Jezeřany - Maršovice

Všeobecná charakteristika

Kraj: Jihomoravský kraj
Okres(y): Znojmo
Obec: Jezeřany-Maršovice
Katastrální území: Jezeřany
Mapové listy: 24-34 Ivančice, 24-343 Ivančice
Lokalizace: Zářez ve svahu za posledními parcelami v jv. cípu obce Maršovice, 400 m SV. od kostela.
Přístup k lokalitě: schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika: Polozarostlý zářez ve svahu o rozměrech asi 3x20 m.
ID: 620


Geologie

Geologická charakteristika: Profil na lokalitě, v 60. letech odkrytý v sondách, je tvořen souvrstvím žlutavých, prachovitých, jemně slídnatých vápnitých písků, s lokálními polohami štěrků a vložkami šedých jílů. Sedimentologicky se jedná o břežní pásmo, je možné pozorovat drobné čeřiny v píscích i jílech a výrazné planární šikmé a křížové zvrstvení. V píscích se polohově vyskytují misky mlžů a schránky plžů. V sedimentech jsou zřetelné protáhlé jílové intraklasty až do velikosti 25 cm, lemované železitou zvětrávací krustou. Na polích lze nalézt kusy konkrecionálně zpevněných lavic pískovců, často s typickou faunou mlžů rodů Rzehakia a Limnopagetia. Vrt MK-21 Jezeřany potvrdil mocnost 30 m výše zmíněného souvrství rzehakiových vrstev s vzácnými málo mocnými konkrecionálními polohami. Polohově hojná fauna měkkýšů je na druhy chudá, vedle typického mlže Rzehakia socialis (Rzehak) se vyskytují mlži Limnopagetia moravica (Rzehak), L. ammoni (Rzehak), Congeria nucleolus Rzehak a plži Ctyrokya schlickumi Čtyroký a Melanopsis impressa impressa (Krauss). Lokalita byla vybrána Čtyrokým a kolektivem (in Papp et al. 1973) za faciostratotypovou lokalitu rzehakiových písků na Moravě. Hladilová a Zdražílková (1989) ji zařadily mezi vybrané paleontologické lokality miocénu.
Regionální členění: Český masiv > terciér Českého masivu > terciér marinní - relikty v ČM (karpatský neogén na Českém masivu)
Stratigrafie: terciér
Témata: stratigrafie, paleontologie
Jevy: zkameněliny - fauna, zvrstvení, stratotyp
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární
Hornina: písek, jíl, štěrk


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Odkryvy rzehakovitých vrstev s typickou endemickou faunou brachy- a mesohalinních měkkýšů (stáří miocén, ottnang). Klasická lokalita popsaná již Rzehakem (1893). Faciostratotyp ottnangu.
Střety zájmů: jiné lidské aktivity, zemědělství
Popis střetů zájmů: Jedná se o výchozy na polích a v mezích, proto by se ochrana lokality jistě setkala s odporem zemědělců. Navrhujeme proto pouze seznámit obecní úřad s exsistencí lokality a zabezpečit případné paleontologické nálezy pro sbírky Moravského muzea Brno, kde jsou uloženy typy A. Rzehaka (1893).


Literatura a další zdroje
  • Papp, A. - Rogl, F. - Seneš, J. et al. (1973): M2 Ottangien. Die Innviertler, Salgotarjaner, Bantapustaer Schichtengruppe und die Rzehakia Schichten. - Chronostratigraphie und Neostratotypen, 3. Bratislava. Hladilová, Š. - Zdražílková, N. (1989): Paleontologické lokality karpatské předhlubně na Moravě. - Přírodovědecká fakulta University J. E. Purkyně. Brno

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Pavel Čtyroký, 30.11.1993
Aktualizoval(a): Tomanová Petrová Pavla, 30.10.2003, Tomanová Petrová Pavla, 16.11.2011, Tomanová Petrová Pavla, 07.04.2022


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 620 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-19]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/620.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: velký
Vzdělávací význam: velký
Významnost jevu: mezinárodní
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: paleontologická typová lokalita, významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Stav lokality: dobrý

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]