Lom Basa a okolí

Všeobecná charakteristika

Kraj: Liberecký kraj
Okres(y): Liberec
Obec: Proseč pod Ještědem
Katastrální území: Proseč pod Ještědem, Javorník u Českého Dubu
Mapové listy: 03-32 Jablonec nad Nisou, 03-321 Český Dub
Lokalizace: Skupina vápencových lomů - Velká Basa, Malá Basa, Lom s vodopádem aj. ve svahu Ještědského hřbetu sv. od Padouchova
Stručná charakteristika: Staré lomy ve vápencích devonského stáří a jejich haldy
Technický objekt: lom
ID: 551


Geologie

Geologická charakteristika: Skupina pěti lomů s největším lomem Basa a okolními haldami je nejvýznamnější paleontologickou lokalitou jižní části Ještědského hřbetu. O nálezy se opírá stratigrafické zařazení mocných sledů k devonu (vlastní nálezy zvl. větevnatých stromatopor a tabulátních korálů svědčí pro vyšší střední devon-givet). Faciální vývoj prokazuje korálo-stromatoporové facie typu Fromelenne se širokými korelačními možnostmi v mezinárodním měřítku. Z fauny zatím nalezeny hojné větevnaté stromatopory (Amphipora, Stachyodes), tabulátní a vzácnější rugosní koráli a místy hojní silnostěnní brachiopodi. Paleontologicky nejbohatší je lom nad krasovou vyvěračkou a jeho haldy. Hojná fauna je typickým příkladem zachování organických zbytků ve slabě metamorfovaných karbonátech. Krasové fenomény (vyvěračka, ponor, menší propasťovitá jeskyně se sintrovými náteky dlouhá 36 m v lomu Velká Basa, 10 m hluboká puklinová propast v lomu Malá Basa na kontaktu krystalického vápence s fylity). Lomy pro svou relativní neporušenost jsou názorným příkladem lomařské činnosti v minulosti (před 1. svět. válkou) a mají výrazně kulturně-historický význam (zdůrazněný tvorbou Karoliny Světlé). Tmavě krystalický vápenec byl používán pro pálení vápna či pro výrobvu drceného kameniva na cesty.
Regionální členění: > ještědské krystalinikum
Stratigrafie: givet
Témata: paleontologie, sedimentologie, těžební činnost a její následky, petrologie
Jevy: skalní stěna, kras, vyvěračka, vývěr
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární , metamorfní (regionální metamorfóza)
Hornina: vápenec


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Paleontologické lokality, příklady faciálního vývoje devonu (korálo-stromatoporové facie s širokými korelačními vztahy), příklady zachování fauny v metamorfovaných horninách, krasové fenomény, příklady těžby nerostných surovin v minulosti (s kulturně-historickou tradicí).
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Objekty zatím nejsou ohroženy, třeba je chránit před jakýmikoli umělými zásahy.


Literatura a další zdroje
  • Chlupáč, I., Hladil, J. (1992): New Devonian occurrences in the Ještěd Mts., North Bohemia : Nové výskyty devonu v Ještědském pohoří v severních Čechách. Časopis pro mineralogii a geologii, vol. 37, no. 3,s. 185-191.
  • CHLUPÁČ, I. (1993): Stratigraphic evaluation of some metamorphic units in the N part of the Bohemian Massif. Neues Jahrbuch für Geologie und Paläontologie, Abhandlungen, vol. 188, no. 3, s. 363-388.
  • Rubáš, D. (2017): Přírodní klenoty Podještědí : obrazový průvodce krajinou. 1. vydání. 363 stran

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Ivo Chlupáč, 21.04.1993
Aktualizoval(a): Mrázová Štěpánka, 22.10.2009, Vajskebrová Markéta, 11.01.2020


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 551 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-01-04]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/551.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: velký
Vzdělávací význam: velký
Významnost jevu: nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality: střední
Geologický význam: paleontologická typová lokalita, významný studijní profil, geovědně historický význam, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Stav lokality:

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]