Klepec I., II.
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Středočeský kraj
Okres(y):
Kolín
Obec:
Přišimasy, Tismice
Katastrální území:
Limuzy, Přišimasy
Mapové listy:
13-13 Brandýs nad Labem - Stará Boleslav, 13-133 Úvaly
Lokalizace:
Vrch Klepec (kóta 359) cca 500 m v. Přišimas. Území se skládá ze dvou částí: s.část je v lese, j.č. v býv. ovocném sadu.
Přístup k lokalitě:
bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Stručná charakteristika:
Velké žulové balvany na vyvýšenině v polích s drobnými zarostlými lůmky.Skupina žulových balvanů, doklad selektivní eroze. Zachování denudačních reliktů říčanské žuly.
ID:
468
Geologie
Geologická charakteristika:
ČÚOP: Velké žulové balvany představují denudační zbytky říčanské žuly s vyrostlicemi živců. Na některých balvanech jsou dobře vyvinuty skalní mísy s odtokovými járky a žlábkové pseudoškrapy. V obou částech PP jsou zahrnuty opuštěné lomy, které vytvářejí periodické i hlubší tůně s refugiálním významem pro zvířenu. Kamenné stádo - ojedinělé skupiny velkých balvanů, Stoh slámy: v=(asi)4m, r=(asi)8m, 400t, Slouha: v=(asi)7m, d=(asi)8m, š=(asi)3m, Zkamenělý kočár..., které vznikly zvětráváním a žokovitým rozpadem porfyrické biotitické žuly říčanského typu středočeského plutonu a po odnosu zvětralin byly obnaženy. Působením chemického zvětrávání a korozně erozní činnosti stékající vody vznikly na subvertikálních částech balvanů žlábkové pseudoškrapy. Na vodorovných nebo mírně skloněných plochách balvanů se vlivem složitých zvětrávacích procesů /mechanických, chem., biochem./ vytvořily oválné prohlubně - skalní /obětní/ mísy. Většina mís je zde v pokročilém stádiu vývoje, neboť jsou odvodňovány odtokovými žlábky, které indikují začátek jejich destrukce. (Kamenné stádo Klepec vytváří krajinnou dominantu /Slouha/. Na balvanu Stoh slámy je umístěna pamětní deska - 1844 - tábor lidu proti ujařmení Čechů.)
Regionální členění:
Český masiv > moldanubikum > magmatity v moldanubiku
Stratigrafie:
variské stáří vyvřelin
Témata:
geomorfologie, petrologie
Jevy:
skalní mísa, škrapy, selektivní eroze
Původ geologických jevů (geneze):
zvětrávání, magmatická
Hornina:
granit (žula)
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Přírodní památka (PP)
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území):
Klepec I., II.. Kód AOPK ČR: 655. Odkaz na informace v Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Balvanité výchozy vzniklé selektivní erozí hrubozrnné porfyrické žuly říčanského typu (středočeský pluton) podél puklinových systémů. - Příklady zvětrávacích mikroreliéfů granitoidních hornin (žlábkové pseudoškrapy, skalní - obětní - mísy, odtokové žlábky) a zvláštního typu autochtonního kamenného moře (kamenné stádo). - Esteticky působivý prvek - krajinná dominanta. ČÚOP: Skupina žulových balvanů, doklad selektivní eroze. Zachování denudačních reliktů říčanské žuly. Území má celostátní význam pro geologii a geomorfologii.Vyhlášení ZCHÚ: KNV Středočekého kraje, 29. 11. 1977.
Střety zájmů:
turistika, vegetace
Popis střetů zájmů:
Na balvanu Slouha skvrny od barvy a nápisy. Balvany v lese zarůstají akátovými nálety. (Viz Knížetová et al. 1987).
Literatura a další zdroje
- Rubín J., Balatka B. et al./1986/: Atlas skalních, zemních a půdních tvarů. Academia, Praha. Knížetová L. et al./1987/: Prověrka maloplošných chráněných území a jejich návrhů ve Středočeském kraji v letech 1982-1985. Bohemia centralis, 16:7-262, Praha. Kříž et al./1987/: Vysvětlivky k základní geologické mapě ČSSR 1:25 000, 13-133 Úvaly.- ÚÚG Praha
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Olga Moravcová, 13.11.1994
Aktualizoval(a):
Gürtlerová Pavla, 09.03.2006, Gürtlerová Pavla, 11.10.2010
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 468 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-11-17]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/468.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
střední
Vzdělávací význam:
velký
Významnost jevu:
nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality:
velká
Geologický význam:
geovědně historický význam, geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita:
ano
Stav lokality:
dobrý
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .