Novosedly - cihelna

Všeobecná charakteristika

Kraj: Jihomoravský kraj
Okres(y): Břeclav
Obec: Novosedly
Katastrální území: Novosedly na Moravě
Mapové listy: 34-14 Mikulov, 34-142 Mikulov
Lokalizace: Jámový odkliz cihelny na v. okraji obce.
Přístup k lokalitě: bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika: Odkryvy v cihelně.
Technický objekt: hliniště
ID: 636


Geologie

Geologická charakteristika: V cihelně jsou těženy tmavě až světlešedé, kusovitě nebo blokově rozpadavé vápnité jílovce až prachovce karpatu, odkryté v mocnosti kolem 30 m. Nejvyšší polohy karpatu jsou zjevně zvětralejší a jsou mírně nazelenalé. Sedimenty jsou subhorizontálně uložené. Směrem k S (od těžební jámy) na svahu k. 259 je v nadloží jílovců karpatu uložená 3-4 m mocná poloha žlutých a rezavě žlutých středně zrnitých písků, v nejvyšší části s výrazným červenorezavým zvětrávacím horizontem, představujícím přerušení sedimentace a intensivní zvětrávání před transgresí sp. badenu. V nadloží zvětrávacího horizontu jsou uloženy hrubozrnné štěrky sp. badenu, na bázi ještě s hojným narezavělým jílovitým tmelem. V vyšších částech je tmel v štěrčících písčitý a valouny mají typické karbonatické krusty na povrchu valounů. Lokálně se vyskytují většinou izolované valouny i o průměru kolem 30 cm. Ve valounovém materiálu štěrků převládají béžové, šedé a tmavošedé karbonáty, které podle mikrofauny převážně pocházejí z jury. V jílovcích karpatu jsou relativně chudá společenstva mořských dírkovců mělkovodního prostředí s typickými zástupci druhů Uvigerina graciliformis Papp et Turn., Pappina primiformis (Papp et Turn.), P. breviformis (Papp et Turn), Ammonia beccarii (L.), Heterolepa dutemplei (d`Orb.), Porosononion granosum (d`Orb.), Hansenisca soldanii (d`Orb.) a další. Vzácně se vyskytují špatně zachované misky mořských mlžů (rody Nuculana a Macoma) a nautilidního hlavonožce rodu Aturia. V severovýchodní části odkryvu pozorujeme zřetelné provrásnění. Poul a Melichar (2010) prokázali v těžebně zvrásnění sedimentů velkého měřítka související s vrásněním Dunajovického hřbetu. Osa vrásy vykazuje orientaci ve směru SSZ–JJV a uklání se směrem k JJV (osa vrásy 156/21). Sklon vrstevnatosti sedimentů karpatu se mění od subhorizontálního po vertikální. Paleomagnetická měření potvrdila, že sedimenty v novosedelské cihelně prošly deformační etapou dokumentovanou Poulem a Melicharem (2010) a související s otvíráním vídeňské pánve v systému levostranných horizontálních zlomů. Deformace se projevily paleorotacemi proti směru hodinových ručiček (Márton et al. 2011) až o velikosti prvních desítek stupňů. Rotace spojená s tektonickými pohyby započala před 12 mil. let a přetrvávala v období dlouhém 8 mil. let. Tyto pohyby svědčí o tektonickém neklidu nejen v sedimentech karpatské předhubně, ale také v jejím platformním podloží v tomto období.
Regionální členění: Karpaty > karpatská předhlubeň > karpatská předhlubeň - jižní část
Stratigrafie: karpat (svrchní část burdigalu), baden (langh až nižší serravall)
Témata: geologie, petrologie, ložisková geologie, strukturní geologie (tektonika)
Jevy: výchoz, zvrstvení, zkameněliny - fauna
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: jíl


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: S ohledem na komerční povahu lokality doporučujeme její zařazení do stupně C.
Střety zájmů: těžba, vegetace
Popis střetů zájmů: Při zařazení lokality do kategorie ochrany C patrně nevzniknou.


Literatura a další zdroje
  • Čtyroký, P. et al. (1990): Vysvětlivky k základní geologické mapě ČSSR 1 : 25 000, list 34-142 Mikulov. - Ústřední ústav geologický. Praha.
  • Márton, E. – Antek, K. Tokarski, – Krejčí, O. – Rauch, M. – Olszewska, B. – Tomanová Petrová, P. – Wójcik, A. (2011): `Non-European` palaeomagnetic directions from the Carpathian Foredeep at the southern margin of the European plate. – Terra Nova, 23, 134–144.
  • Poul, I. – Melichar, R. (2010): Interpretace deformací sedimentů karpatské předhlubně na kontaktu se zónou pavlovsko-waschberskou (Vnější Západní Karpaty). – Geologické výzkumy na Moravě a ve Slezsku, 17, 1–2, 88–90.
  • Tomanová Petrová, P. (2015): Novosedly, šlír laaského souvrství (karpatská předhlubeň). In Buriánek, D., Gilíková, H: Exkurzní průvodce, Otevřený kongres České geologické společnosti a Slovenskej geologickej spoločnosti, Mikulov 14.-17. 10. 2015, s. 43-44. – Masarykova Univerzita, Česká geologická společnost. Brno. ISBN 978-80-210-7979-

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Pavel Čtyroký, 30.11.1993
Aktualizoval(a): Tomanová Petrová Pavla, 30.10.2003, Tomanová Petrová Pavla, 01.08.2012, Tomanová Petrová Pavla, 24.06.2016


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 636 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-20]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/636.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: velký
Vzdělávací význam: střední
Významnost jevu: národní
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: významný studijní profil, geovědně historický význam, regionálně-geologický význam (mapování)
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality: dobrý

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]