární , tektonická, zvětrávání
Hornina:
pískovec, melafyr
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Národní přírodní památka (NPP) v CHKO
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území):
Český ráj
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území):
Suché skály. Kód AOPK ČR: 427. Odkaz na informace v Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Významný doklad tektonického vyzdvihu křídových vrstev. Národní přírodní památka od roku 1965. Vyhlášení ZCHÚ: MK, 4. 7. 1956, č. předpisu: 65.972/54; změny nebo doplnění: ONV Jablonec, 1. 10. 1965. Výměra 23 ha.
Součást národního geoparku:
Český ráj
Střety zájmů:
sport, nestabilita terénu, turistika
Popis střetů zájmů:
Turisticky silně frekventované území včetně horolezectví.
Literatura a další zdroje
- Mackovčin P., Sedláček M. a Kuncová J. (2002): Chráněná území ČR - Liberecko, Svazek III. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, Praha, 331 s.
- Chráněná krajinná oblast Český ráj, turistická mapa 1 : 25 000 (2008): Nakladatelství ROSY, Rohlík a syn. Mělník.
- Raprrich, V., red. (2011): Základní geologická mapa České republiky 1 : 25 000 s Vysvětlivkami 03-324 Turnov. - Česká geologická služba. Praha
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Jiří Pražák, 04.11.1994
Aktualizoval(a):
Lorencová Markéta, 26.06.2007, Gürtlerová Pavla, 15.11.2008, Rejchrt Miroslav, 16.11.2011
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 65 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-01-06]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/65.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
výjimečný
Vzdělávací význam:
velký
Významnost jevu:
národní
Reprezentativnost lokality:
velká
Geologický význam:
významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita:
ano
Stav lokality:
ucházející
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .