Vojtěšice

Všeobecná charakteristika

Kraj: Liberecký kraj
Okres(y): Semily
Obec: Jablonec nad Jizerou
Katastrální území: Buřany
Mapové listy: 03-41 Semily, 03-411 Rokytnice n.J.
Lokalizace: 200 m JZ od JZ okraje Vojtěšic nad soutokem Jizery s Františkovým potokem (vysoko při okraji lesa)
Stručná charakteristika: Přirozené skalní výchozy, skalní sruby
ID: 569


Geologie

Geologická charakteristika: Vojtěšice – metapsamity s přechody do poloh polymiktních metakonglomerátů. Skupina skalek o délce maximálně 70, výšce 2 –3 m na hřbítku na z. okraji Vojtěšic (d. b. RW 617). Na skalách jsou odkryty hrubozrnné konglomeratické oligomitkní metapsamity, které lokálně přecházejí až do polymiktních metakonglomerátů s písčitým až štěrčíkovitým matrixem. Metakonglomeráty a metapsamity tvoří až 2 m mocné polohy ve stříbřitě šedých chlorit-sericitických fylitech, které směrem k jihu přecházejí do grafitických fylitů. Písčité a konglomeratické polohy jsou zvrásněny do asymerické k S nakloněné vrásy, doklady, že by šlo o ležatou vrásu, však na současných výchozech neexistují. Chaloupským (1963) a Chaloupským et al. (1989) byly interpretovány jako bazální konglomeráty ponikelské skupiny svrchnoordovického až silurského stáří. Ve skutečnosti však jde o intraformační konglomeráty, které tvoří tenký a maximálně 70 m dlouhý horizont fe chlorit-sericitických fylitech, ukončený na zlomu ssz. – jjv. směru. Bližší stratigrafická příslušnost konglomerátů není známa. Konglomeráty obsahují místy silně stlačené, místy i krenulačně provrásněné valouny od několika mm do několika centimetrového průměru (foto 9-6). Ojediněle byly nalezeny ostrohranné úlomky šedých silicitů až 40 cm délky a mocnosti přibližně 7 cm. Převážná část valounů je dobře opracovaná, ale málo vytříděná. Jde o jednu z mála lokalit v KJK, kde vystupují polymiktní konglomeráty s valouny různých typů hornin, které dokládají charakter snosových oblastí v době sedimentace protolitu dnešních fylitů a psamitů. Odlišují se složením valounů od konglomeratických kvarcitů v nichž valouny tvoří dobře opracovaný křemen a tmavé nebo šedé silicity (lokality Hradsko, Rokytnice, Příchovice). Slepencové horizonty obsahují četné fragmenty hornin sedimentárního i magmatického původu. Podle valounové analýzy Chaloupského (1963) tvoří valouny klastik (kvarcity, živcové kvarcity a fylitické droby až 50 obj. % materiálu slepenců, 10 obj. % pak tvoří valouny karbonátů (dolomitů, vápenců). Magmatické a vulkanické horniny jsou zastoupeny zejména světlými aplitickými často turmalinickými albitickými granity (20 obj. %), zbytek tvoří jemnozrnné metavulkanity a jejich tufy (keratofyry a keratofyrové břidlice). Měkčí valouny (karbonáty, sulfidy bohaté metapelity) často ze skalek vyvětrávají. Větší množství valounů turmalinických granitů a konkatních rohovců indikuje, že jedním z možných zdrojových oblastí byly horniny lužického plutonu, případně i extenzí exhumované partie kambrických granitů, jejichž materiál byl resedimentován do subsidující staropaleozoické riftové pánve. Lokalita má velký potenciál pro určení provenience sedimetárního materiálu, podařilo-li by se některé valouny intruziv datovat. Dosavadní analýza vychází jen z petrografické podobnosti hornin.
Regionální členění: Český masiv > centrální sudety > krkonošsko-jizerské krystalinikum
Stratigrafie: paleozoikum
Témata: petrologie, strukturní geologie (tektonika), stratigrafie
Jevy: skála, výchoz, charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární , metamorfní (regionální metamorfóza), tektonická
Hornina: slepenec (konglomerát) , fylit


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně v NP
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území): Krkonošský národní park
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Stratigraficky a petrograficky významná lokalita metakonglomerátů s mnohonásobnými deformacemi. Lokalita je doporučena k dalšímu strukturnímu, petrologickému a speciálnímu studiu.
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Lokalita není nijak ohrožena, nicméně vzhledem k jejímu významu by měla dostat status chráněného přírodního výtvoru


Literatura a další zdroje
  • Chaloupský J., Teisseyre, H., 1968: Geology of the West Sudeten. - Guide to Excursion 8 AC, International geolog. congress, XXIII session, Prague 1968, str. 18 - 19. Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Jan Drozen, 22.10.2001
Aktualizoval(a): Dašková Jiřina, 25.10.2001, Mrázová Štěpánka, 22.10.2009, Kachlík Václav, 11.11.2012


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 569 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-05-09]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/569.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: střední
Vzdělávací význam: střední
Významnost jevu: regionální (mapování, VKP)
Reprezentativnost lokality: střední
Geologický význam: významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování)
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality:

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]