Tučín

Všeobecná charakteristika

Kraj: Olomoucký kraj
Okres(y): Přerov
Obec: Tučín
Katastrální území: Tučín
Mapové listy: 25-13 Přerov, 25-132 Lipník n.B.
Lokalizace: S. okraj obce, jjz. od k. 236, 2,2 km ssz. od k. 289.
Přístup k lokalitě: bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika: Opuštěný a částečně zavezený lom v travertinech
Technický objekt: lom
ID: 638


Geologie

Geologická charakteristika: Střednopleistocénní travertiny v Tučíně vysrážené na prameni minerální temperované vody mají tvar ploché kupy uložené v mělké mísovité depresi. Ve středu ložiska převládají pevné travertiny těžené původně jako dekorační kámen. Pevné travertiny faciálně přecházejí k okrajům do lavicovitých travertinů a sintrových písků. V přímém nadloží karbonátů je vyvinuta poloha slínů, které reprezentují počátek sedimentace. Na povrchu travertinů leží zcela odvápnělá půda typu terra fusca. V profilu je zachován úplný sled měkkýší fauny první poloviny pravého interglaciálu, od pozdně glaciální v podloží slínů, která odpovídá koncové fázi předchozího glaciálu, předcházejícího vlastní tvorbě travertinů. Svrchní část travertinové kupy podlehla destrukci, takže druhá polovina interglaciálu není zachována. Chladná obratlovčí fauna (Vaňura 1943, Ložek - Tyráček 1958) pochází z korozních dutin mladších než vlastní travertin. Travertin stratigraficky odpovídá s největší pravděpodobností holsteinskému interglaciálu (Kheil 1965). Jeho vznik je spojen s vývěry teplých minerálních vod, které jsou vázány na holešovské zlomové pásmo. Nejlépe odkryté travertiny jsou v lomu, který je situovaný v blízkosti středu kupy a kde i vyvěrá teplý minerální pramen, který je dnes odčerpáván vrtem pro potřeby místního koupaliště. V případě jeho nevyužívání voda přetéká a plní jezírko na dně lomu.
Regionální členění: Český masiv > kvartér > kvartér denudačních oblastí Českého masivu
Stratigrafie: pleistocén
Témata: geologie, paleontologie, petrologie, mineralogie
Jevy: výchoz, inkrustace, charakteristická hornina, minerál
Původ geologických jevů (geneze): chemogenní, sedimentární
Hornina: travertin


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Významná geologická a paleontologická lokalita, jedná se o nejlépe zachovanou pleistocénní travertinovou kupu v České republice. Bohaté naleziště měkkýší a obratlovčí fauny.
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Nejsou známy střety zájmů.


Literatura a další zdroje
  • Vaňura, J. (1943): Sintrové výlitky mozkoven pleistocenních lišek ledních z travertinů v Tučíně u Přerova a geologické poměry této lokality. - Rozpravy II. tř. České akademie, LII (1942), 19, 1-30. Praha. Ložek, V. - Tyráček, J. (1958): Stratigrafický výzkum travertinu v Tučíně u Přerova. - Anthropozoikum VII, 261-286. Praha. Kheil, J. (1965): Pleistocénní ostrakodi z travertinu v Tučíně u Přerova. - Věst. Ústř. úst. geol., 40, 6, 409-417. Praha

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Jaroslav Tyráček, 29.11.1993
Aktualizoval(a): Vít Jan, 18.05.2011, Vít Jan, 03.11.2011, Tomanová Petrová Pavla, 21.11.2017


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 638 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-01-02]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/638.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: velký
Vzdělávací význam: velký
Významnost jevu: národní
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: významný studijní profil, geovědně historický význam, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality: dobrý

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]