Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Lom Basa a okolí

Vyhledávání

Lom Basa a okolí

Všeobecná charakteristika

Kraj: Liberecký kraj
Okres(y): Liberec
Katastrální území: Padouchov
Mapové listy: 0332, 03321
Geologická správní oblast: Lužický a krkonošsko-jizerský masiv; krkonošsko-jizerské krystalinikum
Lokalizace: Skupina vápencových lomů - Velká Basa, Malá Basa, Lom s vodopádem aj. ve svahu Ještědského hřbetu sv. od Padouchova
Charakteristika objektu: Staré lomy ve vápencích devonského stáří a jejich haldy
Technický objekt: lom
ID : 551

Geologie

Geologická charakteristika: Skupina pěti lomů s největším lomem Basa a okolními haldami je nejvýznamnější paleontologickou lokalitou jižní části Ještědského hřbetu. O nálezy se opírá stratigrafické zařazení mocných sledů k devonu (vlastní nálezy zvl. větevnatých stromatopor a tabulátních korálů svědčí pro vyšší střední devon-givet). Faciální vývoj prokazuje korálo-stromatoporové facie typu Fromelenne se širokými korelačními možnostmi v mezinárodním měřítku. Z fauny zatím nalezeny hojné větevnaté stromatopory (Amphipora, Stachyodes), tabulátní a vzácnější rugosní koráli a místy hojní silnostěnní brachiopodi. Paleontologicky nejbohatší je lom nad krasovou vyvěračkou a jeho haldy. Hojná fauna je typickým příkladem zachování organických zbytků ve slabě metamorfovaných karbonátech. Krasové fenomény (vyvěračka, ponor, menší propasťovitá jeskyně se sintrovými náteky dlouhá 36 m v lomu Velká Basa, 10 m hluboká puklinová propast v lomu Malá Basa na kontaktu krystalického vápence s fylity). Lomy pro svou relativní neporušenost jsou názorným příkladem lomařské činnosti v minulosti (před 1. svět. válkou) a mají výrazně kulturně-historický význam (zdůrazněný tvorbou Karoliny Světlé). Tmavě krystalický vápenec byl používán pro pálení vápna či pro výrobvu drceného kameniva na cesty.
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - lužická (západosudetská) oblast - krkonošsko-jizerské krystalinikum - ještědské krystalinikum
Stratigrafie: paleozoikum - devon - střední devon - givet
Témata: paleontologie, sedimentologie, těžební činnost a její následky, petrologie
Jevy: skalní stěna, kras, vyvěračka, vývěr
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární , metamorfní (regionální metamorfóza)
Hornina: vápenec
Geologický význam: paleontologická typová lokalita, významný studijní profil, geovědně historický význam, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně
Ochrana geologického fenoménu: B - je důvodem k doporučení lokality k ochraně (evidovaná lokalita)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Paleontologické lokality, příklady faciálního vývoje devonu (korálo-stromatoporové facie s širokými korelačními vztahy), příklady zachování fauny v metamorfovaných horninách, krasové fenomény, příklady těžby nerostných surovin v minulosti (s kulturně-historickou tradicí).
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Objekty zatím nejsou ohroženy, třeba je chránit před jakýmikoli umělými zásahy.
Popis stavu lokality: ověřit 22.10.2009; Stav lokality vpořádku. 11.01.2020;

Literatura

Chlupáč, I., Hladil, J. (1992): New Devonian occurrences in the Ještěd Mts., North Bohemia : Nové výskyty devonu v Ještědském pohoří v severních Čechách. Časopis pro mineralogii a geologii, vol. 37, no. 3,s. 185-191.; CHLUPÁČ, I. (1993): Stratigraphic evaluation of some metamorphic units in the N part of the Bohemian Massif. Neues Jahrbuch für Geologie und Paläontologie, Abhandlungen, vol. 188, no. 3, s. 363-388.; Rubáš, D. (2017): Přírodní klenoty Podještědí : obrazový průvodce krajinou. 1. vydání. 363 stran.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Chlupáč Ivo, 21.04.93
Aktualizoval(a): Mrázová Štěpánka 22.10.09, Vajskebrová Markéta 11.01.20

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 551 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-19]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/551.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Opuštěný vápencový lom Basa., Markéta Vajskebrová, 2019
Opuštěný vápencový lom nad krasovou vyvěračkou přinesl bohaté paleontologické nálezy, např. stromatopor., Markéta Vajskebrová, 2019
Opuštěný vápencový lom nad krasovou vyvěračkou přinesl bohaté paleontologické nálezy., Markéta Vajskebrová, 2019
Opuštěný vápencový lom Basa., Markéta Vajskebrová, 2019
Opuštěný vápencový lom Malá Basa., Markéta Vajskebrová, 2019
Opuštěný vápencový lom nad krasovou vyvěračkou přinesl bohaté paleontologické nálezy., Markéta Vajskebrová, 2019
Další foto..


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]