Javorník, Horní Fořt - Melchiorova štola

Všeobecná charakteristika

Kraj: Olomoucký kraj
Okres(y): Jeseník
Obec: Javorník
Katastrální území: Javorník-ves
Mapové listy: 14-22 Jeseník, 14-221 Žulová
Lokalizace: opuštěný důl na As a Pb rudy při silnici do Račího údolí již. od javorníka a záp. od Hor. Fořtu
Přístup k lokalitě: bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika: ústí štoly Melchior (na býv. dole Boží Požehnání) za býv. hornickým domem u silnice. Vršená halda stranou štoly byla nedávno rozvezena. Výše ve svahu v malém remízku ústí jámy a středověké tvrziště.
Technický objekt: štola, důlní dílo, odval (halda)
ID: 607


Geologie

Geologická charakteristika: Důl Boží Požehnání byl hlouben v polovině 19.stol.(1852-1865). Byl rozfárán na 3 patrech: štolovém horizontu Melchior a dvou hlubinných patrech, propojených jámou, ústící na povrch. Tyto novodobé práce přeťaly na několika místech štoly staršího data. Všechna báňská díla byla ražená ve fylitech skupiny Branné (pravděpod.devon) s ojedinělými vložkami metakvarcitů a šedých krystalických vápenců. Čelba Melchiorovy štoly (330 m dlouhé) pronikla ramzovským nasunutím a dosáhla drcených amfibolitů staroměstského krystalinika. Rudní těleso je tvořeno směrnou křemennou žílou do mocnosti 0,60 m, sklonu 40-45 stupňů k Z a několika odžilky. Rudou je arzenopyrit (s proměnlivým obsahem Au), galenit, sfalerit, chalkopyrit a pyrit. V současné době je štola nepřístupná a rudní doklady nelze získat. Naposled byl důl zpřístupněn prospekčními pracemi ČMRP Rýmařov v letech 1956-1957. Dokonale přímočaré provedení štoly a technické řešení otvírky ložiska je dokladem vysoké úrovně báňské činnosti v polovině 19.stol.
Regionální členění: Český masiv > centrální sudety > orlicko-sněžnické krystalinikum
Stratigrafie: paleozoikum
Témata: těžební činnost a její následky, mineralogie, ložisková geologie
Jevy: zrudnění, minerál
Původ geologických jevů (geneze): antropogenní (činnost lidská), hydrotermální mineralizace
Hornina: fylit


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Báňsko-historická památka. Jáma i Melchiorova štola byly z bezpečnostních důvodů zabezpečeny /vstup do důlních prostor je životu nebezpečný/. Nutná občasná kontrola stavu těchto opatření. Původní halda originálně vršená stranou ústí štoly byla nedávno rozvezena, byl to jediný bod, kde bylo možno získat rudní vzorky.
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Existuje teoretická možnost střetu s různými institucemi. Je záhodno zachovat současný stav a vyloučit např. likvidaci ústí štoly.


Literatura a další zdroje
  • Skácel,J./1963/: Geologie krystalinika a rudních výskytů ve střední části Rychlebských hor.-Sborník Geol.věd,řada G,sv.3,ÚÚG Praha v Nakl.ČSAV. Kruťa,T./1973/: Slezské nerosty a jejich literatura.-Moravské museum v Brně. Fojt,B.,Kopa,D.,Skácel,J.(1978): Paragenetická studie As-Pb-Zn asociací v okolí Javorníka ve Slezsku.-Scripta Fac.sci.nat.UJEP,Geologica,1,6:27-56,Brno.Večeřa, J., Skácelová, Z. (2006): Ložisková mapa České republiky 1:25000 s Vysvětlivkami, 14-221 Žulová. – ČGS Praha, 33. s, Jesení

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Jaroslav Skácel, 26.10.1994
Aktualizoval(a): Večeřa Josef, 08.04.2011, Kukal Zdeněk, 11.12.2017


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 607 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-20]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/607.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: střední
Vzdělávací význam: střední
Významnost jevu: regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality: střední
Geologický význam: geovědně historický význam, geoturistická zajímavost (geotop)
Stav lokality: špatný

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]