Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Dolní Nětčice

Vyhledávání

Dolní Nětčice

Všeobecná charakteristika

Kraj: Olomoucký kraj
Okres(y): Přerov
Katastrální území: Dolní Nětčice
Mapové listy: 2514, 25141
Geologická správní oblast: Neogén karpatské předhlubně - úsek Sever
Lokalizace: Opuštěná pískovna na S. konci obce při vozové cestě vedoucí k myslivně na okraji Paršovického polesí.
Přístup k lokalitě: - bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Charakteristika objektu: Zčásti zasucená stěna v staré pískovně, odkryvy v cestě.
Technický objekt: pískovna
Exkurzní lokalita: ano
ID : 639

Geologie

Geologická charakteristika: Profil popsal Čtyroký a Fejfar (1963). V bazální části profilu, dnes zasucené, vystupovaly rozpadavé štěrky až slepence uložené na téměř vertikálně uložených podložních kulmských břidlicích paleozoického stáří. V nadloží bazálních štěrků vystupují jemnozrnné vápnité pískovce žlutošedé až okrové barvy, bohaté na mořské měkkýše a ramenonožce. Celková mocnost je asi 5 m. Různé konkrecionální zpevnění určitých lavic v rozpadavých pískovcích způsobuje římsovité vyvětrávání profilu. V pískovcích byla nalezena ojedinělá fauna mořského sublitorálu s význačným ramenonožcem Discinisca carpathia Čtyroký, bohatým společenstvem ústřic Pycodonta cochlear (Poli) a hřebenatkami rodu Chlamys. Složení společenstva dokreslují dosti hojné zuby žraloků a zbytky lebky fosilního suida Hyotherium sommeringi (H. von Meyer). Z paleoekologického hlediska jsou na lokalitě velmi cenné nálezy hřbetních misek ramenonožce D. carpathia, na níž jsou přisedlé schránky svijonožců Balanus concavus Bronn. Lokalita představuje jediný odkryv litorálních sedimentů karpatu na severní Moravě, jinak je karpat znám pouze z podloží příkrovů vnějšího flyše.
Regionální členění: Český masiv - pokryvné útvary a postvariské magmatity - terciér Českého masivu - terciér marinní - relikty v ČM (karpatský neogén na Českém masivu)
Stratigrafie: kenozoikum - terciér (paleogén - neogén), kenozoikum - neogén - miocén - spodní miocén - karpat
Témata: stratigrafie, paleontologie, sedimentologie, petrologie
Jevy: zkameněliny - fauna
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: písek, štěrk
Geologický význam: paleontologická typová lokalita, významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně
Ochrana geologického fenoménu: B - je důvodem k doporučení lokality k ochraně (evidovaná lokalita)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Vrstevní sled sedimentů karpatu s poměrně bohatou faunou mořských měkkýšů a ramenonožců. Jedná se o společenstvo obývající prostředí sublitorálu. Ojedinělá lokalita na severní Moravě. Přestože je část profilu popsaná Čtyrokým a Fejfarem (1963) zasucena, doporučujeme území k ochraně.
Střety zájmů: zástavba, dopravní stavby
Popis střetů zájmů: Lokalita se nalézá v obci a lze proto očekávat střety při stavební činnosti, případně stavbě komunikací.
Stav lokality: dobrý
Popis stavu lokality: Aktuální stav není znám . Doporučena terénní revize 04.11.2011; Dobrý, soukromý pozemek, výběh slepic 14.08.2015;

Literatura

Čtyroký, P. - Fejfar, O. (1963): Fauna písků a pískovců karpatské formace u Dolních Nětčic v Karpatské čelní hlubině. - Geol. práce, Zprávy 27, 143-168. Bratislava.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Čtyroký Pavel, 30.11.93
Aktualizoval(a): Otava Jiří 04.11.11, Otava Jiří 14.08.15

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 639 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-03-29]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/639.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]