Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Kozince (Homolka)

Vyhledávání

Kozince (Homolka)

Všeobecná charakteristika

Kraj: Středočeský kraj
Okres(y): Příbram
Katastrální území: Skoupý
Mapové listy: 2222, 22223
Geologická správní oblast: Středočeský masiv a ostrovní zóna
Lokalizace: Návrší Kozince s kótou Homolka /524/ ukončené na JZ malým lomem se svtupem do podzemních prostor
Přístup k lokalitě: - bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Charakteristika objektu: Vápencové návrší zbirovského souvrství s přirozenými i umělými výchozy, na JZ ukončené starým vápencovým lomem a vstupem do jeskyní Týnčanského krasu
Technický objekt: lom
Exkurzní lokalita: ano
ID : 482

Geologie

Geologická charakteristika: Návrší je pokračováním vápencového pruhu zbirovského souvrství, které sem pokračuje z lomu ve Skoupém. Je typickým příkladem krasového reliéfu a vzácně zachované původní morfologie. Na svazích i na hřebeni vystupují jak krystalické vápence, tak vložky tmavých cordieritických břidlic a v s. svahu i metaprachovce (hodětínské břidlice). V opuštěném vápencovém lomu na pravém břehu Brziny s. od býv. mlýna Malena je přístupný profil částí sledu zbirovského souvrství. Jde zhruba o 36 m převážně světle šedých krystalických vápenců se zřetelnou laminací a dvěma vloženými polohami plodových břidlic a s drobným intruzivním žilným tělesem lamprofyru. Ve vápencích jsou vyvinuty krasové fenomény, součást Týnčanského krasu. V roce 1974 zde byl v lomu objeven vstup do Divišovy jeskyně, v současnosti dosahuje délka všech známých (i zatopených) prostor 82 m. Jeskyně postrádá klasickou krápníkovou výzdobu, je však velmi bohatá na vodní modelaci stěn a stropů a jejich zbarvení. Všechny jeskyně tvořily původně jeden celek rozdělený při těžbě vápence, těžba zde s přestávkami probíhala v letech 1925 - 1960.
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - středočeská oblast (bohemikum) - ostrovní zóna středočeského plutonu
Stratigrafie: paleozoikum - devon
Témata: botanika, petrologie, geomorfologie
Jevy: kras, jeskyně krasová
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární , metamorfní (regionální metamorfóza)
Hornina: vápenec, břidlice
Geologický význam: geoturistická zajímavost (geotop)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně
Ochrana geologického fenoménu: B - je důvodem k doporučení lokality k ochraně (evidovaná lokalita)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Relikt původního vápencového reliéfu s výchozy vápenců zbirovského souvrství, vložek cordieritických břidlic a podložních hodětínských břidlic. V lomu krasové jevy - Divišova a Dvořákova jeskyně s aktivním režimem.
Střety zájmů: skládky odpadků
Popis střetů zájmů: Návrší není ohroženo odlámáním, ale příležitostnými výsypkami z lomu ve Skoupém, které zde již započaly v minulosti (nutno chránit).
Stav lokality: ucházející
Popis stavu lokality: Skalní výchozy jižního svahu jsou vypásány, na části hřbetu byla odstraněna hustá křovištní vegetace. Obojí příspívá k odhalení geologických fenoménů. Vstupy do jeskyně jsou zajištěny. V lomu je umístěna základna Speleoklubu Týnčany. 07.11.2019;

Literatura

Chlupáč I.(1989): Stratigraphy of the Sedlčany-Krásná Hora Metamorphic Islet in Bohemia (Proterozoic? to Devonian). Čas. Mineral. Geol., 34: 1-16. Praha. Chlupáč I.(1991): Nově navrhované chráněné geologické lokality v okolí Sedlčan a Krásné Hory. Čas. Mineral. Geol. 36: 163-173. Praha. Knížetová L., Pecina P., Pivničková M.(1987): Prověrky maloplošných chráněných území a jejich návrhů ve Středočeském kraji v letech 1982-1985.B ohemia cent. 16: 5-262. Praha. Formánek P.(1985): Krasové jevy sedlčansko-krásnohorského ostrova. Ochr. Přír. 3, 2: 8-9. Příbram. Cílek V.(1993): Přehled výzkumů Týnčanského krasu. Speleo, 10, 29-33. Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Chlupáč Ivo, 22.11.92
Aktualizoval(a): Vajskebrová Markéta 07.11.19

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 482 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-23]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/482.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Výchozy krystalických vápenců zbirovského souvrství na svahu Kozince., Markéta Vajskebrová, 2019
Výchozy krystalických vápenců zbirovského souvrství., Motyčková Kamila - Šír Jiří, 2015


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]